BRUCE LEE’NİN İKİNCİ ÖĞRENCİSİ: ED HART

Bruce Lee’nin ikinci öğrencisi Eddy Hart’ı daha önce köşemizde konu etmiştik (*)… Ama söyleyeceklerimiz bitmemişti… Bugün de bitecek gibi görünmüyor… Hatta buradan okurlarımıza bir müjde vermek isterim: Zamana yayarak Bruce Lee’nin tüm orijinal öğrencilerini, antrenman metot ve egzersizlerini Türkiye’de ilk kez burada yayınlamış olacağız… İşte Türkiye’de ilk defa Bruce Lee’nin ikinci öğrencisinin dilinden Jeet Kune Do!

Paul Bax’ın Bruce Lee’nin ikinci öğrencisi Ed Hart’la yaptığı röportajda, “İlk okul açtığında göstermediği Chi Sao veya benzer şeyler var mıydı?” sorusuna, “Evet” diyerek Ed Hart şöyle devam etti: “Okul açtığında çok fazla Chi Sao öğrettiğini düşünmüyorum. Daha karmaşık şeyler öğretirdi. En çok çalıştığı kişi Jesse Glover idi. Jesse ile birlikte çalışmasaydım o kadar çok şey öğrenmezdim. Çünkü Jesse’den Bruce’tan öğrendiğimden daha çok şey öğrendim. Gerçekte grupta iyi öğrenen herkes Jesse’den öğrenmiştir. Çünkü Bruce öğretmeye kendini çok adamamıştı. Bruce bana bazı hareketler öğretirdi ve ben onları Jesse ile pratik ederdim. Onları nasıl yapacağımı öğrenirdim.”

Buradaki ifadelerde Bruce Lee’nin Chi Sao’ya çok önem vermemesi dikkat çekicidir. Sizce bu Bruce Lee’nin gitgide Wing Chun’dan uzaklaşmasının ve evrimleşmesinin nedeni olabilir mi? Orijinal bir öğrenci bunu diyorsa, elbette olabilir. Bruce Lee’nin Seattle’da ilk açtığı okulda Chi Sao dersi mevcut olduğu halde, sonradan gerek Oakland’da ve gerekse Los Angeles’ta açtığı okullarda Chi Sao eğitimi yoktur. Bunun anlamı şudur: Gelenekten uzaklaşarak kendine yaklaşmak ya da kabuktan uzaklaşarak öze yaklaşmak. Peki, dönemin Amerika’daki Wing Chun ustalarının Bruce Lee’nin Chi Sao’sunu beğenmemeleri bu uzaklaşmada etkili miydi? Olabilir…

Ed Hart, Bruce Lee’nin Grappling’e çok değer verdiğini söyleyerek şöyle devam ediyor: “Sadece Gung Fu’nun Grappling’le çok iyi uymasından kaynaklanıyor. Adeta dikişsiz. Gung Fu’nun nerde bittiğini Grappling’in nerde başladığını söyleyemezsiniz. Çok Grappling yaptım; biraz Wrestling yaptım, biraz Judo yaptım, biraz Ju Jitsu yaptım; Grappling’e çok saygım var. Benim yaptığım Gung Fu’da bazı şeylere çok fazla önem verilmemişti. Örneğin biri sizi arkadan yakalarsa veya size yerdeyken saldırırsa Grappling Gung Fu’nun üstünde ikinci bir katman gibidir; soğan katmanı.”

Gung Fu’nun nerde bittiğini söyleyemezsiniz çünkü ayaküstü dizayn edilmiş bir sistemdir ve nasıl başlanacağıyla daha çok ilgilidir; Grappling’in nerde başladığını söyleyemezsiniz çünkü ziyadesiyle dövüşün ortasında başlar. Bazen aynı dövüş ya da farklı dövüşler her ikisini de gerektirir. İkinci katman gibi çünkü spesifik…

Ed Hart devam ediyor: “Boşa harcanan bir hareket yok. Kasabadan badigart’larla çalışıyorum. Onlara kontra hareketleri ve yumruklar gösteriyorum. Böylece yumrukları daha etkili oluyor. Birçok geniş yumruklar atmıyorlar. Ayrıca çok sevdikleri kontra hareketleri gösteriyorum.”

Basit, doğrudan ve ekonomik olma özelliğiyle JKD’de boşa harcanan bir hareketin olmaması zaten beklenmelidir. Sıradan sokak dövüşü dövüş ilkeleriyle terbiye edilmelidir. Çünkü sıradan sokak dövüşçüsü sadece kendi kısmi tecrübelerini taşır. İlkeler ise çok uzun bir sürecin ve çok sayıda dövüş uzmanının total tecrübelerini taşırlar.

Sanırım Ed Hart’ı iki köşe yazısı daha konu edeceğiz… Fakat tamamlandığında ondan istifade etmiş de olacağız (2)…

Dipnot:

(1).  http://www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/ed-hart-jkd/14958.html

(2). Youtube’da “JKD KULELKAVIDO” yazdığınızda seri içinde Ed Hart ile ilgili video ve yorumlarımıza ulaşabilirsiniz.

www.bizimkocaeli.com/yazar/.../bruce-leenin-ikinci-ogrencisi:-ed-hart/15213.html  9 Nis 2015