Kâinat dolusu Hediyeler..

Hemen hemen dünyanin neresine gidersek gidelim, yiyecek ve icecek buluruz. Birde, bunu gazetelerde, televizyonlarda görmekteyiz. Bu güne kadar, icat edilen aletleri de unutmamak lazim. Bunlarla hayatimiz kolay bir hale geldi. Bazi seylere imkansiz dedigimiz, simdi "Imkani var" diyebiliyoruz. Bu konuda Allahu Teala Kurâninda söyle buyurur: 

"Allahin nimetlerini saymaya kalksaniz sayamazsaniz. Allah, gercekten bagislayici ve cok merhametlidir." (Nahl/18). 

Biz mümin olarak cok sükür, bu nimetleri gördük ve duyduk. Böylelikle buna yönelik inkarci olmaya hakkimiz yoktur. Mesela biri ciksa ve dese: "Dünyada öyle seyler var ki, onlari Allah degil insan yapti." Böyle demekle ona olan kullugunu zedelemis olur. O insana sorsak: "Seni kim yaratti?" O zaman diyemez ki, ben kendiligimden oldum veya "Sana akil ve fikir veren kimdir?" "Ben onlari icat ettim." de diyemez. Peki bunlari Allahu Teala vermis ise, onun sayesinde de insanlar bu oglanüstü icatlar yapti. Bakin, aklinin ve fikrinin var oldugunu biliyoruz ama niye yine de Allahin var oldugunu bilmemekle direniyoruz? Bu güzellikleri bizelere sunmus iken biz niye ona tesekkür etmekten cekiniyoruz? Biz daha nice güzelliklere sahit olduk. Bunlar "Kâinat dolusu hediyeler" degil mi? En önemlisi olan hayayi düsünelim. Biz nefes almadan ve vermeden yasabilirmiyiz? Göz olmadan, birsey görebilirmiyiz? Burun olmadan, birseyi koklayabilirmiyiz? Agiz olmadan, birsey yiyebilirmiyiz? Bizlere Allahtan tarafindan ne cok hediyeler gelmis. Say, say, bir türlü sonuna gelemiyoruz. Rabbimiz bu hediyeleri ayagimizin altina sererken, biz onun icin ne yaptik? Birisi gelse, bizim icin isimizi görse, biz o sahsa tesekkür etmezmiyiz? Bunu birde Arsin Sahibi bizim icin yapsa, ona daha cok tesekkür etmeyi bilmezmiyiz? Yiyelim, icelim, giyelim, gezelim ve icat olunan aletleri kullanalim ve Rabbimizi hicbir zaman unutmayalim. Her insani benimseyip rizkini verdigini ve ona olan kullugunu bir an bile hatirdan silmeyelim. Kâinat dolusu bu hediyeleri iyi degerlendirip degerimizi artiralim. O zaman almis oldugumuz bu hediyeleri kiymetini bilmis oluruz. Ama Allahin nimetlerini hice sayanlar varsa, bu ayeti kerime tehdit olarak onlara yeter de, artar: 

"İsrailoğullarına sor: Biz onlara ne kadar açık âyetler vermiştik. Fakat Allah'ın nimetini her kim kendisine geldikten sonra değiştirirse, şüphe yok ki, Allah'ın azabı çok şiddetlidir." (Bakara/211)..

 

Selam ve Dua ile..


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Benim sevgili Atam Abdülhamid Han Şiir 18.07.2021
Haklarını helal etsinler.. Şiir 26.05.2021
Dünya dedikleri.. Şiir 24.05.2021
Güzel Filistinim.. Şiir 16.05.2021
Islam güzel ahlaktır.. Genel 25.01.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Düğün Konvoylarına Düzenleme Yaşam 29.07.2021
Sel Zararı Devletin Sorunu Değil Yaşam 27.07.2021
İçimizdeki Yeşermeye Çalışan Filiz Yaşam 03.07.2021
Rahat Bir Günümüz Olacak mı ? Yaşam 13.06.2021
Bisikletimle Beyşehir’e Yaşam 03.06.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.