Tom Keplar’ın Non Classical Gung Fu’su İzmit’te

 

Aşağıdaki yazı bahsetmesini istediğimde Jeet Kune Do sanatçısı Thomas (Tom) Keplar’ın bana gönderdiği bir yazıdır:

Tom Keplar’ın NCGF Tarihi

Kendimi temsil ettiğimi ve kendi adıma konuştuğumu belirtmek istiyorum. Tam olarak Jesse’nin öğrettiğini öğretmiyorum. Benim temelim Jesse’nin NCGF’sinin bana ait yorumuna dayanıyor.  “Ona sadece Tom Keplar'ın NCGF’si deyin. Çünkü olduğu şey budur. İyi şanslar Jesse.”

Benim dövüş sanatları ilgim yaklaşık 1970 civarında başladı ve 13 yaşında Master Green Lee Shaolin Tiger Kung Fu’suna Kolumbus’ta (Ohio) başladım. Bruce Lee’nin ölümünü ilk orada duydum. 1976’da Jesse Glover’ın “Wing Chun ile Jeet Kune Do Arasında Bruce Lee” sini satın aldım. Başlamakta zorlandım çünkü gerçek dövüş hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Fakat mücadele başlamıştı. Bu zaman zarfında bir süre tekerlekli paten kaymak dövüş sanatlarına ilgimle yarışıyordu. İngiltere’ye gidip hava kuvvetlerine katılmadan önce 1979 Amerikan Ulusal Tek Erkekler’de (US Nationals in Intermediate Men Singles) 6. oldum. Dövüş sanatları geçmiş zamanımdan olmaya devam etti. Bu arada birçok kitap ve çalışma ekipmanı biriktirmiştim. Gittiğim her yer “şeylerimi” de götürüyordum. 1980’de Jesse’den ilk el yazması mektuplarımı aldım. Burada bazı temellerden ve yorumlardan bahsediyordu. Devam ettim. 1986’da nihayet McChord AFB’si toplantısına gittiğimde Jesse ile buluşma şansım oldu. Ben yazdım ve o benim için zaman ayıracağını söyledi. İlk buluşmamızı hiçbir zaman unutmayacağım. Buluşmak için ayarlamalar yaptık ve ben kararlaştırılan yerdeyken bir pikap geldi, bu adam indi, bana doğru geldi, elini uzattı ve basitçe “Jesse Glover” dedi.

Ünitemden birkaç arkadaşla beraber kaldığım askeri barakaya gittik ve biraz yapışan eller (sticking hands) yapmaya başladık. Ben her kutuptan darbe aldım ve bitirdiğimizde göğsüm Jesse’nin avuç içiyle göğsüme dokunmasıyla “pancar” gibi kızarmıştı. Çocuklar “adamın kim olduğunu” sordular ve söylediğimde çok şaşırdılar. Öğrenmem gereken çok şey vardı. O bölgede olduğum birkaç hafta içinde birkaç kez bir araya geldik. Jesse beni Chris Sutton’la tanıştırdı ve hatırladığım kadarıyla bir kez Ed Hart’la çalışmaya götürdü. Chris Sutton benimle çalıştı ve bazı yapılarımı derhal düzeltmeye başladı. Jesse beni Tia Tung’a götürdü. Orda ona teşekkür için küçük bir plaket verdim. Chris Sutton’la beraber üçümüz yemek yedik. Bunu asla unutmadım ve birçok defa başkalarına yardım etmeye ve tecrübemin bir kısmını iletmeye çalıştım. Sonra tekrar uzaklaştım. Bu sefer pratik edecek yeni şeylerle birlikte. Bu ziyareti hiç yapmamış olsaydım yapışmayı gerçekten bir şekilde anlamış olacağımdan şüpheliyim. Bu benim için gerçekten işe yarayan bir katalizör oldu. Zaman zaman Jesse’yi aradım ve o her zaman dürüst ve açık sözlü oldu. Onu biraz tanıdığınızda mizahı ortaya çıkmaya başlar. Onun öğrettiklerini benim bir dövüşçünün ne yapıp yapamayacağı konusundaki anlayışımla ilgili birçok saçmalığı temizledi.

