GERÇEK JEET KUNE DO

Jeet Kune Do’yu seminerlerle tanırsınız; felsefesiyle öğrenirsiniz; müfredatıyla eğitilirsiniz; fakat yarışmasıyla yayabilirsiniz. Çünkü medya JKD’nin felsefe, dövüş hatta sanat yönünden ziyade spor yönü varsa onunla ilgilenir. JKD’nin “felsefesine” değil, ama “derslerinize” spor katabilir ve kendi konseptinizi sportif hale getirebilirsiniz.

JKD’yi felsefe olarak idrak edemeyen hangi Jun Fan programını çalışırsa çalışsın o kişi gerçek JKD’nin değil sadece programın parçasıdır. JKD’nin rengârenk felsefesi yanında Jun Fan Gung Fu programları siyah beyazdır. Bu programa esir olanlar ya sıkılır bırakırlar yahut fark edilmezler. Çünkü bu durumda taktik ön plana çıkacak ve sadece daha mantıklı olduğu fark edilecektir. Başka branşların bile hem daha havalı ve hem de gerçekten işe yarar teknikleri vardır.

JKD hakkında yapılacak seviyeli eleştirilere cevap verebilirim; fakat fazlasıyla saçma olan şeylere savunma yaparak küçülmem. Kartal kayadan heybetiyle havalanınca karıncalar, böcekler ve solucanlar bocalarlar.

JKD yaptığınızı söyleyebilmeniz için Bruce Lee kadar altyapılı, Bruce Lee kadar hızlı, Bruce Lee kadar güçlü, Bruce Lee kadar yetenekli, Bruce Lee kadar çalışkan, Bruce Lee kadar disiplinli, Bruce Lee kadar zeki ve üretken olmanız gerekir. Öyleyse siz JKD yapmıyorsunuz; kendi konseptinizi yapıyorsunuz.

Gerçek JKD ilkelerine ters düşmeden ona katkıda bulunmaktır; hazırda birilerini bulup cebe katkıda bulunmak değildir. Gerçek JKD sokaklara saygılı gençler yetiştirmektir; hazırdaki nankörleri bir araya getirmek değildir. Gerçek JKD sanat sergilemektir; dedikodu sergilemek değildir. Gerçek JKD Jeet Kune Do polisliği değildir; JKD adamlığıdır. Gerçek JKD kitabını yazmaktır; makalesini bile yazamamak değildir. Gerçek JKD kendini kendi sisteminle sergilemektir; kopyalamak değildir.

Gerçek JKD çarkı ortaya koymak değil, farkı ortaya koymaktır. Gerçek JKD baştan aşağı hızlı olmaktır; Wing Chun gibi yarıdan yukarı hızlı olmak değildir. Gerçek JKD Bruce Lee kadar hızlı eder; onu kıskananlar kadar yavaş etmez. Gerçek JKD Bruce Lee gibi çekim gücü oluşturur; gevezelik oluşturmaz. Gerçek JKD vurunca etkilemektir; trapping kalıbı çalışmak değildir. Gerçek JKD çöpleri taşımamaktır; teknik hamallığı değildir. Gerçek JKD bilinçle bilinçaltına atmak hatta dövüşürken hatırlamaya bile kalkışmamaktır; bilinçsiz almak değildir. Gerçek JKD partneri mook jong (*) gibi kullanmak değildir: düşmanı mook jong gibi kullanmaktır. Gerçek JKD kestirmeden yol almaktır; etrafını süpürmek değildir. Gerçek JKD onun gerçek olduğunu söylemekten ziyade onu gerçekleştirmektir.

Dövüş sanatı herkesin içinden geçebilir ama herkes dövüş sanatının içinden geçemez. Ancak içinden geçenler edindiklerini kopyalamaz, gereksizi çıkarır, gerekeni katarlar. Fakat gereken nedir? Dövüş sanatlarını sınırlarıyla göremezsen ona bir şey katamaz, kattığını sanırsın. Ustalaşmanın en korkunç hastalığı başka öğrenecek bir şey yokmuş hissine kapılmaktır.

İlerden mi bilgi gelmiyor; ardına yönel…

Sağından mı bilgi gelmiyor; soluna yönel…

Üstünden mi bilgi gelmiyor; altına yönel…

Dışından mı bilgi gelmiyor; içine yönel…

İçin tükenmeyecektir…

 

Not: (*) Mook Jong, Wing Chun Kung Fu da egzersiz olarak çalışılan tahta adamdır.

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/gercek-jeet-kune-do/16535.html    17 Ara 2015