YILAN STİLİ

Kaplan, Leopar ve Turna stilini inceledikten sonra sıra geldi Yılan stiline… Black Belt Magazine, çalışanlarının 21 Mart 2011 tarihinde hazırladığı Shaolin dövüş sanatlarının incelendiği makalede Steve DeMasco “Yılan Stili” hakkında diyor ki:

Kung Fu Hayvan Stili: 4. Yılan (Snake):

Popülarite: Orta.

Shaolin deyişi:  Çelik kadar sert, iplik kadar yumuşak.

Karakteristiği:  Yanıltıcı, çevik, hızlı, kesin.

Strateji:  Farkındalığa güvenir, korkutmak için kıvrılan hareketler ve tıslamalar uygular, hasmın vücudun alt yarısına süpürücü tekmeler uygular, eşzamanlı vuruş ve kilitleme teknikleri kullanır, geleneksel yumruğu kullanmaktan kaçınır.

Hedefler:  Vücudun hayati parçaları, özellikle gözler, yüz ve gırtlak.

Fiziksel gereklilikler: İnce yapı, hızlı kaslar.

Antrenman: Hasmı şaşırtmayı mümkün kılan patlayıcılığı arttırıcı çalışmalar, kesinliği ve dengeyi arttıran egzersizler.

Sembolü:  Yılan el, atak ve savunma için bir veya iki parmağı -veya mızrak el örneğinde hepsini- kullanır.

Efsane: Rob Moses diyor ki, “Köklü hassasiyeti aktive etmeye yardım eden ve tüm kasların tek olarak çalışmasını mümkün kılan aşırı iç güce sahiptir.”

Yorum: Hayvan stillerinin dördüncüsü olana “Yılan El” fonksiyoneldir. Fakat parmak uçlarının güçlendirilmesini gerektirir. Yumuşak ve kıvrak ivmelerle güçlü vuruşlar yapmalıdır.  Elin ön planda olarak yukarıya dikkat çekmesi süpüren tekmeye (so tek) imkân verir. Eskiv önemlidir. Tıslama sesleri stilciyi sanki yılanmış gibi havasına sokar. Klasik Kung Fu’cu geleneksel yumruğu yani düz ve dairesel yumrukları vurmaktan kaçınacağı için eline verdiği biçim nedeniyle öyle her noktaya “yılan el” kullanamayacaktır. Elini belli bir biçime soktuğundan belli noktaları nişan alır gibi hedefleme sakıncasını yaşayacaktır. Böylece istediği yere istediği gibi ve istediği zamanda vuramayan bu kalıpçı “yılan el”i uygulayabileceği bir fırsatı takip etme nedeniyle dövüşü uzatacaktır. Parmaklarını güçlendirirse vurabileceği hedef sayısı artar ama “yılan el” daha ziyade gözlere ve gırtlağa uygulanabilir. Bu noktaları koruyan biri kolay hedef olmayacaktır.

Eşzamanlı vuruş her fırsatta tavsiye ettiğimiz bir taktiktir. Fakat geleneksel yumruktan kaçınılması demek o yumruk gerektiğinde uygulamayıp akışın önüne set çekmek ve tıkamak demektir. Böyle tıkanmalar Jeet Kune Do felsefesine aykırıdır. JKD adamı hayvan stillerinin beş elini de kullanabilir; ama özellikle bu elleri kullanmaya veya kullanmaktan kaçınmaya kalkışmaz. Çünkü akışa inanır; akıyorsa tıkamaz. Çünkü akış doğallığın ifadesidir. Doğallık ise “doğru”yu açıklar. Hasmı şaşırtacak kadar patlayıcı olması JKD’ye uygun düşen diğer bir avantajıdır. Kesinlik ve dengeyi önemsemesi de takdire şayandır. El pozisyonu bir veya iki parmağı kullandığında göz dışındaki noktaları etkilemesi pek mümkün olmayabilir. Fakat tüm parmakları birleştirerek kullandığında parmak ve el kasları daha ziyade devreye girerek daha çok güç kazanacaktır. Bu durumda hedefleyebileceği hassas nokta sayısı artacaktır. Hele bu pozisyonda egzersizlerle parmaklarını daha da güçlendirirse vurabileceği hassas nokta sayısı daha da artacaktır. Parmaklar üzerinde şınav (finger tip push up) en bilinen egzersizdir. Bunun dışında beş parmak ucuyla ağırlık kaldırma indirme (veya ağırlıkla bekleme), beş parmak ucuyla vuruş ve itiş çalışmaları ve saire sayılabilir. Antrenmanlarda her iki el de güçlendirilmelidir.

Sonuç olarak hayvan stillerinin el vuruşları mutlaka kullanılsın yahut geleneksel yumruk asla kullanılmasın diye kalıplaşmak yerine çeşitli el (ve yumruk) vuruşlarını kısıtlanmaksızın özgürce akışına göre uygulayabilmeliyiz.

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/yilan-stili/17288.html   5 May 2016