JOE COLWES JKD (WU WEİ GUNG FU)

Joseph (Joe) Cowles, 1960’ta Bruce Lee ile çalışmaya başladı. Oakland’dan ayrılana kadar onunla çalıştı. Kendisi emekli bir postacı idi. Ju Jitsu’dan teknikler ekleyerek Jun Fan Gung Fu’nun versiyonu olan Wu Wei Gung Fu’yu kurdu. Böylece garppling ve wrestling bakımından daha zengin olan bir Jeet Kune Do doğdu. Mirasçısı İsrailli Eya Koren İsrail’de orduya Wu Wei Gung Fu çalıştırmaktadır. Colwes’ın çalıştırdığı diğer kişiler arasında Lamar Davis II, Gary Dill, Joe Purcell ve Mike Henry de bulunmaktadır.

Kendisinden öğreniyoruz ki Linda ve çocuklarıyla hiç tanışmamış. “Dragon” filminin Bruce Lee’nin hayatını anlattığını da düşünmüyor. Bu nedenle belgesellere çok güvenmemek gerekiyor. Brandon Lee ihmalkârlıktan ölmüş ve bu konudaki komplo teorilerine inanılmamalı. Bruce Lee’nin eşi Linda Bruce Lee’nin ölümünden sonra tam kendini biraz toparlamak üzereyken Brandon’ın ölümüyle tam olarak yıkılmış.

Paul Bax ile yaptığı röportajdan anlaşıldığına göre Colwes şunları anlatır: “En iyi hatırladığım biçimiyle 1960’ın başlarında Seattle Posta Ofisi’nde çalışırken tanışmıştım. YMCA’da Judo’ya başlamıştım. Bruce’un Seattle’da bir gösteri yapacağını duydum ve gittim. Karakuşak’la beraber gittik. Bruce Lee adını hiç duymamıştım; Gung Fu’yu da çok az duymuştuk ama Karate’yi duymuştuk. Gösteriye gittik. Küçük bir grubu vardı. Gösteriden sonra Bruce’u tebrik etmeye giderken 5. Derecede karakuşak olduğunu iddia eden bir adam geldi ve Bruce’la dövüşmeyi teklif ettiğini ama onun kabul etmediğini söyledi. Adamın bana niçin yanaştığını bile anlayamadım; çünkü ne adamı, ne de Bruce’u tanımıyordum. O hikâyesini anlattıktan sonra Bruce’la konuşmak için odaya gittim. O hafta Bruce’u aradım ve dersine katılıp katılamayacağımı sordum. O zamanlar Karate’yle ilgiliydim. Fakat etrafta bugünkü gibi okullar yoktu. Bruce bana Chinatown’da kendisiyle buluşmamı söyledi. Böylece oraya gittim ve birini arar gibi etrafta dolaşan genç bir Çinli adamı gördüm. Bruce’u arıyordum ama onu sadece bir kere görmüştüm; bu yüzden o olup olmadığından emin olamadım. Sonunda yanıma geldi ve ‘Siz Joe Cowles mısınız?’ diye sordu. Ben de ‘Evet’ dedim. Beraber Mercer Adası’na gittik ve orada çalıştık.  Bu zamanda benden daha büyük bir öğrenciyle Sum Sing egzersizine başladım. Onun kolları fazla güçlü değildi; benimkiler güçlüydü. O benden önce pes etti. Bruce eski öğrencisinin benden daha önce pes etmesinden hoşlanmadı. Ben kimseyi aşağılamak istememiştim; sadece o şekilde çalışıyordum. Bruce bana geldi ve ‘Benimle ne kadar yapabilirsin, gel bir bakalım’ dedi. Ön kollarımızı çarpıştırmaya başladık ve bir süre sonra gittikçe daha sert vurmaya başladığını fark ettim. Fakat beni çok rahatsız etmedi. Birden eli yukarı fırladı ve sert bir şekilde şakağıma vurdu. Beni gerçekten iyi bir şekilde benzetti. Bruce elimi zamanında kaldırmadığımı söyledi. Fakat bugün biliyorum ki bana sadece bir ders verdi. Anladım ki birkaç dakika sonra dursaydım daha iyi olurdu. Bruce bana baktı ve dedi ki: ‘Kahraman olma, eğer canını yakarsa dur; yoksa kolunu kırarım.’ Sonra bana soğuk soğuk baktı. Dersten sonra beni Seattle’da Chinatown’daki Tai Tung kafe’sine götürdü. Defterimi aldı ve bazı Gung Fu resimleri çizdi; duruşlar vs. bana Gung Fu’yu açıkladı.”

Sum Sang egzersizi bizim de ta 1990 başlarında Barbaros Spor Merkezi’nde çalıştığımız bence ilkel bir egzersizdir. Dayanıklılığı, direnci ve sertliği birlikte gerektirir. Kısacası tahammül ister. Abartmadıkça yani kıvamında çalışılırsa faydası olur diye düşünüyorum. Bu egzersizde en iyi asistanlarım Hasan Serim, Hamdi Saçak ve Şaban Bıyıklıoğlu idi. Bu üçü bilek güreşinde de başı çekiyorlardı. Tahammülü gerektiren bu çalışmada kimin önce pes edeceği önemlidir. Colwes’ın da ifade ettiği gibi burada öğrencinin eski ya da yeni olmasından ziyade kolların sağlamlığı önemlidir. Burada Bruce Lee de pes etmemiştir ama karşısındaki partner de dayanıklılık bakımından gayet zorlu biridir. Fakat Bruce Lee’nin çalışmanın dışına çıkarak Colwes’ın şakağına vurmasına anlam vermek de zor. Çünkü bu çalışmanın herhangi bir kısmında bu yoktur ve kural dışına çıkılacaksa bunu elbette Colwes da yapabilirdi. Bütün bunlar Bruce Lee’nin henüz arayış içinde olması ve kendisini tamamlamamış olmasıyla izah edilebilir. Colwes’ın ifadeleri oldukça mütevazı olduğu halde anlaşılmaktadır ki öğrencisi sıfatıyla dersine giren biri direnirse bir hasım olarak algılanmakta ve Bruce Lee’nin kimyasını değiştirmektedir.

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/joe-colwes-jkd...wei-gung.../16004.html  10 Eylül 2015