ŞİDDETİ İÇİMİZDE BASTIRMA PROJESİ’NİN SONUCU

Kocaeli ilindeki başarılarımız tüm ülkemize ve hatta başka ülkelere örnek teşkil edebilir. Biz Türkiye’de Bruce Lee’nin Jeet Kune Do’sunu özellikle İzmit’te 80’li yıllardan beri halen yaymaktayız. On binlerce genci gerek bedensel, gerek zihinsel ve gerekse ruhsal olarak yetiştirmeye çalıştık. Buna yüzlerce örnek verebiliriz ama beş örnekle yetinelim:

Örnek 1: Seka Sporcu Eğitim Merkezi’ndeki sporcumuz A. E. kendisini bıçaklı kalabalığa karşı savunmuş; sadece Jeet Kune Do çalışan bu gencimiz bıçakları ve hasımları düşürerek canını kurtarmış, bu korkuyla ebeveyni bizi arayıp dua ve teşekkürlerde bulunmuşlardır.

Örnek 2: Şangay Spor Merkezi’ndeki A. H. isimli öğrencimiz Bekirdere mahallesinde bırakın toplumu polisleri bile bezdirmiş sahipsiz bir genç iken camiamıza karıştıktan sonra her bakımdan kendini düzeltmiş, işe girip, evlenip topluma karışmıştır. Dönemin Bekirdere Karakolu’ndan baş komiser İbrahim Bey onun kazanılmasından dolayı şahsımı karakola davet edip teşekkür ve taltifte bulunmuştur.

Örnek 3: Körfez Sanayi Sitesi’nde bir düzine kadar saldırgan asistanlarım E. Ç. ve G. Ç.’ ya dükkânında saldırıda bulunmuş, fiziksel olarak ikisi de minyon olan bu ikiz kardeşler bir düzine iri kıyım sopalı saldırgana karşı başarıyla kendilerini savunmuşlar ve canlarını kurtarmışlardır.

Örnek 4: Yenidoğan Mahallesi’nde oturan Zeki ağabey çift baston kullanan bir engellidir. Ona önce sopa ve sonra da bastonlarını bir savunma silahı olarak öğrettiğimizde kendisini bir engelsiz olarak hissettiğini söylemiş ve hayata daha moralli olarak tutunmuştur.

Örnek 5: Manisa Jeet Kune Do Spor Kulübü’müzdeki Jeet Kune Do sporcuları başka branşlarda yarışmalara katılarak Dünya Şampiyonlukları elde etmişlerdir.

Burada gerek kapkaça uğrayan başarılı bayan sporcularımız ve gerekse hastalıklarını yenen yaşlı sporcularımız ile örnekleri uzatmak istemiyorum. Fakat bu örnekler bir kitap doldurabilecek kadar uzatılabilirdi.

JKD Kulelkavido tekniklerinin ilginçliği ve işe yararlılığı başlı başına çekici bir etkidir. JKD Kulelkavido teknikleri alışılmışın dışında olup tüm branşları kapsayacak kadar zengindir. Sürat ve estetiğiyle de dikkat çekicidir.

Sporcular haftanın muayyen gün ve saatlerinde muayyen okullarında derslere katılırlar. Haftada 3 gün ikişer saat öğrenciler için yeterli olacaktır. Öğrenciler için düzenlenecek şölen, gezi, seminer, kamp gibi organizasyonlar aidiyeti artıracaktır. Bunların dışında senede bir veya birkaç yabancı Jeet Kune Do ustasının Türkiye’de birkaç gün misafir edilmesi de onlara heyecan verecektir. Yabancı ustalarla temasımızda en ufak bir sorun yoktur. Bütün bunların tedarik ve tertibi madden büyük bir külfet gerektirmemektedir. Zaten madde değil sahipsiz gençliğin toluma kazandırılması gibi bir moral değer daha önemlidir. Yeterince spor okulu imkânı olursa ve buralara antrenörlerimiz manevi amaçları unutmadan bilinçli bir şekilde masrafları karşılanmak üzere başlarlarsa yeterli olacaktır. Fakat karşılanacak olan masraflar buraya gelen öğrencilerden değil gönüllü iş adamlarından veya devletimizin desteğiyle karşılanmalıdır. Belirttiğimiz özelliklerdeki gençlerin bedava eğitim görmeleri şarttır.

Haftada üç günlük eğitim üç ayda bir gerçekleşecek olan sınavlarla test edilir. Öğrenci antrenörlüğe kadar ilerleyebilir. Beyaz, Sarı, Yeşil, Mavi ve Kahverengi şalların her biri 3 aylık bir sürede elde edilir. Sonra 6 aylık bir eğitim gerektiren Siyah Beyaz şal ile antrenör olunur. Tüm bu eğitim için müfredatımız hazırdır. Bir yandan sağlık, güzel ahlak ve disiplin gibi konularda da sürekli olarak işlenen gençler düzelme yolunda oldukları takdirde söz konusu sınavları geçerler. Terbiye görmüş gençlerin muhafazası ve sahipsiz kalanların terbiye görmeleri gibi amaca hizmet eden sonuçlar bedensel eğitimden daha önemlidir. Bu gençlerin düzeldiğini görmek düzelmemiş başka gençler için bir umuda dönüşebilir.

Sokak kavgalarına en çok benzeyen branş olan Jeet Kune Do (JKD) sokağı spor okuluna taşıyacak ve kavgayı sanata dönüştürecektir. Zararlı alışkanlığı olanlar ikisi bir arada olamayacağından JKD’yi tercih etmek zorunda kalacaklardır. Egzersizlerin kazandırdığı sağlık kendilerini daha iyi hissetmelerine neden olunca vaz geçmek istemeyeceklerdir. Uygulanması çok kolay olan JKD’yi kısa zamanda başardıklarını görenler haz duyacaklardır. Biriken enerjilerini idmanlarda atacaklardır. Kendilerini daha emniyetli hissedeceklerdir. Topluma kazandırılan çok tehlikeli kişiler faydalı kişilere dönüşecek polisin yükü, suç ve suçlu sayısı azalacaktır. Olumlu veriler en geç 1 yıl içerisinde belirgin olarak kendisini gösterecektir.

Projemizin takribi 30 yıllık tecrübelerimizle beraber JKD felsefesi için kaynağımız Bruce Lee’nin, öğrencilerinin ve benim kitaplarımdır. Felsefesi için “Tao of Jeet Kune Do” (Ohara Publications, Inc. Los Angeles/ October 1, 1975) ve benim “Jeet Kune Do’nun Felsefesi” isimli kitabıma bakılabilir (Yalın Yayıncılık, Aralık 2008, İstanbul).