JEET KUNE DO STİL MİDİR?

Tom Keplar’a Jeet Kune Do’nun bir sistem olup olmadığı sorulduğunda o bazıları gibi JKD sistem değildir” demedi. Çünkü hiçbir felsefe yoktur ki sistematik özelliği olmasın. Eğer bir konuda felsefe kurulacaksa sistemleşemezse “felsefesi bile yok” denir. Fakat JKD bir felsefedir. Felsefeyi ve JKD’yi eksik bilirseniz sistem ile stili ve bakış açılarını karıştırırsınız. Öyle bir açıdan bakarsınız ki “stili değil” dersiniz; yine öyle farklı bir açıdan bakarsınız ki “stil” bile diyebilirsiniz.

İşte size 2 bakış açısı:

1. ”STİL DEĞİLDİR”: Bir stil herkesçe aynı şekilde uygulanabilir. Mesela avucunuza kaplan pençesi biçimi verirsiniz ve kaplan stili Kung Fu çalışabilirsiniz. Bunu herkes çalışabilir ve bunu çalışan herkesin stili ‘kaplan stili’dir. Fakat JKD böyle bir tasarı değildir; şekil, kalıp, form değildir. JKD stiller gibi hayal edilemez. Mesela Karate denince akla bir şekil gelir, şöyle şöyledir. Boks denince akla başka bir şekil gelir; böyle böyledir; güreş de başka bir şekildir. Kimse Boksu yerde güreşirken ya da Güreşi yumruk atarken hatırlamaz. JKD ise sokak dövüşü gibi hepsini yapabileceğinden hayal edilemez; şekillenemez. Bu açıdan bakılınca JKD stil değildir. Bu açıyı görmezden gelir de “JKD stildir” derseniz onu sınırlarsınız.

2. ”STİLDİR”: Şayet stil dendiğinde herkes için geçerli olan bir kalıp kastedilmiyorsa, şayet bir konsept kastediliyor ve stil o stiliste mahsus kabul ediliyorsa yani JKD için ‘Bruce Lee’nin stili’ denecekse ama stil sadece ona mahsus kılınacaksa elbette denebilir. Bu onun tarzı, onun yorumu, onun stili, onun ekolü, onun sistemi, onun konsepti, onun yöntemi, onun metodu. Ne var bunda? Kalıplaştırmamak kaydıyla yani ‘stilsiz stil’ (a style without style) denecekse denebilir. Bu açıyı görmezden gelir de “JKD stil değildir” derseniz de onu sınırlarsınız.

JKD’ yi “şudur” ya da “şu değildir” kodeslerinden dışarı çıkarıp özgür bırakın.

Dünyada çoğu kişi şöyle bilirmiş. “Bruce Lee Jeet Kune Do diye bir dövüş stili kurdu”. Buna verilen cevap şuymuş: “Ama bu doğru değil.” Yukarıda yapılan açıklamadan sonra bu ifade ne kadar yavan kalıyor değil mi?

Acemiler “Bir dövüş tekniği değildir. Yumruğu, tekmesi, kilidi falan yoktur” diyorlar. Ona “bir dövüş tekniğidir” diyene 30 yıldır rastlamadım. Bir dövüş tekniği bir şeydir. Bu ne talihsiz bir ifadedir ki koca bir branşa ya da felsefeye bunu diyen çıkabilsin.

Bazıları “Bruce Lee’nin en büyük öğrencisi Inosanto” şeklinde acayip ifadeler kullanıyorlar. Ne bakımdan büyük? Yaşça mı? Seviye olarak mı? 3. Rank (Grade) Dan İnosanto Black Belt Magazin’e yaptığı röportajda 6.Rank (Grade) Taki Kimura’nın kendisinden daha üst seviyede olduğunu kendisi söylüyor. Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinin biyografilerini yazan biri olarak şahsen ben böyle kıyaslamaların sağlıklı sonuç vereceğine inanmıyorum.

İnosanto demiş ki: “First of all JKD is not style, it is not a pratic it s a proses, which we use different disiplines.” Ama bizimkiler yanlış yere virgül koyup yanlış tercüme etmişler. İki kere ‘süreç’ sözcüğünü kullanmışlar. Bu yanlış internette kopyalanarak yayılmış dolaşıyor. Şöyle denebilirdi: “First of all JKD is not style, it is not a pratic, it s a proses which we use different disiplines.” Şöyle çevrilebilirdi: "Her şeyden önce JKD bir stil değildir, o bir pratik değildir, o farklı disiplinleri kullandığımız bir süreçtir.”

Bazıları JKD hakkında şöyle diyorlar: “Her mesafe ya da durumda avantaj sağlayan sistemler vardır. Örneğin yakın mesafede Wing Chun, uzak mesafede Savate,Tae Kwon Do, Kick Boks gibi. Her durumda avantaj sağlayan tarz ne ise o kullanılır. JKD bir tarzdan diğerine su gibi akar ve hiçbir limit kabul etmez.” Bu tam bir gaflettir. Yahut maksadı anlaşılmamış İngilizce bir ifadenin yanlış telaffuzudur. Bu örneklerden seçelim: Hasım uzak mesafede ve siz yan tekme (side kick) kullandınız. Bu ne oldu şimdi? Tae Kwon Do mu? Savate mi? Kick Boks mu? ‘Yan tekme’ hangisinin tekniği değil? Yahut yakında düz yumruk (straight punch) kullandınız; bunu bir Wing Chun’cu kullanır ama bir boksör ya da kick boks’cu da kullanır; hatta Karate veya Tae Kwon Do’cu da düz yumruk kullanabilir. Neden branş adı katıyorsun? Branş katmak kalıp katmaktır; çünkü bu saydığın branşların her biri kalıptır. Bunu kim derse desin; isterse Bruce Lee’nin en büyük kabul ettiğiniz öğrencisi bile dese felsefesine aykırıdır. Bruce Lee bu sözü söyleseydi çeliştiğini düşünürdüm. Bir sonraki paragrafta JKD’nin “hiçbir kalıba hiçbir sisteme bağlı kalmamak demek” olduğunu söyledikleri halde ve hatta “senin kendi durum, koşul, istek ve ihtiyaçlarına göre bir şekil alman demektir. Jeet Kune Do aslında senin kendi sistemin demek” dedikleri halde nedir şu branş adları? Wing Chun, Savate,Tae Kwon Do, Kick Boks…

Bütün bunları dikkate almadan “stildir” demek ya da “stil değildir” demek tam bir cevap olmayacaktır. Denilirken ne kastedildiği ne denildiğinden daha önemlidir. “Stil yok” diyenler “ung moon” çalışarak çeliştiler. Gardı (bai jong) ve trapping’i (phon sao) kalıplaştırmakla da çeliştiler. "Yol olarak hiç bir yolu kullanmamak ve sınır olarak hiç bir sınırın olmaması" meselesini ya da JKD’nin bir hayat tarzı olduğunu uzun yıllar evvel bizden öğrenmişlerdi. Bizden koptuktan sonra ne idüğü belirsiz ücralarda sürüklenen gafil öğrencilerimiz sizin eğitiminiz hiç tamamlanmayacak…

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/jeet-kune-do-stil-midir/14166.html  6 Eyl 2014