Hediyeleşmek..

Hediyelesmek, sevgiyi ve saygiyi artmasina vesile olur. Böyle güzel bir süprizle insanin gönlü almis olunur. Insan, sevdigi kisiye hediye vermekle onun ne kadar degerli oldugunu hatirlatmis olur. Ona olan ilgilisi ve muhabbeti ölmedigini ve diri oldugunu ona belirtmis olur. Bu konuda bir hadis-i Serifte söyle buyruldu: 

"Bir Arkadasinizi seviyorsaniz, sevdiginizi ona bildiriniz." (Hakim) 

Sevgiyi belli etmek icin kisiye hediye takdim etmek güzel davranis oldugunu Hadis-i Serif bizlere bildirir. Hediye, kisiyi mahcup etsede güler yüzle onu karsilar ve tesekkür etmeyi bir borc bilir. Hediye alan anlacaktir ki, onu anan ve sayan diye biri oldugunu. Cünkü hep sevilen ve sayilan, bir siki Dostlugun isareti oldugu belincindedir. Ona karsi yapilan bu iyilik, unutulmayan ve örnek bir harakettir. Bunun karsiligini vermeden yakisik almaz. Bu Hadis-i Serefi okuyarak bu duruma iyi anlacagizdir: 

"Hediye verene, siz de hediye verin! Eger verecek birsey bulamazsan, onun icin dua edin ki hediye karsiliksiz kalmasin." (Nesâî)

Görüyoruz ki, bir Hediyenin karsiligi bu kadar mühimdir. Imkan olmazsa en azinda dua etmek uygun görülür. Yeter ki hediye veren hayirla anilsin. Hediye, kötülügü, fitneyi ve fesadi ortadan kaldirip onun yerine iyiligi, barisi ve güveni getirir. Insan biriyle Dost ise, Dostlugu daha da güclü bir hale kilar. Hediye, kalpleri isitan ve küslügü gideren bir faktörtür. Bir Insan zengin veya fakir olsun farketmez hediyesini kabul etmesi gerekir. Kabul edilmezse o kisiyi kiralabilir ve verdigi hediyeyi begenmedigini düsünebilir. Buna benzer bir hadise Peygamberimiz zamanda olmustur. 

Birgün Âise Validemiz, kendisi muhtac bir kadin hediyesini kabul etmeyince Peygamberimiz ona hitaben: "O Kadin muhtac olsa da hediyesini kabul etmeliydin. O hediyeyi alip karsiliginda daha fazla birsey vermeliydin!" diye buyurdu. 

Hediye deyip gecmemek gerekir. Cünkü hediye Allahtan Kullarina güzel bir armagandir. Onu reddetmek, onun nimetini istmemek demektir. En iyisi onu Allahin adiyla kabul etmek ve Allaha sükretmek gerekir. Son hadis-i serifte yazimiza son verelim: 

"Bir kimse istemedigi, pesine düsmedigi hâlde kendisine bir hediye verilirse kabul etsin. Cünkü o, Allahu tealanin kendisine gönderdigi bir riziktir." (Hakim)

Selam ve Dua ile..


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Benim sevgili Atam Abdülhamid Han Şiir 18.07.2021
Haklarını helal etsinler.. Şiir 26.05.2021
Dünya dedikleri.. Şiir 24.05.2021
Güzel Filistinim.. Şiir 16.05.2021
Islam güzel ahlaktır.. Genel 25.01.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Düğün Konvoylarına Düzenleme Yaşam 29.07.2021
Sel Zararı Devletin Sorunu Değil Yaşam 27.07.2021
İçimizdeki Yeşermeye Çalışan Filiz Yaşam 03.07.2021
Rahat Bir Günümüz Olacak mı ? Yaşam 13.06.2021
Bisikletimle Beyşehir’e Yaşam 03.06.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.