ED HART’IN GRAPPLING YORUMU

Daha önce Bruce Lee’nin ikinci öğrencisi olan Ed Hart’ı iki kez konu etmiştik. Bruce Lee’nin orijinal öğrencileriyle yaptığı röportajlarıyla ünlü Paul Bax’ın Ed Hart ile yaptığı röportaj gittikçe ilginç bir boyut kazanarak bu yazımızla devam ediyor.

Ed Hart’ın kontra konusunu Grappling’le müşterek konu etmesi önemlidir. Çünkü kontra hep yumrukla tekmenin ayakta uygulanması demek değildir. Hart, “Bu kontra hareketleri çok iyi çünkü kişiye zarar vermek zorunda değilsin ve çok fazla kontrolden çıkarsa tekrar yumruğa veya kol kırmaya dönebilirsin” dedikten sonra sözlerine şöyle devam ediyor: “Fakat kontra hareketleriyle ilgili iyi olan şey onları incitmek zorunda olmamanızdır. İyi bir badigart kimseyi incitmek istemez. İstediği şey ya ona pes ettirmek ya da fazla zarar vermeden uzaklaştırmaktır. Grappling’e girişim sadece evrimdi. Oturup oraya buraya bir Grappling hareketi ekleyeyim demedim. Sadece evrimleşti. Bu şeyler bir şekilde bana geldi. Bir Gung Fu hareketi yapıyordum ve eğer kişiyi kontrol etmek istersem sonraki harekete ne kadar iyi bağlandığını görüyordum ve böylece sadece yapıyordum ve bir süre sonra kendiliğinden bir araya geliyordu.”

Kontranın incitme zorunda bırakmamasının nedeni “karşıt” ama “kontrollü” olmasıdır. Dövüşün yönlendirilmesi kontra ile kolaylaşır. Hart’ın buradaki badigart tanımı harika bir ölçüdür. Badigartlık serserilerin işi değil, serserilere karşı bir iştir. Grappling, Hart için bir evrimdir; çünkü dövüşmeye Grappling’le başlamamış, göğüs göğse mücadeleye ilerleyen zamanlarda kendinde gördüğü bir eksiklik olarak başlamıştır. Ayakta uzak mesafede iyi bir seviyeye geldikten sonra orta ve yakın mesafede de iyi olma ihtiyacı bir evrimdir. Yoksa ayakta ve uzak mesafede yetersiz olduğu halde merakla Grappling’i de deneme hevesi doğru olmazdı. Uzak mesafeden ortaya ve orta mesafeden yakına “geçişler” çok önemlidir ve antrenman ister. “Geçişlerdeki akışkanlık” tekniğin bütününü akışkan uygulama öncesi bir aşamadır.

Bax’ın, “Bruce hiç sistemine (system) daha fazla Grappling katmaya odaklandı mı ve Grappling hakkındaki stratejisinden bahsetti mi?” sorusuna Ed’in verdiği cevap şuydu: “Bruce grappler’la karşılaştığında ona yapışırdı. Kişi içeri giremezdi. Kafasını kontrol ederdi. Kafayı kontrol edersen vücut kafanın gittiği yöne gider. Bir adamın kafasını uzaklaştırırsan o seni yakalayamaz; fakat sen kafasına vurabilirsin. Eğer kişi alçak gelirse ve yakalamaya çalışırsa (eğer öğrencilerinin Grappling tecrübesi yoksa) onlara sadece kafaya vurarak uzaklaştırmalarını ve yumruk atmaya devam etmelerini söylerim” (1). Anlaşılıyor ki Grappling’te kafa nerdeyse tüm vücut demektir. Grappling’i sıkça antrene etmeli; şayet buna hazır olmadan sokakta gerekirse şimdilik hazır olmadığınız için kafaya vurarak uzaklaştırmaya çalışmak iyi bir seçenektir.

Nihai dövüş turnuvası (UFC) hakkında ne düşündüğü kendisine sorulunca anlaşılıyor ki cevaba hazır değildir: “Jesse (Glover) ayırıcı olduklarını düşünüyor; ben ne düşüneceğimi bilemiyorum” diyor. Bu sorunun cevabını burada Glover’ın verdiğini düşünüyorum. JKD, MMA değildir ve maalesef JKD’ye MMA diyenler bile var... (2).

Gracie (3) ve Grappling teknikleri hakkındaki düşüncesi sorulunca şöyle karşılık veriyor: “İyi grappler’lar. Wrestler kadar iyi hareket etmiyorlar ama Grappling’leri iyi. Zeminde birçok küçük numaraları var. Boğma ve eklem kilitlerinde uzmanlaşmaları iyi bir şey. Hemen her pozisyonda boğma veya eklem kilidine geçebiliyorlar. Bu onları tehlikeli yapıyor. Wrestler kadar yumuşak içeri girme veya alaşağı yapmıyorlar ama yeterliler. Yaptıkları şey daha çok Judo.” Bruce Lee’nin antrenman müfredatında ve asistanlarıyla birlikte yaptığı çalışmalarda Grappling ve Wrestling’in yer almaması, fakat kendi kitabında yer alması ayakta yapışma, alaşağı etme ve yer dövüşlerinden habersiz olmadığını ama onun son evrimi olduğunu gösterir. Yaşasaydı asistanlarının yer dövüşleri ve aletli dövüşler evrimi önce ve daha erken olarak onunla gerçekleşecekti.

“Bir sokak dövüşünde olsalar başarılı olacaklarını düşünüyor musunuz?” sorusuna şu cevabı veriyor: “Bilmiyorum. Çoğu sokak dövüşünde idare ederlerdi. Fakat yumruk atmıyorlar; yumruk atmayı öğrenseler muhtemelen daha iyi dövüşçü olurlar; fakat oldukça iyi dövüşçüler. Çoğu sokak dövüşçüsüyle karşılaştıklarında muhtemelen onları boğarlar.” Hatırlanması gereken şudur: Her sokak dövüşçüsü sokakta kavga eder ama her sokakta kavga eden sokak dövüşçüsü değildir. Dolayısıyla sınırlı dövüş dallarının sokakta işe yarayıp yaramayacağı biraz da sokaktaki kişiye bağlıdır. Şu halde Hart’ın kesin konuşmaması son derece isabetlidir. Bir dövüş dalı ‘özgürlük’ bakımından sokağa ne kadar yakın ise sokakta o nispette geçerli olacaktır.

Dipnot: 1. (Üçüncü paragrafta Amerikalı ünlü JKD araştırmacısı Paul Bax’ın Bruce Lee ile ilgili olarak “kendi sistemine” demesine Bruce Lee’nin orijinal öğrencisi “JKD bir sistem değildir” şeklindeki o saçma sapan yanıtı vermemiştir. Bu saçma yanıt sistemsizliğin adresini karıştırmaktan kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni yarım yamalak İngilizceleriyle birkaç seminer alıp kendilerini Jun Fan’cı sanmaktır).2. Bu paragrafta adı geçen Jesse Glover, Bruce Lee’nin ilk öğrencisi ve konu ettiğimiz Ed Hart ise ikinci öğrencisidir. 3. Brezilyalı Gracia ailesi Jiu Jitsu dalında başarılarıyla ünlü bir aile olup Japon Jiu Jitsu’suna karşı geliştirdikleri Brezilya Jiu Jitsu’su (BJJ) ile dünya çapında tanınırlar.

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/ed-hartin-grappling-yorumu/15534.html 11 Haziran 2015