ÇOCUKLAR VE DÖVÜŞ SPORLARI

Tecrübelerime ve bilimsel veriler olarak özellikle yabancı kaynaklarda yaptığım araştırmalarıma dayanarak dövüş sporlarına başlama yaşının alt sınırını 11 ve üst sınırını 13 olarak belirlesem bile jimnastik, atletizm ve yüzme gibi sporların bu yaşa kadar altyapı oluşturmasını tavsiye ediyorum. Buna rağmen biliyorum ki gelişmemiş ve yavaş gelişen ülkelerde bu şuur yok denecek kadar az olacağı için antrenörler müfredatlarına elastikiyeti artıracak egzersizleri yeterli oranda serpiştirmelidirler. Mümkünse çocuklar ayrı bir grup olarak çalıştırılmalıdırlar; malum şartlardan dolayı mümkün değilse antrenman esnasında onlara daha toleranslı davranılmalı, bazı egzersizlerden muaf tutulmalı ve bazı egzersizler ek olarak katılmalıdır.

Dövüş sporu egzersizleri çocuğa her şeyden önce esneklik kazandırmalıdır. Sürat, kuvvet ve dayanıklılık ilerleyen yıllarda peyderpey katılacaktır. Fakat müfredatında daha yüksek oranda esneklik (flexibility) ve germe (stretching) bulundurulmalıdır. Esnekliği sonradan elde etmek yaş durumuna ve formun muhafazasına göre değişmekle birlikte gitgide zorlaşır. Gelişim çağındaki çocuklarda ağır fakat kontrollü antrenmanlar gelişim ve sağlığı olumlu etkiler. Özellikle çok küçük çocuklar söz konusu olduğunda ya travmatik sporlardan kaçınmalı ya da dikkatli olunmalıdır. Uzun kemiklerin uçlarında kemik büyümesinin kaynaklandığı epifiz hattı vardır. Bu bölge kemiğe nispeten daha az dirençlidir. Uzak Doğu sporları ya da boks gibi travmatik bir dalda oluşabilecek bir kırık epifiz hattını içine aldığı takdirde çocuğun büyümesi erkenden durabilir; oynaklar bozulabilir ve aşırı kullanmaya bağlı yaralanmalar daha çabuk gerçekleşebilir. Bu nedenledir ki kaslar elbette kuvvetlendirilmeli ama ani yüklenmelerden kaçınılmalıdır.  Sosyal hayatta çocuklar daha stressiz olduklarından ıskalanan bir husus vardır: Disiplin olsun diye aşırıya kaçılan antrenmanlarda çocukların taze zihinlerinin baskı altına alınması zararlı olabilir. Unutmayın: Disiplin bir eziyet değil, meziyettir. Uzak Doğuda dojo ya da kwoon’larda (*) askeri bir disiplinle çalışıldığı pek bilinir. Bunun özellikle psikolojik açıdan olumlu sonuçlarının olduğu söylenemez. Bana kalırsa nöromüsküler sisteme bir stres bindirilmemeli yani moral düzgün tutulmalı ve ders keyifli bir hale getirilmelidir. Elbette disiplin olmalıdır; ama korkutarak değil, disiplini sevgi ve saygı sağlamalıdır. Yorgun iken zorlama yapılmamalı, varsa enfeksiyonlar fark edilmeli ve dikkatten kaçmamalıdır. Çocuğunuza sağlık kazansın diye başlattığınız spor onu sağlığından edecekse hiç kıymeti yok; hatta mahsuru vardır. Unutmayın: Spor çocuğunuzdan önemli değil, çocuğunuzdan dolayı önemlidir.

