ON TAVSİYE

Bir seminer görüp tüm JKD disiplinlerini aynı zanneden, JKD'nin sadece Bruce Lee'nin konsepti olduğunu ve her JKD adamı gibi bizim de özgün bir yol tuttuğumuzu bilmeyenlere burada kayıt altında kalmak üzere tarihi “10 tavsiye”dir:

1. JKD sadece ve sadece Bruce Lee'nin konseptidir.

2. Tüm JKD'ciler sadece kendilerini sergilerler.

3. Egzersizi olmayan bir ‘dövüşçü eğitimi’ eğitim sayılmaz.

4. Gelmiş geçmiş tüm dövüşçüler içinde egzersizi en çok önemseyenlerden biri Bruce Lee'dir.

5. Bizi yakinen tanımayan dedikoducular ne kendilerini ne de birini yetiştirememişlerdir.

6. Bruce Lee kendisi anlattığı halde bu felsefeyi anlamayanlara "o sadece bir isim" demiştir.

7. Biz de onun gibi gitgide değişerek geliştik, kitabını yazdık, iyi savunduk ve hızlı olduk.

8. Biz konseptimize yıllar evvel ilk evrede "Süpersistem" ve son evrede "JKD Kulelkavido" dedik.

9. Biz yabancı JKD'ciler tarafından daima takdir gördük ve onları Federasyonumuza üye yaptık.

10. Biz yüz küsur antrenör ve asistanı tesadüfen yetiştirmedik.

Biz her öğrencimizin JKD ile ilgili sorularını sorusunun seviyesine göre cevaplandırdık. Biz JKD ile ilgili her meseleyi birlikte değerlendirebiliriz. Teorik ya da pratik olsun JKD ile ilgili her konuyu masaya yatırabiliriz. Aslında yapılması gereken de bu idi. Duyduğunuz her şeyi bizimle değerlendirmeli idiniz. Bizim bu felsefede yanıtlayamadığımız herhangi bir şey olup olmadığını test etmeliydiniz. Çelişki yakalayıp bunu yüzümüze sormalıydınız. Bruce Lee'nin ölümünden sonra öğrencilerinin ilave ettiklerini Bruce Lee'ye ait sanmamalıydınız. Karşılaştıklarınızı birlikte göğüslemeliydik. Bakalım cevapsız mı kalıyoruz, cevapsız mı bırakıyoruz...

Siz başka eğitimcilerin bir müsabaka durumunda karşımızda nasıl mağlup olduklarını unuttunuz mu? Siz tüm asistanlarımın birbirinden iyi geliştiklerini unuttunuz mu? Siz değil miydiniz sokak kavgalarında serserilere karşı kendinizi nasıl müdafaa ettiğini söyleyenler? Siz değil miydiniz toplumun gözünün önünde onlardan daha iyi yetişenler? Siz değil miydiniz bizim eğitimimizin topluma neler kazandırdığına şahit olanlar? Siz değil miydiniz parayı değil sizi önemsediğimizi kendi ağzınızla söyleyenler? Biz sebep olmasaydık çoğunuz bugün kötü ortamlardan bu kadar uzak kalabilecek miydiniz? Bugün kendinize özgüveniniz bu kadar fazla olur muydu? Sizi ayartanlar bile sizin kadar iyi olmadıkları için sizi bu kadar önemsiyorlar.

10 madde yazdım ama şu da 11 olsun: Biz Jeet Kune Do'nun adının bile doğru telaffuz edilemediği yıllarda kimsenin karşısında korkmadık, mahcup olmadık ve JKD ya da Bruce Lee adından ziyade kendi disiplin, bilgi ve yeteneğimizle toplumun ilgisini çektik. Hatta Bruce Lee’den daha hızlı tekme kullandığımızı "önce gösterdik" sonra söyledik; bazı bakımlardan daha iyi olduğumuzu söylerken mi taklit edecektik? İnsanoğlu ne kadar da unutkan…

Öyleyse siz de bizim yetiştirdiklerimizi bulunduğunuz salona çağırıp hazır yetişmiş öğrencilerimize göz dikeceğinize siz de bizim gibi sıfırdan yetiştirin ve Bruce Lee'nin Jeet Kune Do'sunu yaptığınızı söyleyin bakalım ne kadar cazip bulunacaksınız?.. Bu kafa bu felsefeyi "o sadece bir isim" haline getirir... Jeet Kune Do seminerle eğitmez; kısmen tanıtır belki ama eğitim için adres biziz. "Gerçek Jeet Kune Do" demenin bile "Jeet Kune Do" olmadığı (*) kimi için pek ağır bir felsefedir bu.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kongre salonunda "Jeet Kune Do" ve "JKD Kulelkavido" üzerine çok alkışlı bir seminer verdiğimizde bir tıp öğrencisi sormuştu: "Bu gösterilen tekniklerden hangileri Jeet Kune Do hangileri Kulelkavido idi?"

Veciz bir cevap vermiştik: "Hani o daha fazla alkışladıklarınız var ya, onlar Kulelkavido idi."

DİPNOT:

 (*) http://www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/jeet-kune-do-ne-degildir/15103.htm