HAREKETLİ BİR HAFTASONU

Bağımsız Mücadele Sporları ve Savunma Sanatları Konfederasyonu (BMSSSK) olarak geçen hafta sonu Şehzadebaşı’nda (İstanbul) bir otelde toplantı yaptık. Konfederasyon başkanımız Hasan Yıldız Türkiye Muay Thai Federasyonu’nda da yönetici. Esenler Belediyesi Spor Kompleksi ‘ndeki Muay Thai maçlarına da zaman ayırdığından toplantımız ertesi güne sarktı. Ertesi günkü EUROLİG dev finaller Kanal T TV’de canlı olarak yayınlandı. Ben de bir ara protokolde Hasan beye eşlik ettim.

Toplantımızı Konfederasyonumuzun da başkanı olan Hasan Yıldız yönetti. Kendisi aynı zamanda O Sport Federasyonu’nun da başkanı. Türkiye Ninbudo Aikijutsu Federasyonu Başkanı Zibel Saydan, Türkiye Ju Jitsu Federasyonu Başkanı Hulusi Elmas, Ata Savunma Sanatı Federasyonu Başkanı Murtaza Ünlü, Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu başkanı olarak da bendeniz, Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu yönetim kurulu asil üyesi Esat Burul ile Türkiye Ju Jitsu Federasyonu Genel Sekreteri Bekir Kaya bir araya geldik. Çok verimli bir toplantı oldu. Ekim 2015 tarihinde çok büyük bir organizasyon yapmayı planladık.

Özgeçmişe girmeden sadece spor kariyerleri bakımından konfederasyonun yönetim kurulundaki her biri sıra dışı ve çok kıymetli olan arkadaşlarımızı kısaca tanıtalım:

Hasan Yıldız kimdir? 1999’da IAMTF (Uluslararası Amatör Muay Thai Federasyonu) ve Tayland Büyükelçiliği ile girişimde bulunup Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla nota yazdırarak bu sporun yasallaşması çalışmalarını başlattı. İngiltere’nin Manchester kentinde Avrupa Muay Thai Temsilciler Toplantısında Türkiye’yi temsil etti. Muay Thai antrenörlük ve hakemlik seminerlerine katıldı. 2001’de İngiltere’deki Muay Thai Antrenörlük kursunda ilk Muay Thai antrenörümüz oldu ve bu sporun resmileşmesi için ekip oluşturdu. Türkiye’de iller arası gösteri müsabakaları organize etti. 2002 yılında Hasan Yıldız’ın girişimleriyle Halil Durna’nın başkanı olduğu “Karate Federasyonu” çatısı altında “Amatör Muay Thai Spor Dalı” oluşturuldu. 2007'de ülkemizde federasyon kuruldu ve Hasan Yıldız koordinatör olarak atandı. Kendisi Avrupa Muaythai Federasyonu (EMF) asbaşkanı ve Türkiye Muyathai Federasyonu Başkan Vekilidir.

Zibel Saydan kimdir? Türkiye Ninbudo Aikijutsu Federasyonu Başkanı. Ninbudo Aikijutsu sanatının kurucusu (10. Dan). Nin Jutsu (8.Dan), Jiu Jutsu (7. Dan), Kempo (7. Dan), Aikido (6. Dan).

Hulusi Elmas kimdir? Türkiye Ju Jitsu Federasyonu Başkanı. Ju Jitsu (7. Dan), Hapkido (7. Dan), Muay Thai (5. Kademe-15. Khan), Kick Boks (5. Kademe-6. Dan), Tae Kwon Do (5. Kademe-6. Khan), Wu Shu (4. Kademe-5. Khan), Budo Kai Do (3. Kademe-5. Khan), Shotokan Karate (2. Dan), Boks (2. Kademe), Savate (Uluslararası Antrenör), Bilek Güreşi (1. Kademe), Budy Building Fitness (3. Kademe).

Murtaza Ünlü kimdir? Ata Savunma Sanatı Federasyonu Başkanı. 1994 yılında Ashihara Budo Kai’yi kurdu. 1998’de Ashihara Budo Kai T.C. patent dairesinden isim ve patent haklarını alarak Türkiye’nin ilk ve tek patent tescilli spor branşı olmasını sağladı. 2006’da Ata Savunma Sanatını (Turkısh Fight)kurdu. İlk olarak Kung-Fu, Sotokan, Kyokushin karate çalışmalarıyla başladı ve Ashihara Karate de karar kılıp uzun süre Ashihara karate çalışmalarına devam etti. Nisan 2008’de Dünya Mücadele Sporları Federasyonu’nu kurarak Türkiye’de ilk kez bir dünya federasyonunun kuruluşuna öncülük etti. 2011’den beri ulusal yayın yapan Medya TV kanalında savunma ve mücadele sporlarının ele alındığı ‘Hünername’ isimli bir spor programı sunucusudur. Ashihara Karate (5. Dan).

Bekir Kaya kimdir? Türkiye Ju Jitsu Federasyonu Genel Sekreteri. World Fight Sport and Martial Arts

Council (WFMC) Türkiye Başkanı. Jiu Jutsu (5. Dan), Kick Boks (3. Kademe-4. Khan), Muay Thai (2. Kademe-12. Khan), Wu Shu (2. Kademe-3. Dan), Boks (1. Kademe).

Esat Burul Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu yönetim kurulu asil üyesi ve Federasyonlararası İlişkiler Sorumlusu. Tae Kwon Do (2. Dan) ve hakem, Kick Boks (1. Dan).

İstanbul’dan ayrılmadan önce Zibel Saydan’ın spor kulübüne uğradık. Orada eski karatecilerden Fikri Usluer ile tanıştık. Kendisi 8. Dan Shotokan Karate ve 3. Dan Judo derecesine sahip. Ayrıca Kickboks da biliyor. Kyokushinkai Karate ile Ashihara Karate’nin Türkiye’de en eskilerinden.  Hatta bir de sistem kurarak Fullboxing adını vermiş. Hoş bir sohbet yaptık.

İstanbul’a bu gidişimde aslında uzun yıllardır duyduğum ama tanışmadığım isimlerden Murtaza Ünlü ve Fikri Usluer ile tanışmış oldum. Jeet Kune Do’yu tanıtmak için Medya TV’de programa davet edildik. Uzun yıllardır tanıdığım Zibel Saydan’ın spor okuluna nihayet ziyarette bulunmuş ve Hulusi Elmas ile muhabbeti artırmış oldum. Hasan Yıldız’ın ise bir sefer daha enerjisine hayran kaldım.

İzmit-Pendik otobüsüyle İstanbul’a giderken Okmeydanı’nda molotof kokteylinin arabamıza gelme ihtimaline binaen bir yolcunun sürücüye “kapıları açın!” diye bağırmasından tutun da İstanbul’dan dönerken paralelci şüphesiyle bir gazetenin binasına yapılan baskının verdiği heyecanı yakından hissetmemize kadar sürekli hareket halinde iki gün geçirdik. Değişmeyen şuydu: Daha önce özel araçla gitmiş trafik problemi yaşamıştık; bu defa belediye otobüsüyle gittik ama trafik problemini yine yaşadık. Kısacası boş dönmedik…

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/hareketli-bir-haftasonu/14668.html   25 Ara 2014