Hedefe doğru Yolculuk..

Güzel hayaller edip ve ona ulasmak icin ugrasmak pek zahmetli bir istir. Basta zorluklar cekilsede sonunda basit olacagini her insan bilmekte. Hayal ettigi seyi yapmak veya hayal ettigi bir yere gitmek herkeze nasip olmayabilir. Bu her insanin bilincindedir. Gerceklestirmeyene hic hos olmayan bir dönem baslayabilir. Böyle bir hale düsen insanlar, bir daha hayalin pesinden kosmamaya karar verirler. Bunu böyle düsünenler seytanin agina yakin bir mesafede olmus olur. Ama Kurâni Kerim onu böyle bir hareketten uzak durmasini tesvik eder:

Eğer şeytan sana bir kışkırtma verecek olursa, hemen Allah'a sığın. Çünkü O, işitendir, bilendir. (Allah'tan) Sakınanlara şeytandan bir vesvese eriştiğinde (önce) iyice düşünürler (Allah'ı anarlar), sonra hemen bakarsın ki görüp bilmişlerdir. (Şeytan'ın) Kardeşleri ise, onları sapıklığa sürüklerler, sonra peşlerini bırakmazlar. (Araf Suresi, 200-203) 

Tabi bunu herkez düsünmüyordur. Öyle olsaydi, dünya´da hic kimse amaciyla bir araya gelemezdi. Ama pes etmeden yola devam edilse, mutlaka hakeden büssürü insanlar cikar günyüzüne. Onun icin hemen yere yilanlardan olmayalim. Bu hepten nasil caba gösterdigimizi ortaya cikarir. Caba göstermeden emek güzel olmaz. Emek güzel olmayinca, birseyin eksik oldugunu hissedilir. Hani Resmi cizerken, rengi olmazsa bitmemis sayiliyor ise, buda öyle gibi birseye dayandigini anlatiyor. ,,Yaptim ama benim hayal ettigim gibi yaptim mi?´´ veya ,,Hersey benim dedigim gibi oldu mu?´´ Böyle olanlar yari yolda kalmis olanlardir. Kazandi ama onunla hic birseye baslayamiyor. Bu nedenle ümit ve ümitsiz arasinda bulunmus olurlar. Görüyoruz ki, bu saydigimiz türlü durumlar, insan basariya iletememistir. ,,Yapamadim´´ veya ,,Kazanamadim´´ diye insan kendine dedigi zaman, anlasiliniyor ki, hayale cok kapilmis ve nereye gidecegi ve nereye varacagi bilinmedigi icin hayal deryasinda bogulmus bir kurban olarak nitelenebilir. Mücadele de gerekli oldugunu Hz. Hüseyin (r.a.) bu sözüyle belirtmis oldu:

"Değerli olan hiçbir şey, hayatta mücadelesiz kazanılamaz."

Iste sadece hayale dogru haraket etmemiz ne kadar yanlis oldugunu görmekteyiz. Bunu asil bilene ve bizzat yasayana sormak lazim. Yani hayal´de yüzmeyi bilene danismak gerektirir. Bilene sormakla hep dogruyu kendisine cekmis olur. Yanlis bilgiye eminimiz ki, kimse sahip olmak istemez. Olmak istesede, hep yanlisa mahkum olacaktir. Ister buna hoslansin, hoslanmasin. Bu dervan böyle döner. Elden ne gelir? Egriye egri, dogruya dogru uyar ancak. Bunu böyle bilmek lazim. Evet, bunu iyi anlayana gelince: Onlar öncelikle ne olmak veya nereye gitmek istediklerini iyice bir düsünürler. Ondan sonra nasil ve nereye adim atacagini gözden gecirirler. Böyle yapinca, insan yolunu acik eyleyip, gülün dikeni yok edip gülistan eyler. Kim bahce icinde dolasmak istemez ki? Hayat boyunca kim huzur ve ferah icinde arzu etmez ki? Insan bunun sayesinde, hayal kirikligina ugramaz ve sarfettigi birseye deger kazandirir. Degerli olan hersey istikbal icin parlayan ve asla sönmeyen bir incidir. Hamura maya koyulmayinca, dagilir ve ekmek haline gelmeden birbirinden ayrilir. Bundan ne acikladigimi biliyorsunuz degil mi? Burda kastettigim maya, hayal icin ugrastir ve ümittir. Bunlar olursa, iste o zaman hayal deryasinda yüzebilinir. Böylelikle dogru basarin sirrina ermis olunur..

Selam ve Dua ile..


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Benim sevgili Atam Abdülhamid Han Şiir 18.07.2021
Haklarını helal etsinler.. Şiir 26.05.2021
Dünya dedikleri.. Şiir 24.05.2021
Güzel Filistinim.. Şiir 16.05.2021
Islam güzel ahlaktır.. Genel 25.01.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Düğün Konvoylarına Düzenleme Yaşam 29.07.2021
Sel Zararı Devletin Sorunu Değil Yaşam 27.07.2021
İçimizdeki Yeşermeye Çalışan Filiz Yaşam 03.07.2021
Rahat Bir Günümüz Olacak mı ? Yaşam 13.06.2021
Bisikletimle Beyşehir’e Yaşam 03.06.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.