WALLY JAY VE ED PARKER'IN ÖN SÖZÜ

Wally Jay 16 Haziran 1917’de Honolulu’da (Hawaii) doğmuş ve 29 Mayıs 2011’de Redwood City’de (California) ölmüştür.  Alameda’da (California) ikamet etmiştir. Small Circle Jujitsu, Danzan Ryu Jujutsu, Kodenkan Jujutsu, Judo, Boks gibi çeşitli branşları çalışmıştır. Seishiro Okazaki, Juan Gomez, Ken Kawachi gibi önemli ustaların yanında yetişmiştir. Bu önsözü yazdıktan yıllar sonra nihayet Small Circle Jujitsu’da 10. Dan (kırmızı kuşak) ve Judo’da  6. Dan (Kırmızı ve Beyaz Kuşak) seviyesine ulaşmıştır. Bruce Lee de jujitsu konusunda kendisinden istifade etmiş olup Leon Jay, George Dillman, Ron Craddock, Jack Hogan (Kyusho Jitsu) gibi popüler isimlere de ders vermiştir. Robert A. Guihan bu sanatın daha ziyade askerlere öğretilen hassas ve pratik bir sistem olduğunu söyler. Kaliforniya’daki “Island Judo and Ju Jitsu Clubs” de şef antrenör olan Wally Jay’ın Ju Jitsu’da 5.Dan ve Judo’da 3.Dan sahibi olduğu en parlak yıllarında bu önsözü yazmıştır.

Ed Parker (Edmund Kealoha Parker) ise 19 Mart 1931’de Honolulu’da (Hawaii) doğmuş ve 15 Aralık 1990’da aynı yerde kalp krizi sonucu ölmüş bir dövüş sanatçısıdır. American Kenpo’nun en önemli ismi olup bu dalda “Senior Grand Master” kabul edilir. William Kwai Sun Chow ve Ivan Gene LeBell gibi önemli ustalardan dersler almıştır. Elvis (Aaron) Presley, Chuck Norris (Carlos Ray), Dan Inosanto (Daniel Arca Inosanto), Benny Urquidez, Jeff Speakman, Robert (Martin) Culp gibi ünlü isimlere hocalık da yapmıştır. Ed Parker da bu önsözü yazdığı yıllarda Kaliforniya Passoda’da tanınmış bir Kenpo-Karate öğretmenidir. “Kenpo” kitabının yazarı ve Amerika’da çeşitli Karate okullarının sahibidir.

Bruce Lee’nin “Chinese Gung-Fu: The Philosophical Art of Self Defense” isimli kitabına önsöz yazmaları tarihe düşülen birer not olarak çok önemlidir. Önsöz için düşünülmüş olmaları bile onların önemli kişiler olduklarını gösterir. Bruce Lee’nin bu kitabı hakkında bakalım önsöz olarak neler diyorlar:

WALLY JAY’ın Önsözü

“Bruce Lee’nin Çin Savaş Sanatı Kung Fu üzerine olan kitabını tavsiye ederim. Çünkü harika bir Çin stili kendini savunma sanatını anlatıyor. Yazarın antrenman metotlarının tanığı oldum ve onları öğretici ve etkili buldum. Ayrıca bu genç ustanın görünüşte ölçülemez bilgisi beni şaşırttı.

Wing Chun stili başka hiçbir Kung Fu stiliyle kıyaslanamaz. Daha önce buna benzer bir şey görmedim ve eğer bir gün tekrar Kung Fu çalışmaya başlarsam yapmak isteyeceğim stil olduğundan eminim. Usta Bruce Lee ki aynı zamanda bir centilmendir dışarıdan çok yumuşak gözüken dövüş metodunu her türlü gerçek uygulama durumunda hâkim olabiliyor. Bir panter gibi ve nefes kesici hızla hareket ettiğini gördüm. Gerçekten bu büyük Çin sanatının ustası ve onu uygulayan ve bu geleneğin parçası olan herkes için bir örnek.”

ED PARKER’ın Önsözü

“Burada sadece Bruce Lee’yi izlerken edindiğim bazı izlenimleri belirtmek istiyorum.

Onun tarafından geliştirilen sistem orijinal, kesin, kolay kullanılır ve bu dövüş stilinin prensipleri mantıklı şekilde yapılanmış. Basitliğe dayanıyor fakat yine de karmaşık, hareketler “yapışkan” fakat yine de kaygan, yumuşak fakat kesin, açık ve yine de aldatıcı, çeşitli fakat yine de bir birliğe dayanıyor, köşeli ve yine de yuvarlak-bir de Bruce Lee’nin teknikleri uyguladığı inanılmaz hızı ve savuruşu var.

Yalnızca dövüş stiline mükemmel hâkimiyetiyle değil fakat konuşurken de Bruce Lee ilginç birisi.

Diğer dövüş stillerini tanımlaması ve tarihi ve felsefi zemini kişinin hep dikkatli dinlemesini sağlıyor. Bruce Lee doğuştan yetenekli az sayıda tanıdığım kişilerden biri ki bunu yetenekleriyle ispatladığı gibi mükemmelleştirmiş.

Şimdi Kung Fu üzerine bir kitap yazdığını duyduğuma sevindim. Kung Fu’ya olan inancımı kuvvetlendiriyor ve Kung Fu sanatına gerçek ve inanılır biçimde temel edecek ve örnek olacaktır.”

Parker’ın “orijinal” ifadesinden kastı “eşsiz” anlamında olup ayrıca ifadelerinde yer alan “savuruş” sözcüğünden “güç”ü kastettiği anlaşılmaktadır.

Dünyanın en iyi dövüşçülerinden olan bu iki sanatçının Bruce Lee hakkındaki övgü dolu sözleri onu çekemeyen bazı çevreleri susturmuştur. Dünyaca ünlü bu iki ustanın herhangi bir konudaki yorumları tarihe düşülmüş bir not olması hasebiyle önemlidir. Hele düşülen not Bruce Lee gibi savaş sanatlarına sembol olmuş bir kişinin kendi yazdığı bir kitap ise daha da önemlidir.

Bize bıraktığı bu kazanımdan ötürü Jay ve Ed’e iltifat borçlandık…