BRUCE LEE'NİN ORİJİNAL ÖĞRENCİSİ JOE COLWES

Bruce Lee’nin orijinal öğrencisi Joe Colwes’ı daha önce iki kez konu etmiştik; onu tanımaya devam edelim. Paul Bax’ın Joe Colwes’la yaptığı röportaj ilginç boyutlara varmaktadır. Colwes, Bruce Lee ile yaptığı bir çalışmasını şöyle anlatıyor:

“Sonra bilek güreşi yapmak için kolunu uzattı; ben de elini tuttum. Bunu dirseklerimizi masaya dayamadan yaptık. Beni o kadar hızlı yendi ki inanılmazdı. Eğer kuvvetiyle gitmeseydim kolumun kırılacağını hissettim. Her şey çok hızlı oldu. Daha sonra Lee Norman adında bir arkadaşıma Bruce Lee’yi bilek güreşinde yenemeyeceğine bahse girebileceğimi söyledim. Böylece o da denedi ve geri gelip bana Bruce’un ona avantaj verdiğini fakat Bruce’un onu yine de kolayca yendiğini söyledi. Norman, ‘Bu kedi tehlikeli’ dedi.”

Biz buna “havada bilek güreşi” diyoruz ve 1980’lerin sonları ve 90’ların başlarında ismini zikrettiğim bilekleri çok güçlü olan Hasan Serim, Hamdi Saçak, Şaban Bıyıklıoğlu ve Cemalettin Atışan gibi asistanlarımla benzer durumu defaatle yaşamışızdır. Bu pozisyondaki yenilgisizliğimi masada gösteremem. Sevgili öğrencim ve saygıdeğer dostum Dr. Denizhan Değirmencioğlu’na göre bu durumda bilekten ziyade bütünüyle vücut da devreye girdiği için tam olarak bilek güreşi diye tanımlamak doğru değil. Bu yüzden bilek güreşinde yenen birinin bu çalışmada yenmesine ya da yenilmesine çok şaşırmamak gerekir. Çünkü sonuç olarak bu bilek güreşi değil. Her ne kadar bilek güreşinde de vücut devreye sokulmak istenmekte ise de bu çalışmada olduğu kadar devreye girmemektedir.

Eski öğrencilerimizin hatırlayacakları “havada bilek güreşi egzersizi”nin Çincesi “Sum Sang” dir. Bu egzersizde karşılıklı olarak her iki kol yukarı kalkar; kolun dirseğe kadarki üst bölümü yere paralel olacak şekilde kollar “L” şeklindedir. Kollarınızın iç kısımları partnerinizin kollarının iç kısımlarıyla çarpıştırılırken bir yandan da yumruklar sıkılır. Sizin sağ kolunuzun içi partnerinizin sağ kolunun içiyle çarpıştırıldıktan sonra sol kolunuzun içi hasmınızın sol kolunun içiyle çarpıştırılır ve bu şekilde dilediğiniz kadar tekrarlanır. Bu uygulamada yumruklar sıkılmazsa kol kasları yeterince devreye girmeyeceği için çalışma uzayamaz.

Colwes devamında şunları ilave eder: “Mercer Adası’ndan dönerken Bruce’a Gung Fu öğrenmenin ne kadar süreceğini sordum. ‘Onlar tabutunun kapağını kapatana kadar öğrenmeyi bırakmazsın’ dedi. Birkaç yıl sonra onlar onun tabutunun kapağını kapattı. Kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet gibiydi. Çünkü asla ölene kadar öğrenmeyi bırakmadı. Onu daima öğretmenim olarak onurlandıracağım. Eminim diğer öğrencileri de onurlandıracaktır. Benim için yaptığı her şeyi takdir ediyorum.”

