JEET KUNE DO'DAKİ WING CHUN KUNG FU

Bruce Lee Wing Chun Gung Fu’yu Hong Kong’ta öğrendi. Bu sistemde 13 yaşından 18 yaşına kadar çalıştı. Bruce Lee Grandmaster Yip Man’in iki öğrencisi Wong Shun Leung ve Chueng Chuk Hing (William Cheung)’den de dersler aldı. Wing Chun Gung Fu Jeet Kune Do’nun temelini oluşturur. Jun Fan Gung Fu Bruce Lee’nin Amerika’ya ilk geldiğinde öğrettiği şeydir ve temel olarak Wing Chun Gung Fu’nun hafif modifiye edilmiş şeklidir.

Günümüzde Jeet Kune Do ve Jeet Kune Do konsept yapıp Wing Chun’un yapılanmamızda çok önemli olmadığını iddia edenler de önemli olduğunu iddia edenler de vardır. Tüm sistemi kapsamıyor olmasına rağmen Wing Chun Gung Fu’nun birçok parçası aynen saf Wing Chun’daki gibi uygulanmaktadır. Wing Chun, Jeet Kune Do’nun çekirdeğidir ve onsuz Jeet Kune Do noksan olur. Bruce Lee Wing Chun Gung Fu’yu temel aldığı için bu denli basit, direkt, etkili, sokağa uygun (streetwise) ve ekonomik bir savunma sistemi geliştirebilmiştir. Sifu Dan Inosanto orijinal Jeet Kune Do müfredatının en az yarısının Wing Chun Gung Fu’dan oluştuğunu ve bu olmadan muhtemelen asla Jeet Kune Do’nun oluşamayacağını söyler. Fakat Bruce Lee’nin tüm orijinal öğrencileri bu hususta mutabık değildirler.

Wing Chun Gung Fu’nun önemli elementleri denince ilk akla gelenler şunlardır: Merkezi hat teorisi (centerline theory), yüzleşme teorisi (theory of facing), hareketin ekonomikliği teorisi (economy of motion theory), sil lim tao formu, düz yumruk (vertical fist punching), bil jee, aşağı hat tekmeler (low line kicking), savunma pozisyonları ve eşzamanlı atakla vuruş (lin sil die dar). Aynı zamanda Jeet Kune Do’nun en önemli elementlerinden biri ellerin trap’lanmasıdır (trapping hands). Etkili trapping için gerekli olan hassasiyet alıştırmaları, trapping alıştırmaları ve mook jong (wooden man dummy) alıştırmalarının hepsi Wing Chun Gung Fu’dan gelir.

Sifu Hawkins Cheung’la çalışan Sifu Patrick Strong, “JKD'nin kurucusu sil lim tao formunu günde 5-8 kez çalışırdı” dese bile biz Bruce Lee’nin bunu terk ettiğini de biliyoruz. Form JKD felsefesine aykırıdır ve kendi icadı olan formu bile terk etmiştir.

Gerek Wing Chun Gung Fu’da ve gerekse bizim programımızda yer alan önemli elementlerden bir kısmı şunlardır:

Centerline Theory: Merkezi hat teorisi

The Sil Lim Tao Form (Wing Chun's First Form): Wing Chun’un ilk formu

Four Corner Theory: Dört köşe teorisi

Theory of Facing: Yüzleşme teorisi

Immovable Elbow Theory: Sabit dirsek teorisi

Economy of Movement Theory: Ekonomik hareket teorisi

Defensive Movements: Savunma hareketleri

Neutral Stance (Training Stance): Doğal duruş ya da antrenman duruşu

Lin Sil Die Dar (Simultaneous Defense & Attack): Eşzamanlı savunurken atak

Chung Chuie (Vertical Fist Straight Punch): Yatay düz yumruk

Bil Jee (Finger Jab): Mızrak (parmak) vuruşu

Rotation Striking: Burgulu vuruş

Jik Chung Chuie (The Straight Blast): Dikey düz yumruk patlaması

Low Line Kicking: Aşağı hat tekmeleme

Don Chi Sao (Single Arm Sticking Hands): Tek kol yapışkan eller

Seong Chi Sao (Double Arm Sticking Hands): Çift kol yapışkan eller

Cross Arm Chi Sao: Çapraz kol yapışkan eller

Phon Sao (Trapping Hands): Hareketsizleştiren eller

Mook Jong Training (The Wooden Dummy): Tahta adam antrenmanı

Wall Bag Training: Duvar yastığı antrenmanı

Rattan Ring Training: Hasırdan çember antrenmanı.

 

www.bizimkocaeli.com/yazar/.../jeet-kune-dodaki-wing-chun-gung-fu/16318.html  5 Kas 2015