LEOPAR STİLİ

Geçen hafta Kaplan stili’nden söz etmiştik. İkinci hayvan taklidi olarak ‘leopar stili’ni aynı kategorilerde inceleyeceğiz. Sonra da JKD açısından yorumlayacağız. Black Belt Magazine, çalışanlarının 21 Mart 2011 tarihinde hazırladığı Shaolin dövüş sanatlarının incelendiği makalede Steve DeMasco “Leopar Stili” hakkında diyor ki:

Kung Fu Hayvan Stili: 2. Leopar (Leopard):

Popülarite: Yüksek.

Shaolin deyişi: Demir gibi parmakları güçlü bük.”

Karakteristiği: Güç, etkililik, hız, teknik, kesinlik, gizli atak yapma yeteneği vardır.

Strateji: Acı vermek için hızlı saldırır, sonra öldürmek için devam eder.

Hedefler: Yumuşak doku bölgeleri ve diğer hayati bölgeler; kulak, boyun, kol çukuru, şakaklar, kasıklar dâhil.

Fiziksel gereklilikler: Gevşek kaslar, epeyce güç, kolları ve bacakları vuruştan sonra hızlı geri çekme yeteneği.

Antrenman: İsabet ve kesinliği artıran vuruş çalışmaları.

Sembolü: 4 parmağın ikinci eklemiyle vuruş yapan yarım yumruk küçük delici yüzeyle temas eden katı bir silahtır.

Efsanede: Rob Moses diyor ki, “Kesinliğin ve kahramanlığın doğal ustasıdır - keskin, etkili ve yıldırım kadar hızlı.”

Leopar stilini Jeet Kune Do’cu gözüyle yorumlayalım…

Yorum: Tipik bir eklem vuruşu olan “Leopar eli” çok çalışmakla her ne kadar güçlendirilse bile kullanım esnasında beraberinde başka prensipler de gerektireceğinden ancak otomatikman devreye girmelidir. Ayrıca eklemin güçlendirilmesinin mümkünlüğü de tartışılabilir. Bir ölçüye kadar güçlü olabilen eklem gibi bölgeler ulaştığı noktanın hassasiyetiyle değerlendirilebilir. Özellikle gözler, alt ve üst şakaklar, kulaklar, boyun yanları, çeneler, kaş bitimleri, kafa ortası, ellerin üst yüzeyi, boğaz ve Bruce Lee’nin çok önemsediği tehlikeli bir bölge olan solar pleksus için kullanılabilmektedir. Avantajları bunlardır.

Stilin kalıbına girildiğinde stilci eklem vuruşuna odaklanacağından dezavanja düşülür. Bu şekilde şekillenme söz konusu olur. Her stil malum şekli aldığından malum atakları yapacaktır.  Leopar stilcisinin sınırları yani neler yapabileceği bellidir. Ancak kendisi gibi özgür olmayan birinin karşısında bir şeyler yapabilir. DeMasco kol çukurunu hedef olarak saymıştır; nasıl isabet ettirecektir? Zira hasım da kolları da sabit değildir. Nişan mı alacaktır? İşte bu kalıplaşmanın bir sıkıntısıdır. Leopar stilcisi leopar kadar özgür, leopar kadar fonksiyonel, leopar kadar doğal değildir. Elinizin bu biçimi almasıyla iş bitmiyor.

Eller ayaklardan daha zengindir. Vurabilme ve engelleyebilme yeteneklerinin yanı sıra tutabilir, çekebilir, itebilir, bükebilir, pres yapabilirler. Öyleyse böylesine zengin bir el bölgesin sadece vurmaktan (ve nadiren pres yapmaktan) başka bir uygulama için kullanılmaması yazık değil midir? Zira el tüm kısımlarıyla çeşitli silahlara dönüşebilir.

Bir Jeet Kune Do adamı özgürce dövüşürken pozisyonun gerektirmesi durumunda ‘leopar vuruşu’ yapabilir; ama bunu farkındasız farkındalıkla yani otomatikman yapar. Uygularken bunun farkında bile değildir. O kesinlikle leopar değildir; ama kesin olarak leopar taklitçisi de değildir; yine şu da kesin ki leopar kadar özgürdür.

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/leopar-stili/17213.html   21 Nis 2016