Bu ifadelerden Bruce Lee’nin Gung Fu’yu hayatı haline getirdiği anlaşılmaktadır. O Gung Fu’yu bir sanatçı gibi ustaca yaşıyordu. “Ne kadar süreceği” ya da “ne zaman bırakacağı” ancak Gung Fu’yu kilo vermek, eğlenmek, vakit geçirmek, hobi olarak yapmak, biraz olsun düşmana savunabilmek, geçim kaynağı olarak görmek isteyenler içindir. Bruce Lee ve Joe Colwes gibiler için Gung Fu bir hayat tarzıdır ve onda yaşanır. Bu yüzden biz de Gung Fu ya da Jeet Kune Do’yu sadece bir spor olarak görmüyoruz; onu hem bir sanat, hem bir etik ve hem de bir savunma (dövüş) olarak görüyoruz. Gung Fu sosyal ilişkilerde de yansır. Mücadelenin olduğu her alanda Gung Fu caydırma, savunma ya da galibiyet olarak vardır. İyi bir Gung Fu adamı düşmana zarar vermemek için önce caydırmak ister, baktı olmuyor zarar vermemek için vurmadan savunmak ister, o da olmazsa mecburen dövüşür.

Joe Colwes, Bruce Lee’nin Seattle’da çok fazla felsefe yapmadığını söyleyerek şunları aktarır: “Genelde antrenman yaparlardı. Yüzde yüz on vermeni isteyen biriydi. En azından benim için öyleydi. Derste ying ve yang’dan bahsederdi ve Çinlilerin bundan bir din yarattığını fakat onun ilgilendiği şeyin Gung Fu’da işe yaraması olduğunu söylerdi. Elbette ki dövüş sanatlarındaki negatif ve pozitif hareketlerden bahsediyordu. Bu dönemler Wing Chun’a oldukça sarmıştı. O zamanlar da yenilikçiydi ancak JKD’de olduğu kadar değil. Zaman zaman bahsettiği birkaç şey dışında felsefeden pek bahsedilmiyordu. Oldukça realist biriydi.”

Bruce Lee’nin Seattle’da açtığı ilk okulda fazla felsefe yapmaması onun evrimiyle alakalıdır. Oakland’da düşünceleri daha çok gelişmişti ve Los Angeles’ta ise daha da çok. Fakat Seattle’da çok gençti ve JKD felsefesinin henüz olgunlaşmadığı yani tam oturmadığı bir dönemdi. Fazla felsefe yapması için prensipler icat ya da tespit etmeliydi. Bu da zaman isterdi. Zaten salt felsefe de masa başında yapılır. Asıl olan çok iyi ilkelerden oluşan bu felsefenin pratiğini de ihmal etmemektir. Burada Colwes’ın “Genelde antrenman yaparlardı...” demesine dikkatinizi çekmek isterim. Denilebilir ki Bruce Lee bir antrenman delisiydi. Gung Fu’da işe yaramasıyla ilgilendiği bir felsefeye çok zaman ayırmayışı göstermektedir ki Bruce Lee “dövüş felsefesi” ile ilgilidir; bana göre Bruce Lee binlerce yıldır devam ede gelen dövüş felsefesine 20. yüzyılda tavan yaptıran tam bir dövüş filozofudur.

Burada Colwes’ın o dönem için Bruce Lee’nin Wing Chun’a çok zaman ayırdığını kasteden ifadesi genç Bruce Lee’nin henüz hala Wing Chun’un çok etkisinde olduğunu göstermektedir. Fakat bu zamanla nispeten azalacaktır. Hatta “O zamanlar da yenilikçiydi…” demesi Bruce Lee’nin nasıl bir araştırmacı olduğunu da gözler önüne sergilemektedir. Yenilikçi bir araştırmacıydı fakat Colwes’a göre “JKD’de olduğu kadar değil.” Bruce Lee’nin JKD dönemini bu ifadesiyle işte böyle ayrı tutuyor. Onu ilgilendiren teorilerden ziyade işe yaradığı tescillenen “gerçeğe ayarlılık”tı.

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel.../bruce-leenin...ogrencisi-joe-colwes/16250.htm...  23 Eki 2015