Doğruluk neden önemli?..

Dogruluk ile donatilmis bir Insan, Topluma güven kazandirir ve kendini sevilen bir Otorite olarak ortaya koyar. Güvenilen biri oldugu zaman onunla arkadas olmak icin nice insanlar karsina cikabilir. Cünkü Insanlik her zaman dogruluga muhtactir. Nasil ki, egri Fidan iken güzel görünmüyor, buda yanlis yolda olan Insan icin düsünebilir. Huzur ve Selamet onda oldugunu ancak dogru olanlar ve dogrulugu savunanlar bilir.  Toplumun yükselisi ve diri kalmasi buna baglidir. Bir hadis-i serifte dogruluk ne kadar önemli oldugunu göstermektedir:

Hz. Ayşe Peygamberimizin Yalan konusundaki hassasiyetini şöyle anlatır: "Allah Resulü’nün (s.a.) hiç hoşlanmadığı ve çok kızdığı huy, yalan söylemektir. Bir kimse Allah Resulünün (s.a.) yanında yalan söylerse o kişinin hemen tövbe edip o günahından temizlenmesini isterdi.” (Nesai, Sehiv, 61).

Peygamberimiz (s.a.v.), dogruluktan uzak kalani uyarmis ve kötü oldugunu iste böyle belirtmistir. O Allahtan tarafindan biliyordu ki ahirette hep  yalan söyleyenin hali ne olacagini. Nedeni ne oldugunu bilinirse daha iyi anlasilir. Oda söyledir:

“Şüphesiz ki sözde ve işde doğruluk hayra ve üstün iyiliğe yöneltir. İyilik de Cennete iletir. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğrucu) diye kaydedilir. Yalancılık, yoldan çıkmaya (fücûr) sürükler. Fücûr da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı meslek edinince Allah katında çok yalancı (kezzâb) diye yazılır.” (Buhâri, Müslim, Ebû Dâvûd, Tirmizi, İbni Mâce,)

Demek ki, yalan söyleyen bir Insan dogru olusundan süphe edilir. Hele hele Hayatinda baska Insanlara hep yalan söyleyipte ve ondan sonra bir kere olsun dogru söyledigi zaman kimse ona inanmaz olur. Cünkü bu durumda kendini her zaman Yalanci tanitmistir. Hani meshur bir söz vardir: “Yalancinin evi yanmis, kimse inanmamis“ diye. Yalan, Insanoglunun anina bir iz birakir. O izi yok etmek icin kendini düzeltmesi ve Allahtan yardim istemesi gerekir. Sabir ile bu niyete dogru giderse, insallah birgün hersey iyi olacagini ümit edebilir.

Dogruluk vafsi, Peygamberimiz (s.a.v)´de vardi. Müsrik olsun veya olmasin, herkez ona inanirdi. Herhangi bir konu veya is varsa ona danisilirdi. Bu yüzden de ona “Muhammedül Emin” denmistir. 

Dogrulukla görülen is, rahata kavusmanin bir sebeptir. Bu sebep ise Dünyada ve Ahirette ortaya cikar. Bir Hadisi Serifte bunun kanitini gösterir:

“Tehlikenin doğruluk içinde olduğunu görseniz dahi, doğruyu arayınız! Çünkü doğrulukta kurtuluş ve selamet vardır.“ (Ibni Ebiddünya)

Dogrulugun bir baska güzel yani ise, Insanlar arasinda sevgiyi pekistirmesidir. Dogru olan Insan, baska Insanlar tarafindan hosgörü ile karsilar. Insanlar onu görünce ve onunla konustukca bilir ki, utanmadan yüzüne bakacabilecek biriler oldugunu. Bunun tersi olsaydi, öyle biri oldugu hatirlamazlar ve selam verse, selamini dahi almazlardi. Baskalarin yaninda göründügü zaman tekrar zarar görecek düsüncesiyle onunla muhatap olmayip ondan uzaklasirlar. Bu durumlar karsisinda görüyorüz ki; dogruluk güzellik ve yalancilik ise kötülük getirdigini. Bir Ayeti Kerime ile sözlerimizi bitirelim:

Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O halde kim tâğûtu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.  (Bakara Suresi 256. Ayet)


Selam ve Dua ile..


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Benim sevgili Atam Abdülhamid Han Şiir 18.07.2021
Haklarını helal etsinler.. Şiir 26.05.2021
Dünya dedikleri.. Şiir 24.05.2021
Güzel Filistinim.. Şiir 16.05.2021
Islam güzel ahlaktır.. Genel 25.01.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
OKULA BAŞLAMA YAŞI 12 OLSUN ÖNERİM Eğitim 29.07.2021
KORONA SALGINI YÜZYÜZE EĞİTİME KARŞI VİCDANİ RED HAKKI YARATIR SAVIM Eğitim 12.06.2021
UÇUŞ ESNASINDA NÜKLEER RADYASYON Eğitim 14.05.2021
Evde Geri Dönüşüm Eğitim 11.05.2021
Psikoloji Eğitimleri - Psikolog Marketi Eğitim 09.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.