Özellikle büyüme çağında hem yavaş hem de çabuk kasılan lifler antrenman stimulusuna daha iyi cevap verirler. Bu da çocuk yaşta spora başlamanın önemini gösterir. 10–20 dakikalık devamlı egzersizler çocukların kondisyonuna makul gelmeyebilir. Bir ilke olarak akılda kalmalıdır ki çocuklar tedricen artırılan ve aralıklı olan periyotlarla çalıştırılmalıdırlar. Sağlıksız çocuklar müsabakalara hazır olamazlar. Çocuğun antrenman kabiliyetinin yüksek olması sizi yanıltmamalıdır... Motivasyon olmazsa ve antrenman programı çocuğun kapasitesine uygun değilse mutlaka problem doğacaktır. Monoton ve tek yönlü antrenmanlardan kaçınmalı, antrenmanlar can sıkıcı olmamalı ve çocuğun biyolojik yaşı dikkate alınmalıdır. İzometrik egzersizler özellikle çok küçük çocuklara uygun değildir. Sıkıntı veya zor gelen değil, aksine içine “oyun” katılan idmanlar çocukları spor okuluna daha çok bağlayacaktır.

Dövüş sporlarının müfredatlarında çocuklara uygun olarak aerobik hareketler kalp-damar sağlığı için yer almalıdır. Çocuk­lar için yeterince sabit bisik­let çalışması ve koşular bunu sağlayacaktır. Vücut esnekliğini artıran egzersizler mutlaka ve yeterince bulunmalıdır. El ve göz koordinasyonu ile ayak ve göz koordinasyonu gerektiren egzersizler çalışılmalıdır. Vücudun çeşitli organları arasında koordinasyonu artıran kontra ataklar, kombinasyonlar ve birbirinden farklı teknikleri içeren akışkan koordinasyonlar yani genel bir ifade ile ‘teknik egzersizler’ bunu sağlayacaktır. 15 dakikada bir egzersiz sonrasında çocukların durumu gözlenmeli ve mümkünse dinlendirilmelidir. Kısa bir dinlenme de olsa çok önemlidir. Dinlenmek egzersizi tamamen bırakmak değil; harcamak için biraz daha enerji toplamaktır.  Oturmak kasları gerginleştirir; bu yüzden dinlenme fazla uzatılmamalıdır. Yeterince su içmek için dinlenme anı tam bir fırsattır.

Mümkünse anne ya da babalar da çocuklarına eşlik etmelidirler ki egzersizler bir hayat tarzına dönüşsün. Bu onları daha mutlu edecektir. Fakat bu şuur gelişmemiş ve yavaş gelişen ülkelerde henüz yerleşmemiştir. Anne babalar sporu dersler için bir engel olarak görmek yerine, kas güçlendiren ve vücuda enerji veren egzersizlerin sadece bedene değil zihne de dinamizm kattığını unutmamalıdırlar. Bu da onların derslerini olumlu etkileyecektir. Yazın kırsal ortamlarda da antrenman yapılmalı, kışın ise spor okulları tercih edilmelidir; bunlar çocuğunuzun evde hareketsiz oturmasından daha sağlıklıdır. Biraz daha büyüyüp delikanlı olduğunda bisiklet kursu görüp okula kask ve fosforlu cepken alarak bisikletle gitmelidir.

Çocuğunuzu okuluna arabayla götürmek zorundaysanız, arabanızı okulun bi­raz uzağına park ederek yürüyünüz. Bruce Lee bile “Tao of Jeet Kune Do” isimli kitabında sağlık için bunu tavsiye eder.  İngiltere’de çocuklar okula yürüsünler diye “yürüyen otobüs” sistemi başlatılmıştır. Çocuklar ikişerli sıralarla arka arkaya dizilir ve sırayla gönüllü ebeveyn şoför olur. Şoför önde ve öğrenciler arkada otobüs şeklini oluşturarak okula kadar yürürler. Yürüyen otobüs ‘yü­rüyen otobüs durakları’nda durarak ço­cukları otobüs kuyruğa dâhil eder. Hala Avrupa’dan almamız gereken basit şeylerin bile olması üzücü…

YAZARIN NOTU: (*) “Dojo” Japonca ve “kwoon” Çince dövüş sporu ya da sanatı çalışılan okuldur.

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/cocuklar-ve-dovus-sporlari/13652.html  23 May 2014