SELF DEFANS EGO’SU

Self defans (self defense ya da self defance) yani “kendini savunma” dövüş sanatı camiasının çok sıklıkla konuştuğu bir konudur. İster “self defans biliyorum” şeklinde, isterse “self defans bilmiyorum” şeklinde olsun ille bir şekilde konu edilir. Antik Güney Hindistanlılar kendilerini savunmak için Adithada savaş sanatını çıplak elleri, ayak, diz, dirsek ve alınlarını kullanırlardı. Japonlar kendilerini savunmak için 11.ci yüzyılda Aikijujutsu formunu dizayn ettiler. Ondan da aynı amaçla Aikido türedi. Amatör güreşlerin atışları olsun, rakibi ayakta ve yerde kontrol etmesi olsun hep kendini savunmaya kısmen de olsa ayarlıdır. Amerikan Kenpo Amerikalı savaş sanatçısı Ed Parker’ın Çin ve Japon stillerinden geliştirdiği kendini savunma sanatıdır. Çin’de Baguazhang zikredilebilir. Burma’da Bando Burma'nın resmi kendini savunma sistemi. Bartitsu Tenjin-Shinyo Ryu Jiujitsu, Shinden-Fudo Ryu Jiujitsu, ilk dönem Kodokan JudoVigny system sopa dövüşü, klasik Boks ve Savate gibi sistemlerden türetilmiş eklektik bir kendini savunma sistemi. Brazilya Jiu-Jitsu kendinizi yerde savunacağınız bir dövüş biçimi. Capoeira 16.yüzyılda Brezilya'daki Angola köleleri tarafından geliştirilmiş dansla karışık bir kendini savunma ekolü. Eskrima, Filipin kökenli çoğunlukla bıçak-sopa dövüşüne yer veren kendini savunma sanatı. Güreş, Antik Yunan'da olduğu gibi çeşitli toplumlarda benzerleri olan bir yakın boğuşmada geçerli bir kendini savunma sporu.

Hapkido, Daitoryu ve Aikijujutsu sanatları ile Taekwondo tekme tekniklerinin ve yakın mesafede büküşlerin karışımıyla oluştuğu kendini savunma üzerine bir savaş yolu formudur. Hung Gar Güçlü duruşlarıyla dikkati çeken ama kendini savunma için geliştirilmiş bir savaş sanatı. Hwarangdo da kendini koruma üzerine tipik bir Kore savaş sanatı. Judo da yine kendini koruma üzerine tipik bir Japon savaş sanatı. Jujutsu kendini savunma için gelişmiş vuruş, atışlar, tutuşlar ve kilitlerin kullanıldığı bir silahsız savaş sanatı. Sambo Rusya'da geliştirilmiş kendini savunma üzerine bir güreş formu. Kajukenbo Karate, Jujutsu, Kenpo, ve Çin Boksunun bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş kendini savunma için bir savaş sanatı. Kalarippayat kendini savunma için tipik bir Hindistan savaş sanatı. Karate alt türleri de olan kendini savunma için gelişmiş bir Japon sporu. Kateda Antik Tibet'de kökenli olduğu düşünülen kendini savunma üzerine tipik bir savaş sanatı. Kenjutsu Kılıcın kullanıldığı ama kendini savunma üzerine bir Japon savaş sanatı. Kendo bambu sopaların kullanıldığı kendini savunma için gelişmiş Japon Kılıç dövüşü sporu. Kuttu Varisai, Tamil Nadu kökenli antik bir kendini savunma savaş sanatı. 

