Jeet Kune Do ustası Tom Keplar Türkiye’ye geliyor

Ünlü dövüş ustası ve filozofu Bruce Lee üç yıl kadar Wing Chun Gung Fu çalışmış olup az da olsa diğer Çin ve Batı dövüş sanatlarını da tanımıştır. Aslında hiçbir dövüş sanatını tam bitirmediği ve bir diploma dahi almayı önemsemediği halde o daima kendi ifadesiyle “bilgi”nin değil, “bilme”nin yolunu tutmuştur. Daha sonra yine kendi ifadesiyle “yeni”den alternatifi ve “eski”den tecrübeyi alacaktır. Nihayet Jeet Kune Do Bruce Lee’nin bizzat disipline ederek kurduğu dövüş sistemidir. Bu ismi kendi sanatına koyarak 1965 yılında ilan etmiştir. Bruce Lee’nin Çince adı Jun Fan Lee’dir. Bu yüzden Amerika’da kurduğu özellikle ilk iki okulunda “Jun Fan Gung Fu” ismiyle hazırladığı müfredatlarını sürekli değiştirerek ve evrimleştirerek Seattle ve Oakland’da köhne okullarda vermiştir. Los Angeles’ta ise “Durduran Yumruğun Yolu” anlamında “Jeet Kune Do” demiştir.

Avustralya’da yaşayan Amerikalı dostum Jeet Kune Do Ustası Thomas Keplar 2014 Haziran ayının ikinci yarısı yani önümüzdeki günlerde iki hafta kadar misafirimiz olacak. Daha önce de Türkiye’ye gelen Thomas (Tom) çevresinde dürüstlüğüyle bilinen donanımlı bir entellektüel ve işadamıdır. Kendisiyle yıllardır görüntülü olarak da dâhil yazışıyoruz. Melbourne’de şimdi ona asistanlık yapan Soner Günday benim Türkiye’deki eski asistanlarımdandı. Onun vesilesiyle tanışmıştık. İzmit’te bir haftalık bir Jeet Kune Do semineri verecek olan Keplar eşiyle beraber Wellbourne Otel’de misafir edilecek. Keplar Bruce Lee’nin birinci ve ikinci jenerasyon öğrencilerinden dersler almış biri. Her yıl başka ecnebi JKD’cileri de Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu olarak getirmeyi düşünüyoruz. Katılım bizimle irtibat kuran herkese açık olup her katılımcı belge alacaktır. Böylece halkımız bizim JKD’mizi ve dünya çapındaki JKD’cileri bir arada değerlendirme imkânı bulacaktır.

Avustralya’da yaşayan Keplar aynı zamanda Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu’nun Asya Temsilcisidir. Her yıl Bruce Lee’nin yine orijinal öğrencilerinden Dany İnosanto’yu Avustralya’ya getirmektedir. İnosanto orada her yıl Aralık ayında Jeet Kune Do’yu kendi ifadesi olan Jun Fan Jeet Kune Do olarak tanıtmaktadır.

Kendisinden bahsetmesini istediğimde Keplar’ın gönderdiği yazıyı haftaya okuyucularımla paylaşmak istiyorum. Şimdiden söylemeliyim: Bu yazıda geçen “Jesse” tam adı Jesse Raymond Glover olup Bruce Lee’nin ilk öğrencisi ve ilk asistanıdır. “NCGF” Jeet Kune Do’nun Glover tarafından Jeet Kune Do’nun “Klasik Olmayan Gung Fu” şeklindeki ifadesi ve kısa adıdır. Kastedilen yine JKD’dir. Yazıda geçen Ed Hart, Jim Demile ve Joe Cowles da Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerindendir. Diğer adı geçenler de hep popüler savaş sanatçılarıdırlar. Bu fırsatı değerlendirmek isteyenler bizimle bağlantıya geçebilirler. Ha unutmadan, son gün ben de seminer vereceğim.

Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinden James DeMile, kendi yolunu “James DeMile Jeet Kune Do” yani “Wing Chun Do” olarak tuttu; Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinden Joe Colwes, kendi yolunu “Joe Colwes Jeet Kune Do” yani “Wu Wei Gung Fu” olarak tuttu; Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinden Danny İnosanto kendi yolunu “Dan İnosanto Jeet Kune Do” yani “Jun Fan Jeet Kune Do” olarak tuttu. İşte Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinden Jessie Raymond Glover da kendi yolunu “Jessie Raymond Glover Jeet Kune Do” yani “Non Classical Gung Fu” olarak tuttu. Hepsi JKD yaptıkları halde kendi konseptlerine kendileri isim verdiler. Bruce Lee’nin kendi konseptinin adı ise sadece “Jeet Kune Do”dur ve isim hakkı eşinin üzerinde olduğu için ve herkesin kendi yolunu tutması JKD felsefesine uygun düşeceğinden kimse bu ismi olduğu gibi kullanmamaktadır. Başına veya sonuna bir sözcük eklemek veya tamamen değişik bir isim koymak zorundadır. İşte biz de kendi konseptimize “Jeet Kune Do Kulelkavido” dedik. Jeet Kune Do’nun alt yapısı Wing Chun’dur dersek noksan olur ama yanlış olmaz; Kulelkavido’nun da alt yapısı Jeet Kune Do’dur dersek noksan olur ama yanlış olmaz.