SEKASEM’de müsabaka denemesi

ürkiye Wushu Federasyonu Merkez Hakem Kurulu üyeleri Abdulvahit Alagöz ile İlhan Koç SEKASEM’de Jeet Kune Do Kulelkavido branşının müsabakalarını incelediler.

ALAGÖZ VE KOÇ İNCELEME YAPTI

Türkiye Wushu Federasyonu’nun (TWF) beş branşı bulunuyor. Bunlar Wushu, Aikido, Budokaido (Kyokushin), Wing Chun ve Jeet Kune Do Kulelkavido. Jeet Kune Do Kulelkavido da diğer branşlar gibi müsabakalar için gün sayıyor. Bunun için Türkiye’nin en tecrübeli ve en yetkili isimlerinden ikisi olan milli hakemlerimiz Abdulvahit Alagöz ve İlhan Koç nezaretinde SEKASEM’de müsabakalar yapıldı ve gerekli notlar alındı. Abdulvahit Alagöz TWF’nin Merkez Hakem Kurulu üyelerinden ve bu kurulun başkanlığını yürütüyor. Yardımcısı İlhan Koç da kurul üyesi. Her ikisi de dünya çapında Wushu hakemleri. Branşın prensiplerine aykırı düşülmemesi için sürekli olarak Sijo Yüksel Yılmaz’la birlikte istişare ettiler. Alagöz Jeet Kune Do Kulelkavido’nun da MHK Başkanlığını yürütüyor. TWF adına Kocaeli’de Wushu’yu temsil eden Koç aynı zamanda Jeet Kune Do Kulelkavido’nun da doğal olarak il temsilcisi olmuş oluyor. Jeet Kune Do Kulelkavido’nun yeni oluşturulan hakem kurulunda Alagöz tekrar MHK Başkanı olurken, Koç da onun yardımcısı olarak listede yerini aldı. Jeet Kune Do Kulelkavido branşının Eğitim Kurulu üyelerinden Antrenör Fikret Yiğit de İstanbul’dan gelerek müsabakaları izledi.

PENCAK SİLAT USTASI BLANCHETTE DE MÜSABAKALARI İZLEDİ

İngiliz Pencak Silat Ustası Abdurrahman (Nicholas) Blanchette de müsabakaları izledi ve çok beğendi. Müsabakaların farklı, dolaysız, etkili, sade, karakteristik olduğunu söyledi. Tanıtımda müsabakaların ilgi nedeni olduğunu ve JKD’ye de bunun mutlaka katkısı olacağını söyledi. Müsabaka yapan öğrencilerle birlikte kendisine de madalya takdim edildi.

ALAGÖZ: “BEN ALACAĞIMI ALDIM”

TWF MHK Başkanı Abdulvahit Alagöz, “Teoride zaten çalışmalarımızı bitirmiştik. Uygulamada da görmemiz icabetmişti. Böylece bunu da gördük. Gayet güzel oldu. Ben alacağımı aldım. Bundan sonra sırada bir hakem kursunun düzenlenmesi ve sonra da müsabakaların yapılması var. Jeet Kune Do’nun hak ettiği ilgiyi göreceğine inanıyorum” dedi. TWF MHK üyesi İlhan Koç da müsabaka sisteminin imarında katkıda bulunurken, “Jeet Kune Do Kulelkavido’nun diğer sporlardan farkını müsabakalarda koruması için gayret ettik. Diğerleri gibi olmaması gerekiyordu. Uygulama başarılı geçti. Bir katkımız olduysa ne mutlu bize” dedi. Müsabakalar halka açık olmadığı halde ilgi hayli büyüktü. Sijo Yüksel Yılmaz her iki hakeme de teşekkür ederek, “Türkiye’nin en iyi hakemlerinden ikisiyle branşımızın müsabaka sistemini dizayn ettik. Spora aykırı ilkeleri çıkardık, mecburen yasaklar getirdik, izleyicinin ilgisini çekecek olan ve JKD’nin karakteristik olan tekniklerinin puanlarını yüksek tuttuk, sıkıcı ya da monoton olan vuruşlara puan vermedik. Amacımız hem farkını ortaya koyması, hem de göze hitap eden tekniklerin ön plana çıkarılarak seyircinin keyif almasını sağlamaktı. Bu binanın mimarlarından olan Abdulvahit Hoca ve İlhan Hoca’ya samimi katkılarından dolayı en kalbi şükranlarımı sunuyorum” dedi.

08 Aralık 2016 08:29 BİZİM YAKA KOCAELİ GAZETESİ (HABER)

http://www.bizimyaka.com/haber-67368-SEKASEMde--musabaka-denemesi