DOUG PALMER JKD

Doug Palmer, Bruce Lee’nin Seattle’da vakit geçirdiği isimlerden biri olup kendisi bir avukattır. Bruce Lee’yi evriminden önce tanımıştır. Daha sonra da JKD dediğimiz sanatı 1972’de Hong Kong yolculuğunda tecrübe etmiştir. Onu diğer öğrencilerden farklı kılan Bruce Lee ile Hong Kong’ta bir yaz geçirmesi ve gerek Yip Man ve gerekse Bruce Lee’nin birçok sınıf arkadaşıyla tanışmasıdır. Palmer’ın Bruce Lee ile tecrübeleri eğlencelidir. Sijo Lee ve ailesiyle kalmanın dil engeli gibi çeşitli şeylerle nasıl ilginç bir durum olduğunu hep hatırlamıştır.

Paul J. Bax’ın, Palmer’ın dilinden aktardıklarına göre Bruce Lee ile 1961 yılında Seattle’da bir Japon festivalinde tanışmış. Bruce Lee’nin çok güçlü bir kişiliği olduğunu da aktarmıştır. Çin fuarında gösteri yaparken görmüş, hızından ve gücünden çok etkilenerek onunla tanışmak istemiştir.

Palmer şunları söyler: “Ondan Gung Fu öğrenmek istediğimi söyledim. Beşinci dereceden beri boks yapardım fakat bu gördüğüm çok farklıydı. Çok etkilendim. Onunla çalışıp çalışamayacağımı sordum. O da bir sonraki derse gelmemi söyledi. ‘Bir konuşuruz’ dedi.”

Bruce Lee’nin hemen kabul etmeyip işi görüşmeye bırakması daha yakından tanımak içindir. Buradan onun seçici bir eğitmen olduğu anlaşılabilir. Görüşmede Bruce Lee’nin boksa olan ilgisi ve dövüş filmlerini incelemek için izliyor olması dikkate şayandır. Palmer devam ediyor: “Boks hakkında konuştuk. İzlediği ve incelediği birçok meşhur dövüş filmi vardı. Fakat hiç eldivenle veya benzeriyle sparring yapmadık. Hong Kong’ta bir iki dövüş de yapmıştı. Boksla özellikle ilgiliydi. Ben de ondan Gung Fu öğrenmeyle ilgiliydim.”

Palmer boks dışında dövüş sanatları tecrübesi olmadığını da söyler. Sonra da derslerden ve derslerdeki doğallığından söz eder: “Resmi değildi; çok samimiydi. Öğrencilerin çoğu daha büyük kişilerdi. Sadece 12 yaşında bir çocuk ve ben vardım; ben 17 yaşındaydım. Dersler öğrencilerden birinin arka bahçesinde yapılıyordu. Dışarı çıkar egzersiz, sparring vs. yapardık. Sonra Bruce’un oturduğu yere yakın bir park garajında çalışmaya başladık. Üzeri kapalıydı; fakat bina içinde değildik.”

Anlaşılıyor ki Bruce Lee alışılagelmiş bir kwoon (okul) açmamıştır. Birkaç arkadaş bir araya gelmiş onun bilgi, yetenek ve incelemeleri etrafında onun hem öğrencileri, hem arkadaşları, hem teaticileri, hem partnerleri, hem paylaşımcıları ve hem de denekleri olmuşlardır.

Bruce Lee’nin faydalı olduğunu düşündüğü şeyi alıp Wing Chun’a kattığı söylentisine Palmer’ın cevabı şudur: “Evet, fakat ilk yıl daha çokça Wing Chun’du. Yüksek okuldan (liseden) mezun olduktan sonra koleje gittim. Fakat tatillerde vs. geliyordum. Ben kolejdeyken Bruce bir şeyler katmaya gerçekten başladı ve evrimleşti. Artık Wing Chun değildi. En son Jeet Kune Do dediği şeydi.”

Bruce Lee’nin sürekli bir evrimleşme ve ilerleme kaydettiğinin bir belgesi olan bu ifadeler onun farklı zamanlarda farklı şeyler gösterdiğinin delilidir. Şu halde hiçbir öğrencisi baştan sona kadar onun öğrencisi olmamış olup hiçbirisi Bruce Lee’yi tam olarak ifade edemez. Her biri onun bir kesitini ifade edebilir. Zira o hep değişerek gelişmiş ve hep zamanla yarışmıştır. Hepsinin bir arada olduğu bir müşavere hiç olamamış ve asla da olamayacaktır.

