FELIX MACIAS JR. TARTIŞMIYOR

Jeet Kune Do Dergisi ile yapılan röportajda Felix Macias Jr’ın yani oğul Felix Macias’ın hareketleri daha uyum sağlayabilir yapmanın yollarını aramaktan ne kastettiği sorulunca oğul Macias diyor ki: “Konuştuğum konuyu bilmeyen birine anlatmak güç. Yaptığım şey bir tekniği almak ve onu akacak ve hasmın bıraktığı boşlukları dolduracak bir şekle getirmektir. Kendinizi savunmak zorunda kaldığınız her sefer bir problemle karşılaşırsınız. Muhtemelen hasmınızın deneyimini veya dövüşme biçimini bilmediğiniz için gelecek her duruma karşı hazır olmalı ve baş edebilmelisiniz. Bizim eşsiz Gung Fu markamızı kullanarak çok az ayarlamalarla hasımlar önümüze ne koyarlarsa koysunlar biz uyum sağlayabiliyoruz. Bir problemle karşılaştığında birçok diğer sanat eksiklerinin cevabı için diğerine (sanata) döner. Biz problemi çözmek için dış kaynaklara bakmadan yaptıklarımızı adapte edebiliyoruz. Benim onların oluşturduğu problemlere bir cevabım var ve onların sahip olduklarını düşündürdükleri cevapları sorunlar oluşturuyor.”

Hasma uyumda bile akışkanlığı devreye sokuyor. Savunmanın uzamasından yana değildir; akan ataklardan yanadır. Baba Felix’in de altını çizdiği üzere hasmınız deneyimli olabilir ya da farklı bir dövüş metoduna sahip olabilir. Bu değişik durumlara karşı tecrübe edinilmelidir. Farklı sanatlarla karşılaşıldığında uyum sağlamak gerekeceğinden sizi kendi sanatından biri haline getirebilir. Bu konuya dikkat çekiyor. Fakat Felix’ler bu duruma düşmüyorlar. Uyumu kendi sanatının ve prensiplerinin dışına çıkmadan sergiliyorlar. Başkaları tıkanma probleminin cevabını bildiklerini sanıyorlarsa bile oğul Felix cevabın kendi adreslerinde olduğunu söylüyor.

Derginin, “JKD kendini dövüş sanatları yoluyla ifade etmektir. Bu yönde öğrencilerinizi nasıl cesaretlendiriyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı veriyor: “Ben öğrencilerimi dövüş yeteneklerini geliştirmeleri için cesaretlendiriyorum. Önce temel şeylerle başlıyorum. Onlara temel teknik ve prensipleri öğretmek bize çalışabileceğimiz bir temel veriyor. Temel tekniklerden sonra ileri tekniklere geçiyoruz. Teknikler öğrencilerin dövüş yeteneklerinde kendilerini ifade etmelerini geliştirecekleri şekilde dizayn edilmiştir. Ayrıca onlara kimseyi taklit etmek zorunda olmadıklarını öğretiyoruz. Ben öğrencilerime içinde çalışabilecekleri bir çerçeve veriyorum. Çerçevenin içinden onlara öğrettiğim aletleri kullanmaları ile kendilerini ifade ediyor ve kendi kişisel dövüş ifadelerini yapabiliyorlar. Hiçbir iki kişi tamamen aynı olmadığı için öğrencilerimin değişik vücut tiplerine uyum sağlayabilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu hasımlarımıza tamamen üstün olmanızı sağlar. Total üstünlükle durumu ve hasmı kontrol etmeyi kastediyorum. Hasmın sahip olduğu zayıflıktan yararlanmaya çalışıyoruz.”

Oğul Felix öğrencilerine önce temel teknik ve prensipleri öğretiyor. Bunlar tamamlandıktan sonra daha ileri teknikler gösteriyor. “Kendilerini ifade etmelerini geliştirecekleri şekilde dizayn edilmiştir” dediği müfredatı kendileri hazırlamıştır. Onlara cesaret vermekle yetinmiyor; taklitten de uzaklaştırıyor. “Çerçeve” dediği kendi dizaynıdır. Bu çerçevede öğrenciler JKD felsefesinde çok önemli olan kendilerini ifade etme özelliklerini sergiliyorlar. Baba nasihati olan değişik vücut tiplerine uyum sağlayama konusuna da önem veriyor. Böylece farklı şartları ve hasımları kontrol altına alarak onların mutlaka taşıyacak oldukları zayıflıkları keşfederek avantaja çevirebiliyorlar.

“Neden şimdi ortaya çıktınız?” sorusuna şu cevabı veriyor: “Yaptıklarımı ve bilgimi paylaşmak istiyorum. Bruce ve Jimmy’nin başlattığının ruhuna daha uygun bir sanat yaptığımızı düşünüyorum. JKD ismini kullanmanın getirdiği politik tartışmalardan uzak durmayı tercih ederdim. Ben insanlara ticarileşmiş bir isme dayanarak değil daha çok gerçekten etkili bir dövüş metodu göstermek istiyorum. Aynı zamanda Çin toplumunu ve Jimmy ile Bruce’un anısını dövüş sanatlarına katkıları ve hayatımın önemli bir parçası oldukları için onurlandırmak istiyorum.”

Bruce Lee’den ders alanların itibarlarının artması neticesinde derginin bu şüpheci sorusunu tatmin edici bir şekilde cevaplıyor. Başka JKD adamlarından farklı olarak daha makul bir JKD yaptıklarını iddia ediyor. Gerekçesinin ekonomik değil, aksine öğretmenlerinin anılarını onurlandırmak olduğunu söylüyor. Burada JKD isminin ticarileşmiş olduğunu söylemesi de dikkat çekicidir. Fakat onun derdi bu değildir. Ekonomi onun asıl amacı için sadece bir araç konumundadır.

Dergi, “Sizin bu benzersiz Gung Fu versiyonunuza ne isim vermek isterdiniz?” diye sorunca bakın ne diyor: “Basitçe The Way of The Intercepting Fist”.

Oysaki burada kendi benzersiz Gung Fu versiyonu sorulduğu halde o “The Way of The Intercepting Fist” demiştir. Yani “Jeet Kune Do” ya da “Durduran Yumruğun Yolu.”

Derginin “Son olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mı?” sorusuna harika bir cevap vererek bitiriyor: “Sadece kendi yolunu bulmuş ve kendi yolunda giden bir Gung Fu adamıyım.” Kısacası oğul Macıas da tartışmacı değil, sadece işini yapıyor.

Felix Macias Jr kendi yolunu “Felix Macias Jr Jeet Kune Do” olarak tutmuştu…