Kuk Sool Won, Japon savaş sanatlarından kendini savunma üzerine etkilenmiş bir Kore dövüş sistemi. Kung Fu, Çin'de geliştirilmiş kendini savunma amaçlı çeşitli stilleri olan savaş sanatlarının ortak adı. Muay Thai kendini savunma üzerine tipik bir Tayland boksu. Ninjutsu kendini savunmak için çıkarılmış karakteristik bir Japon savaş sanatı. Pencak Silat Malaylara ait Endonezya, Malezya, Brunei ve Singapur'da farklı versiyonları olan kendini savunma üzerine bir savaş sanatı. Sip Kwon Do Taekwondo, Kick Boks gibi savaş sanatlarından kendini savunmak için geliştirilmiş modern bir melez savaş sanatı. Taekwondo, Güney Kore askerlerinin kendilerini savunduğu silahsız savaş sanatı. Vajra Mukti, Kuzey Hindistan'da Vedik döneme kadar geri giden kendini savunma üzerine eski bir savaş sanatı. Varma Kalai Güney Hindistan'da Tamil Nadu bölgesinde çıkmış antik bir hayati noktalar sanatı. Tang Soo Do, Karate'den gelme kendini koruma üzerine geleneksel bir Kore savaş sanatı. Taekyonkendini savunma üzerine geleneksel bir Kore savaş sanatı. Pradal Sereykendini savunma için çıkmış Kamboçya stili tipik bir Kick Boks. Shorinji Kempokendini savunma için gelişmiş bir Japon savaş sanatı. Endonezya Sılat'ın modern bir formu olan Sindo ya da Rusya kökenli bir sanat olan Systema da kendini savunma üzerine dir.  Değişik savaş sanatlarının bir araya getirilmesiyle oluşmuş melez savaş sanatları diyebileceğimiz Jeet Kune Do ve Har-Ki gibi savaş sanatları da kendini savunmaktan bahsederler. Burada hemen zikretmeliyim ki Jeet Kune Do'nun çeşitli savaş sanatlarından etkilendiği doğrudur; ama MMA yani Karma Savaş Sanatlarının ilk örneği olması veya atası olarak bilinmesi son derece yanlıştır. Neyse, çok sayıda örneklerini sunduğumuz bu branş ustalarıyla görüşseniz mutlak meselenin olan ya da olmayan bir “self defanse” boyutu konuşulacaktır. Fakat her nedense kendileri belki egoist olmasalar bile bu ifadenin ego taşıdığı dikkatlerden kaçacaktır.

Kulelkavido, Jeet Kune Do felsefesi üzerine bina edilmiş silahlı kalabalık dövüş tecrübelerinin teorik ve pratik savunma sanatıdır; ama biz bu “kendini savunma” ifadesine fena kafayı taktık. Bu “kendini (self) savunma (defanse)” ifadesinin fazlasıyla ego koktuğunu düşünüyorum. Buna savunma sanatlarının do felsefelerine daha yakışır bir ifade bulunmalıydı. Bunu Batılıların bulduklarını ve aslında her iyi self defans’cının gerektiğinde sadece kendini korumadığını da biliyorum. Fakat benim burada itirazım self defans’cıların tutum ve davranışlarına değil, sanatlarının böyle egoist ifade edilmiş olmasının felsefelerine yakışmamasıdır. Kendini savunma dendiğinde doğrudan doğruya akla nefsi müdafaa gelmektedir. Do felsefesine yakışmayan bu ifadenin tanımlayıcı olarak kullanılmamasını öneriyorum. Çünkü tevazu “savunma sanatı”nın olmazsa olmazlarından biridir. Gerçek bir dövüş sanatçısı sadece kendini değil gerektiğinde yakınlarını ya da herhangi bir mazlumu da koruyabilir. Savunmasız bir küçük çocuğu, bir bayanı, bir yaşlıyı ya da bir engelliyi… O halde daha genelleyici bir ifadenin seçilmesi zaruridir. Yani hem kendinizi hem de bir başkasını korumayı içine alan bir ifade seçilmelidir. Hiçbir şey bulunamazsa sadece “savunma” (defanse) da denilebilir. Bize miras kalan dar kalıplar içinde hapsolmaya mecbur değiliz. Şu halde bizim branşımızın tanımı şöyle de yapılabilir: "Kulelkavido, Jeet Kune Do felsefesi üzerine bina edilmiş kendimizi ve/veya başkalarını savunmak için değerlendireceğimiz silahlı kalabalık dövüş tecrübelerinin teorik ve pratik savunma sanatıdır.”

www.medyaerenler.com/self-defans-egosu-yazisi-144.html   13 Kas 2013