ÜÇ ANA HEDEF

Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu’nun asla vaz geçemeyeceği 'organizasyon kompozisyonu' açısından üç tane 'ana hedef'i vardır. Bu hedeflerin üçü de ilkesel karakterdedirler. Bu maddelerden ilki giriş, temel, altyapı, başlangıç niteliklidir. İkincisi gelişme, süreç, devam, ilerleme niteliklidir. Üçüncüsü ise sonuç, hedef, veri, amaç niteliklidir.

1.       Güzel ahlak ve maneviyat önceliklidir,

2.       Dünyaya açık bir JKD eğitimi gelişmedir,

3.       İyi yetişmiş çok sayıda usta sonuçtur.

Güzel ahlak ve maneviyat gençlerimize genellikle ailesi tarafından verilmektedir. Eğer verilmediyse de zaten biz kolları sıvıyoruz. Topluma kazanmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda tek çekincemiz onu kazanalım derken kazanamayıp diğerlerine sirayet etmesine neden olmaktır. Bu yüzden güzel ahlak konusunda tavizimiz yoktur. Zarar vermedikçe ise ondan vaz geçmemiz mümkün değildir.

Dünyaya açık bir JKD’den kastettiğimiz evrensel JKD felsefesinin bilinmesi ve bu felsefeyi ölçü alan özellikle Bruce Lee’nin öğrencilerinin konseptlerinin de bilinmesidir. Farklı JKD konseptlerini ve sokakta işe yarayacak başka dövüş sistemlerinin teknik ve taktiklerini tanıtmak gelişmemizin idamesi için muhakkaktır. JKD Kulelkavido da dünyaya tanıtılacak ve böylece tüm dünyada JKD’nin çapraz ilişkisi söz konusu olacaktır.

Bugüne kadar çok sayıda usta yetiştirebildik mi? Zor beğenen özelliğimizden dolayı iyi yetişmiş çok sayıda öğrencimiz olmuştur ama maalesef usta seviyesinde şimdilik sadece üç kişidirler. JKD Kulelkavido’nun dövüş yönünde iyi yetişmiş öğrencilerimiz sokak savunmalarında bizi mahcup etmemişlerdir. Sanat yönünde de gösterilerde aynı başarıyı sergileyerek büyük beğeni toplamışlardır. Bizim seminerlerimiz birçok branşta en iyi derecelerde antrenörlerin kendi branşlarını terk etme teklif ve iltifatına mazhar olmuştur. Spor müsabakalarına sadece bir kez katılmıştık; birkaç öğrencimizin kurallara uygunsuzlukları iddiasıyla diskalifiye olmalarıyla birlikte bir öğrencimiz Kung Fu’da Türkiye Şampiyonu olmuştu. JKD’ciler arasında az sayıda şampiyona organize ettiğimiz için ise çok tecrübeli olduğumu söyleyemem. Ama asistanlarımdan özellikle asistanım Ediz Barış yarışma konusunda içimizdeki en tecrübeli isimdir. Aydın Öztürk, Savaş Çakmak, Mustafa Yapıcı, Esat Burul gibi çok sayıda değerli antrenörler JKD camiamızın müsabaka konusunda katkıları olacak olan çok sayıda isimlerden birkaçıdır. Merkez Hakem Kurulu başkanımız Abdulvahit Alagöz müsabaka konumuzun öncülüğünü yapmaktadır.

Türkiye Wushu Federasyonu çatısı altında Jeet Kune Do Kulelkavido branşı olarak spor alanındaki tecrübemizi artıracağız ve ülkemizi dünya JKD camiasına başarıyla duyuracağız. Çaba bizden, yardım Allah’tandır. O yardımı gördüğümüzde öğrencilerimize diyeceğiz ki: Ölçülü çalış ve galip olduğunda şımarma ki Allah’ın yardımı devam etsin…

İşte bir yeni yıl daha geliyor. Ölümden doğuma doğru giden insan yok ki yılbaşı olsun; ölüme doğru gidenler için yılbaşı değil, yılsonu vardır. Yahut bir başka deyişle: Ölümden doğuma yani tersine değil de doğumdan ölüme doğru gidenler için yılbaşı değil, yılsonu vardır.

Yeni yıla mutlu mu girdin? Önemli değil…

Yeni yıla zengin mi girdin? Önemli değil…

Yeni yıla kariyerli mi girdin? Önemli değil…

Yeni yıla kiminle girdin? Önemli değil…

Yeni yıla sağlıklı mı girdin? Önemli değil…

Yeni yıla ibadetli mi girdin? Önemli değil…

Eğer kişilikli olarak girmediysen…

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/uc-ana-hedef/16616.html   1 Oca 2016