Jesse’yi 2001’de Hawaii’deki “Jim Demile’nin Wing Chun Do Sergisi”ne kadar görmedim. Bu sırada iki şey gerçekten açığa çıktı: Birincisi başkaları karşısında gelişmiş olmama rağmen Jesse’yle yapışmam daha iyi değildi; istediği zaman hala bana vurabiliyordu. Aynı zamanda Jesse’yle biraz bir arada vakit geçirme imkânım oldu ve Jesse’yi normal bir insan olarak kişisel tarafını görme imkânım oldu. Gördüklerimi sevdim.  Herhangi bir şekilde Wing Chun Do ile bağlantılı değilim. Jim Demile ile yemek masasında bir kere 20 dakika kadar oturdum ve birkaç dakika konuştuk.

1 inch vuruşunu Jim Demiles’in kitapçığında modelledim ve bir keresinde bir adamı geriye ve aşağıya 30 fit (yaklaşık 10 m.) kadar uçurdum. Fakat bu başka bir hikâye. Hawaii’de bir seminere katılırken bir noktada seminerin parçası olmayan şeyler yapmaya başladım. Jesse kalktı bana geldi ve onların yaptığını yapmamı söyledi. Olay buydu. Avustralya’ya geri döndüm. 2000 yılında Avutralya’ya geldiğimde Jesse bana Wong Shun Leung’un kıdemli öğretmenlerinden David Peterson ile temasa geçmemi söyledi. David’den bir miktar destekleyici çalışma aldım. Kendisi bana şeyleri daha büyük bir konsept bazında anlamama yardım etti. 30 yıldan fazla neredeyse sürekli seyahatten sonra 2009’da Avustralya Melbourne’deydim ve daha resmi bir şeylere başlamak için biraz sabitliğe karar verdim. Ancak bunu kendi yoluma göre yapacaktım. İlk önce bir isim düşündüm. Yıllar içerisinde çeşitli isimleri düşünmüştüm. Her zaman kimden ne öğrendiği konusunda çok titiz oldum ve her öğretmenle ne kadar zaman geçirdiğim, kim olduğum ve ne yaptığım konusunda hep çok dürüst oldum, halen öyleyim.  Birçok isim düşündüm ve en sonunda Jesse’ye NCGF’yi kullanma konusunda e-mail attım. O da bana e-mail attı: “Kulağa iyi geliyor. Ancak ona Tom Keplar'ın NCGF’si de. Çünkü olduğu şey budur. İyi şanslar Tom.” Doğrudan, basit… İşte bu Jesse.

Kendi anladıklarımı, kendi hayat tecrübelerimi öğrettiğimi anlayarak bununla devam etmeye karar verdim. Mülakata başlarım, ayağa kalkar ve karşımdaki insanın elini sıkarken, “Merhaba, Tom Keplar” derim. Joe Cowles’ın bana bir keresinde bir mektubunda dediği gibi, “Bana sadece “Joe”de, tamam mı?” İşte bu kadar! Hızlı bir anlık fotoğraf süslemek taraftarı değilim. Fakat bu size kim olduğum hakkında bir fikir verecektir ve burada bırakalım.

İyi dileklerimle… Tom Keplar

Tom Keplar's Non Classical Gung Fu/TKNCGF (Tom Keplar'ın Klasik Olmayan Gung Fu’su)

Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu olarak Bruce Lee’nin birçok orijinal öğrencisinde dersler almış olan Keplar’ın ve benim seminerimize bekleriz…

www.bizimkocaeli.com/.../tom-keplarin-non-classical-gung-fusu-izmitte/13786.html  20 Haziran 2014