JOE COLWES VE FARKLI JEET KUNE DO

Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinden Joe Colwes da diğerleri gibi kendi Jeet Kune Do’sunu sergiledi. O kendi Jeet Kune Do’suna “Wu Wei Gung Fu” demişti. Do felsefesinde “wu wei” sözcüğü eylemsizliği ifade eder. Belki o da Bruce Lee gibi ifadenin kendi felsefesini kapsamasından ziyade felsefesini doğru anlamayı önemsediği için dar bir isim vermiş olabilir. Sonuç olarak asıl olan algıda JKD felsefesine aykırı olmamaktır.

Joe Colwes, Bruce Lee’nin dayak yediğine dair yalan hikâyelerin çok gezdiğini soran Paul Bax’a şu yanıtı veriyor: “Bruce’un Seattle’daki parkta bir Judo’cu tarafından boğulduğu hikâyelerden biridir. Sanıyorum Charlie Woo idi. Bu Judo’cuya gidip ‘Bruce Lee’nin parkta boğulduğunu duydum’ dedi. Adam da ‘Böyle bir şey duymadım’ dedi. Charlie de ona ‘Bilmen gerekir; çünkü güya sen yapmışsın’ dedi. Judo’cu adam da öyle bir şey yapmadığını söyledi. Sonra anladık ki sadece insanlar Bruce ve başka biri arasında sorun çıkarmak istiyordu. Her zaman söylenti yayanlar olmuştur. Her zaman bu tür şeylere rastlarsın.”

Bu bizim de başımız gelebilir. Hem de sicilimiz sokakta Bruce Lee kadar temiz bile olsa. Bu yüzden ilk ağızdan bilgi edinilmeli ve duyumlara kulak asılmamalıdır. Birileri kendi becerileriyle bir yerlere varamayınca sizin üzerinizden pirim yapmaya kalkışabilirler. Ben kendi adıma söyleyeyim: Birçok kişi Yüksel Yılmaz’la müsabaka yaptığını söyleyebilir; ama her kim yendiğini hatta darbe vurabildiğini söylüyorsa o apaçık bir yalancıdır; ondan uzak durun. Çünkü benim hiçbir müsabakam Kick Box’ta olduğu gibi uzatmalı değildir. Ya başlamış ve bitmiştir yahut savunmayı o kadar uzatmışımdır ki karşı taraf durumu anlamıştır.

Colwes, “Jesse Glover bir mektubunda bana bazı öğrencilerin Bruce’u taklit ettiğini gördüğünü söyledi. Fakat onların hareketlerinin işe yarayacak zeminlerinin olmadığını söyledi. Bruce’un güç antrenmanlarına ve benzeri şeylere atıf yapıyordu. Bruce çok güçlüydü. Bu kişilerin çeşitli hareketleri işe yarar hale getirecek temelden yoksundular. Örneğin Lop Sao’yu düşünelim. Bruce bunu yaptığında neredeyse kafanız geriye şaklıyordu; o kadar hızlı ve keskindi. Büyük farkları düşününce ben bunu yapamazdım. Bir Jun Fan/JKD semineri izledim ve Seattle’da yaptıklarımızdan biraz farklıydı. Fakat Seattle’da bize öğretilenler Bruce’un bize öğrettiği zamandaki gibi geçerlidir. Önemli olan Bruce’un öğrettiklerinde iyi olmaktır; farklı olmak değildir. Eğer bir kişi belirli bir şekilde çalışır ve çalışmaya devam ederse daha iyi olmak zorundadır. Bruce katı değildi; yumuşak ve akıcıydı. Bize su gibi hareket etmemizi söylerdi. Biz çalıştığımızda ona JKD denmiyordu. Kaliforniya’daki kişiler beni JKD kuruluna kattılar ama genel anlamda bir JKD adamı olduğumu söyleyemem. Bruce’un bana öğrettiği ve ondan doğan şeyleri yapıyorum.”

Kuru kuruya taklit temelsizliktir. Sadece pozdur ve eyleme dönemez. İlle taklit edilecekse neden antrenman konusunda edilmemektedir? Çünkü antrenman tahammül ve disiplin ister. Neden onun gibi güçlü olunmaya çalışılmıyor? Teknikler Pinokyo’nun insanı andırması gibi “monteli teknikler”le yani “takma teknikler”le izah ediliyor. Antrenmanda bile gerçekçi olunmalıdır; kaldı ki sokakta mı olunmayacak? Basit bir Chi Sao ya da Phon Sao çalışırken bile bu gerçekçilik yansımalıdır. Bruce Lee’nin orijinal öğrencisi Joe Colwes bile izlediği Jun Fan JKD seminerini Bruce Lee ile bizzat yaptığı çalışmalardan farklı bulmuştur. Çünkü Bruce Lee asla yerinde saymamış ve tüm öğrencilerine kalıp halindeki bir müfredata göre ders vermemiştir. Bu nedenle farklılıklar “fark” açısından değil, “ilkeler” açısından değerlendirilmelidir. Teknikler ya da egzersizler değişir; ama ilkeler ya değişmez ya da gelişir.

Colwes’a yıllar içinde JKD’ye birçok sanatın eklenmesine Bruce’un razı olup olmayacağı sorulduğunda “Evet” diyerek şöyle devam eder: “Çünkü ‘Jeet Kune Do’nun Tao’su’nda Ju Jitsu ve farklı şeyler kullanıyor. Dövüş sanatları kütüphanesi belki de görülmüş en büyüğüydü. Bu bile şeyleri daha iyi yapmak için sürekli araştırdığını gösterir. Fiziksel ve zihinsel olarak sürekli araştırırdı. Ben de aynı şeyi yapmaya çalışıyorum. İşe yaramayan şeyleri atmanın ve işe yarayan şeyleri iyileştirmenin iyi olduğunu düşünüyorum. Ancak Bruce’un eklediği herhangi bir sanat veya tekniğin uyarıya doğru cevap veya kendiliğinden hareket olacağını ve geleneksel sanatlara uymayacağına inanıyorum.”

Zaten onun “yararlı olanı al” ilkesinden yola çıkılırsa, Bruce Lee’nin diğer dövüş sanatlarının yararlı tekniklerine açık olduğu tartışılmaz. Eklenen şeyin yararlılığının bir işareti burada verilmiştir: Uyarıya doğru cevap. Burada anlatılan otomatikliktir. Otomatikman cevap verilemiyorsa sorun ya çok çalışmamış olmakta yani zihinde ya da tekniktedir.

Joe Colwes, kendi yolunu “Joe Colwes Jeet Kune Do” yani “Wu Wei Gung Fu” olarak tutmuştu…

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel.../joe-colwes-ve-farkli-jeet-kune-do/16122.html  1 Eki 2015