İlk olarak Jeet Kune Do terimini ne zaman duyduğunu hatırlamadığını söyleyerek, “Fakat kesinlikle 1962 veya 63’te değildi. O dönemde kesinlikle evrimleşiyordu. Her geldiğimde daha önce öğrettiği her şey vardı ve onun üzerinde başka bir şey vardı. Wing Chun değildi. Dempsey veya Sugar Ray Robinson’ın boks maçlarını izliyordu ve onlardan bir şeyler alıyordu. Sadece bir hareket almıyordu; daha temel bir şey alıyordu. Kullanacağı yaklaşım veya temel prensiplere bakıyordu.”

Bugün Bruce Lee’nin ilk olarak Jeet Kune Do ifadesini 1965 yılında kullandığını biliyoruz. “Az bil ama iyi bil” felsefesinden uzak bir Bruce Lee tanımlanıyor burada. Üzerine sürekli olarak gerekli bir şeyler ‘biriktiren’ bir Bruce Lee. Yine sürekli olarak Wing Chun bilgisinde bir modifikasyon ve uzaklaşma gözlemleniyor. Okuluna bile gitmeden boks maçlarını izleyerek onlardan bir şeyler kapan bir Bruce Lee... Burada Palmer’ın zikretmediği boks efsanesi Muhammed Ali’nin de Lee’yi etkilediğini kendi kitabından anladığımızı ilave etmeliyim. Burada adı geçen Sugar Ray Robinson gelmiş geçmiş en iyi boksörlerdendir. Lee’nin doğduğu tarihte 19 yaşındayken profesyonel boksa başlamış ve 1951'e kadar 131 maçta sadece 1 kez yenilmiştir. 1946-1951 arası Dünya Ortasiklet Şampiyonudur. Bir yıl sonra bir üst siklete geçtiğinde yine şampiyon olmuştur. Kendisi farklı sikletlerde 5 kere şampiyon olan tek sporcudur. Amatör olarak 85-0'lık bir serisi bile vardır ve bu maçların 69'u nakavttır. Jack Dempsey ise 1919'dan ta 1926'ya kadar dünya ağır sıklet boks şampiyonudur. Carl Morris gibi bir boksörü sadece 14 saniyede nakavt etmiştir. 1919'da Dünya Şampiyonu Jess Villard'ı yenerek yeni Dünya Şampiyonu olmuştur. Yani Bruce Lee’nin onlardan etkilenmesi elbette normaldir.

Bizim de birebir olarak amatör ve profesyonel boksörlerle teatilerimiz olmuştur. İçlerinde benim için en özel isim boks tarihimizdeki ilk Avrupa şampiyonumuz Cemal Kamacı’dır. Kamacı, uzun yıllar önce milli atlet Barbaros Fıral zamanında Barbaros Spor Okulu’na ilahiyatçı-yazar Şevki Yılmaz’la ders saatimde ziyarete geldiğinde öğrencilerim süvari duruşu duruyorlardı. Cemal Kamacı bana “Ne yapıyor bunlar?” diye sormuştu. “Süvari duruşu” demiştim. “Bunlar dövüşürken de böyle sabit dururlarsa dayak yerler” diyerek latife yapmıştı; ben de “Bu izometrik bir egzersiz sadece” demiştim. Özetle ne bokstan bağımsız ama ne de bokstan müteşekkil bir sokak dövüşü düşünemiyorum. Güreşi de önemsiyorum. Güreş konusunda Zonguldak’ta birlikte açılış yaptığımız başpehlivan Ahmet Taşçı ile de uzunca bir değerlendirmemiz olmuştu. Kendisinin en çok ilgisini çeken şey “chi-kung” idi. “Chi-kung güreşte nasıl kullanılabilir?” şeklinde ilginç bir soru sormuştu… Neyse…

Doug Palmer, kendi yolunu “Doug Palmer Jeet Kune Do” olarak tutmuştu…

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/doug-palmer-jkd-/16841.html   11 Şub 2016