FELİX MACIAS SR JKD

Felix Macias Sr. Kaliforniya’nın yerlisi olup hayatının çoğunu San Francisco’da geçirmiştir. James Lee ile ilk 1960’larda tanıştı. Baştan beri hep iyi bir arkadaşlıkları oldular. Bruce Lee’nin sertifikalı asistanı James Lee’nin öğrencisi oldu. James’e ‘Jimmy’ de diyorlardı.

Oakland yıllarında Macias Ailesi Bruce Lee’nin hayatının bir parçasıydı. Felix Macias ve aynı isimdeki oğlu, Jun Fan Jeet Kune Do’nun ilk nesil öğrencileri oldular.

Felix Macias Sr. 1960'ların başında Sifu James Yimm Lee’den Gung Fu dersleri almaya başladı. Sonra James Lee ve Bruce Lee’nin meşhur "Oakland School" unda James’in ölümüne kadar çalıştı. Macias Sr. James’in ölümünden sonra çalışmaya ve James Lee ile Bruce Lee’den aldığı sanatı ilerletmeye ve evrimleşmeye devam etti. Bunları arkadaşları, öğrencileri ve oğullarından oluşan küçük bir gruba öğretti. Macias’ın en büyük oğlu Felix Macias Jr. babasından öğrendiklerine çok ilgi duydu ve “kendini savunma” yeteneklerini ve dövüş bilgisini geliştirmek için çok çalıştı. James Lee ve babasından öğrendiklerini geliştirerek bu güçlü dövüş sanatını ilerletti.  Macias ailesi Gung Fu’yu geliştirmeye Hayward’da (California),  James ve Bruce Lee'nin birlikte çalıştıkları orijinal Oakland School’dan birkaç mil uzakta öğretmeye devam etmiştir (Jeet Kune Do ve Oakland JKD Martial Arts for Self Defense).

Araya yorumlarımızı da katarak Felix’in, 2002 Haziran’ında “Jeet Kune Do Dergisi” ile yaptığı röportajda söylediklerini değerlendirelim:

“Sifu James Lee’nin Hayward’daki (CA) antrenman yerine Gung Fu’nun nasıl bir şey olduğunu görmek için davetliydim. Orada Sifu Al Nowak, Jimmy ile beraber ders veriyordu. Jimmy’nin antrenmanda ne yaptığını görünce gördüğüm şeyi öğrenmek istedim. Burada hayatımın dövüş sanatları ve kendini keşfetme yolu başladı.”

Daha dışarıdan bakılınca bile dikkat çekmesi dikkate şayandır. Görselliğin ötesinde kendini keşif olarak görmesi ise ayrıca dikkate şayandır. O zamana kadar dövüş konusunda bir fikri mi yoktu ki bu ifadeyi kullanıyor? Lakin en fazla James’ten istifade etmiş olmalı ki şu ifadeyi kullanıyor: “Ben kendimi James Lee’nin öğrencisi kabul ediyorum. Ancak doğrudan Bruce Lee’nin kendisi tarafından verilen bazı ‘kapalı kapı’ antrenmanlarına çağırılacak kadar şanslıydım.”

Kapalı kapı antrenmanları o yıllarda özeldir. Fakat büyük fırsattır. Çinli olmayan tek kişi olarak katıldığı özel derslerden birinde Bruce Lee ile ilgili izlenimini şöyle ifade ediyor: “Özel derslerden birinde Bruce Lee bazı el ve ayak teknikleri gösteriyordu. O kadar hızlıydı ki attığı her tekme ve yumruk havada şaklayan bir havluya bezer ses çıkarıyordu. Hiç kimse ona dokunamıyordu ve kimse cesaret edemiyordu.”

Kaç JKD adamı Felix’in Bruce Lee’de gözlemlediği bu havlu gibi şaklayan tekme ve yumruklarını derslerinde gösterebilmektedir? Yavaş yavaş yumruk uzatmak veya sakıncasız bir partner karşısında debelenir gibi trapping yapmak mesele değildir. Demek ki mesele dışarıdan bakınca bile şaklayarak başlayan ama okunamayan bir hızı sergilemektir.

James’in bir öğretmen olarak nasıl olduğu sorulunca şöyle cevap veriyor: “James kendisini öğretmen olarak adamıştı. Antrenmanlarda, tekniklerde ve teknik çalışmayı geliştirmek ve vücut kondisyonunu artırmak için değişik aletler dizayn etmede ve imal etmede çok üreticiydi.”

James’te gördüğümüz öğretmen olarak kendini adama durumu Bruce Lee’de yoktu. Bruce Lee’yi öğretmenliğe iten daha ziyade talepkâr şartlardı. Fakat James bir okulun başına geçecek ve düzenli dersler verecekti…

Antrenman dışında Jimmy’nin nasıl olduğu sorulunca diyor ki: “Antrenman dışında çok iyi bir arkadaştı ve öğreticiydi. James öğrencilerine gerek dövüş sanatları ve gerek genel hayatla ilgili her türlü sorununda yol göstermeye çalışıyordu.”

James öğretmenliğini ön plana çıkaran ve ders dışında da öğrencilerinin problemleriyle ilgilenen yardımsever biridir. Belli ki öğrencileriyle bir müşteri gibi değil şefkatli bir ağabey gibi ilgileniyordu. Dövüş sanatı dışına da çıkılıyordu ve James’in geniş birikimi yol göstericiydi. Bruce ise çeşitli nedenlerden dolayı Felix’e James kadar vakit ayıramayacaktır...

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/felix-macias-sr-jkd/17355.html   19 May 2016