Namaz neden önemlidir?..

Cenab-i Hak bir Ayeti Kerime´de söyle buyurur:

"Namaz, müminlere belli vakitlerde farz kılındı." (Nisa, 103)

Ayette belirtildigi gibi Namaz farz bir ibadettir. Farz, Allahin Müslümanlarin yapilmasini emrettigi islere denilmektedir. Islamin sartlarindan birisi olan ve Iman´dan sonra gelen Namaz, iki cihanda iyi ve güzel olmasinI saglayan bir vesiledir. Bizi yoktan var eden Yaradan, Cennetini kazanmak icin bizlere firsat verir ve bunun icin caba göstermemizi ister. Yoksa  „Hasa“ Allahin bizim Namazimiza ihtiyaci yoktur. Bizim hem Allaha hem Namaza ihtiyacimiz vardir. Cünkü Namaz ile Allahin rizasini kazanmak vardir. Kiyam, Rüku, Secde vs. güzel ve düzgünce uygulaniyorsa Mevla Teala merhamet eder ve cennetine alir insallah. Namaz, yanliz Allahu Teala´ya ibadet etmek icin farz kilindi. Sadece onun adina kilinir baskasinin adina kilinmaz. Namaz, tek, bir ve yüce sadece Allah celle cellallahu oldugunu hatirlatir  Sadece ona egilir ve sadece ona kulluk edilir. Mühim olmasi, Kiyamet´te Hesap Gününde ilk hesaba cekilmesi olmasidir. Eger o Insan´da mevcut ise diger sorgulari kolay olur. Fakat mevcut degilse „Allah korusun“ diger sorgulari zor olur. Bir Anahtar düsünelim: O Anahtar olmadan veya dogru bir Anahtar olmadigindan Kapiyi acmaz. Böylelikle istedigimiz bir yere girememis oluruz. O Kapinin arkasinda evimiz, huzur buldugumuz ve rahat ettigimiz bir yer oldugunu düsünelim: Anahtar olmazsa, evimize giremeyiz. Bu yüzden disarda kalmis oluruz. Insan, uzun bir süre kadar disarda kalmak istemez cünkü bir zaman sonra rahatsiz olmaya baslar. Hani meshur bir Söz vardir: „Evin gibisi yoktur“ diye. Iste Namaz da olmayinca Cennetin Kapisindan iceri gerilmeyecektir. „Cennetin gibisi yoktur“ de dememiz lazim ayni zamanda. Cünkü  bir Hadis-i Serif bu meseleyi aynen söyle ispat eder:

´´Cennetin anahtari Namazdir“  (Deylemi, Darimi)

Demek ki Insanoglu, Namaz olmadan Cenneti istemeye hakki yoktur. Tabi ki ,,Bana sadece Namaz yeter, gerisi cok önemli degil“ demeye de hakkimiz yoktur. Okul, is, aile ve sosyal yasami vs. olacak ama ayni zamanda Namaz´da olacak. O olmazsa Insan tam huzura varamaz. Eksikligi olur, boslugu dolduramaz. Gayesi sadece Dünya Hayati olur. Dünya ve Ahiret Hayati olmaz. Nasil ki, calismadan, cabalamadan  Ekmek ve Su olmuyor, nasil ki, sinava calismadan kazanmak olmuyor, Namaz kilmadan da Allahin rizasini kazanmak olmaz. Tabi ki bunu sadece Namaz´la kazanmayi düsünmekle anlamina gelmez. Anne ve Baba´ya iyilik ve itaat etmek, Komusuyla iyi gecinmek, bütün Canlara, Cansizlara sefkatla ve merhamet etmek, kimseye haksizlik ve kötülük etmemek vs. bu gibi seyler de süphesiz vardir. Fakat sadece onlari yapmak veya sadece Namazi kilmak yeterli gelmez. Ikisini de yapmak gerekir. Namaz ise olmazsa olmaz ibadetlerden birisidir. „Ben cok isim oluyor, kilamiyorum“, „Isim birakmiyor ki, kilayim“, „Daha gencim, yaslininca kilarim“, veya Hele bu isleri bir halledim, kilacagim“ gibi sözler Insani tehlike´ye sokacak tür sözlerdir. Nitekim Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem söyle buyurmustur:

“Böbürlenip kibirlenen, fitnecilik yapan kimse olmayın; iyi, güzel şeylerin ticareti dışında ticaret eden de olmayın. Muhakkak ki, onlar amellerini geriye erteleyen / yarıncı kimselerdir.”  (Müsned, 1/129)

Demek ki Erteyenler güzel birseyler elde edemiyor. Demek ki tükenen Zamani basta Namaz ile gecirmedigi takdirde kendini zarara ugratabiliyor. Cünkü baska bir Hadis-i Serifte Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem:

Namaz, Dinin diregidir. Onu terk eden Dini yikmis olur. (Beyhaki)

buyurmasi, Namazin önemini güzel bir sekilde vurgu yapmistir. Birinin evi yikilsa, yiktirilsa veyahut mali, mülkü veya kendi cocugu, akrabasi, dostu elinden alinsa üzülür. Buna üzüldügü gibi Namaz kilmadigi zamanlar icin daha da üzülmeli ve endise duymasi gerekir. Cünkü bu durum Ahireti icin önemlidir. Bazi Ülkelere gitmek icin Vize bir Sart oldugunu cogumuz bilmekteyiz. Vize olmadan Insan Insani Ülkeye girmesine izin vermiyor. Peki Insan, Insani bu mevzuda dinliyorda ve saygi duyuyorda, Allahin Kullarina emrettigi Namaza neden saygi duymasin? Namaz olmadan Cennete giremeceginden neden haberdar olmasin? Dünya ile ilgili birseyler bilindigi gibi Ahiret icin de birseyler bilinmesi gerekir. Dünya ve Ahiret icin yasamak bu yüzden de önem tasir.  Namaz, hafife alinmayacak kadar cok mühim ve kesinkes bir Emir oldugunu Allah celle cellallahu bir baska Kurân Ayetinde söyle buyurmaktadir:

´´Ailene Namazi emret Kendin de ona sabirla devam et..“ ( Taha, 123)

Cenabi Allah cümlemizi ömür boyu Namaz kilanlardan eylesin. Kilmayanlara Namaz aski verip kilmalarini nasip eylesin (Amin)..

 

Selam ve Dua ile..


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Benim sevgili Atam Abdülhamid Han Şiir 18.07.2021
Haklarını helal etsinler.. Şiir 26.05.2021
Dünya dedikleri.. Şiir 24.05.2021
Güzel Filistinim.. Şiir 16.05.2021
Islam güzel ahlaktır.. Genel 25.01.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
NAMAZI İNKAR EDEN MÜSLÜMANLAR DA VARMIŞ Genel 24.07.2021
NEV VAKIF(ÇI)LAR VE TOPLUM(2) Genel 24.07.2021
Şeridine Sığmayan Araba Kullanmasın Genel 16.07.2021
NEV VAKIF(ÇI)LAR VE TOPLUM Genel 10.07.2021
AYETLERE GÖRE BEŞ VAKİT NAMAZIN KILINIŞI Genel 07.07.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.