LEAD PUNCH TEKNİĞİ

Önden Direkt Vuruş İlkesi

Jeet Kune Do’cuların “Straight Lead” dedikleri bir ilke vardır. Bu ilkedeki sözcükler tahlil edilecek olursa “straight” sözcüğü “düz” demektir ya da “doğru” demektir. Aslında kastedilen “direct”tir; yani direkt, kestirme, dolaysız… Yani bu horizontal olan yani literal olmayan “doğru” anlamında bir düz değildir. Çünkü horizontal pozisyondaki yumruk (chung choi) gibi literal pozisyondaki yumruk (jik chung choi) direkt yol alabilir. “Lead” sözcüğü “öncü” demektir; nitekim İngilizce "leader" sözcüğü “lider” kelimesi olarak dilimize böyle girmiştir. Öyleyse bu ilkeden kastedilen “önden direkt”tir ve aslında “direct lead” denilebilir. Bu öncü yumruk (lead punch) yahut öncü tekme (lead kick) olarak da kullanılabilir. Bu yumruk ani ve direkt kullanıldığında “jab”dır.

Bruce Lee’nin bu tekniği geliştirmedeki başarısı dikkat çekicidir ve teknik hakkıyla kullanılırsa kıymeti ortaya çıkmaktadır. Bu tekniği tecrübemde şimdiye kadar hiç engellenmedim. Ne zaman partnerime ya da hasmıma denediysem her defasında hedefime vurmuşumdur. Halen iddialı olduğum bu tekniği uyguladığımda karşımdakinin kim olup olmadığı fark etmiyor. Zihnimde bir fotoğraf flaşı patlıyor ve vurmuş oluyorum. Bu çalışma ve gösterilerimizi videolara ve hatta video barındırma web sitelerine taşıdık. Bunu kesinlikle düşük bir ego için değil başarı nedeni olan halet-i ruhiyemde ne hissettiğimi aktarmak için anlatıyorum. Belki okuyucularım arasındaki öğrencilerim ve ilgililer de bunu yakalayabilirler… Öyleyse soru şu: Önden direkt vuruş pratiğimde zihinsel ve bedensel olarak ne hissediyorum?

Tekniğin avantaj kıymeti onu -kullanmayı değil- ama geliştirmeyi zorunlu kılar. Nedir bu ilkenin avantajları?

1.       Basit olması

2.       Patlayıcılığa (blasting) müsait olması

3.       Direkt olması ve böylece kestirme yol kullanması

4.       Önden çıktığından kısa yol kullanması

5.       Telgraf çekmemesi

6.       Ani savunmanın olanaksızlığı

7.       Geniş hedefe uzun silah imkânı

8.       Yakın mesafede uzun silah imkânı

9.       Yumuşak hedefe güçlü silah imkânı

10.     Merkezi hat kullanma (centerline) imkânı

11.     Gerçek dövüşte yaraması

12.     Akışı (fluidity) başlatması

13.     Dövüşe tam ya da yarı sonuç getirmesi

İlkenin gerçekleşme şartları şunlardır:

1.       Fiziksel relaksasyon

2.       Kassal relaksasyon

3.       Öncüyü kullanmak

4.       Direkt yol almak

5.       Egzersiz yapmak

6.       Tepmeden vurmak

7.       Vurunca tepmek

8.       Nefes ayarı

9.       Mesafe ayarı

10.     Yolu kaldırmak

11.     Açı kullanmak

12.     Hattın içinde bulunmak

13.     Kesinlik

14.     Zihinsel rahatlık

NOT: Bu makalemizde geçen toplam 24 adet olan bütün bu ilke avantajları ve ilkeleri gerçekleştirme şartlarını tek tek açıklamayı da düşünüyordum ama makalenin sınırları imkân vermedi. Başka bir makaleyle buradan devam ederek açıklarız. Burada benim sorum şu: Acaba biraz daha tefekkür etsem on ikişer olarak kaydettiğim bu maddeler daha da artabilir miydi? Neyse ki buna vaktimiz var…

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/lead-punch-teknigi/17108.html   31 Mart 2016