ETİK AÇIDAN DÖVÜŞÜN İLKELERİ

Mümkünse “uyum” sağlanmalı yani insanlar arasında geçim olmalı. Daha barışmak gibi durumlara gelmeden evvel savaşmak engellenmeli. Savaş engellenemiyorsa geciktirilmeli; o da mümkün değilse iyi savaşılmalı; iyi savaşmak mümkün değilse bir an önce buna hazır olmalı; mümkünse de en az zayiatı vermeli.

Savaş ya da dövüş; sosyal ya da bireysel olsun mutlaka birtakım ilkelere sahiptir ve bu ilkeler iç ve dış olarak iki kısma ayrılabilir. Dövüşün ilkeleri çeşitli açılardan değerlenebilirler. Fakat bizce etik açıdan aşağıdaki gibi olabilir:

A). Dövüşün Dış İlkeleri: Bunlar dövüş öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri ihtiva etmektedir. Her şeyden önce iyi niyetli olmalı ve dövüşü sevmemeliyiz. İyi bir barış tüm savaşlardan iyidir. Barışmıyorsa bile kavga yapılmak zorunda değildir; herkes yoluna gidebilir. Bu da mümkün değilse herhangi bir saldırıya karşı tikte olunmalıdır; tetikte olmak kavga sonraları da gerekir.

          Mümkünse Barış: İyi bir dövüş sanatçısı barış yanlısı ve merhametli olur. İyi dövüşebilse bile bu hünerini asla göstermek istemez. İnsanı dövmenin dövülmek gibi moral bozucu olduğunu bilir. Bazen dövüşün orada bitmeyeceğini ve bir husumete neden olacağını bilir. Çünkü bazen bir kavga “ilk kavga”dır ve defalarca kavgaya dönüşebilir. Bazen hayati sonuçlara da neden olabilir. En iyisi kavganın hiç olmaması yani barıştır.

          Barış Mümkün Değilse Caydırma: Herkes sizin kadar barış yanlısı olmayabilir. Ne kadar uğraşsanız da barışmak istemeyebilir. Baktınız ki barış mümkün değil dargınlık ayrı dünyalarda sürebilir. Karşılaşmamanın yolunu ararsınız. Herkes kendi yoluna gider. Barışmayacaksınız diye ille de kavga olmalı değildir. Bu durumda kavga etmektense dargınlık seçilebilir. Belki dargınlık zamana yayılınca barışa dönebilir. Fakat unutmamalıdır ki kavganın barışa dönmesi dargınlığın barışa dönmesinden daha zordur.

          Caymıyorsa Strateji: Hayır ille kavga olacaksa yani ne barış ne de dargınlık işi çözmüyorsa kavgaya hazır olmalısınız. Mademki kavganın eli kulağındadır ve çıkış yolu kalmamıştır o halde güvenli olmalısınız. Güvenli olmak için düşmanın ne zaman, nerde ve ne yaptığını bilmelisiniz. Strateji fark ettirmeden düşmanı takip etmek olmalıdır. Gözünüz üzerinde olmalı ve “su uyur düşman uyumaz” atasözü kulağa küpe olmalıdır.

B). Dövüşün İç İlkeleri: Bunlar dövüşürken yapılması gerekenleri ihtiva etmektedir. En az zararla sonuç almak insaniyet icabıdır. Bu durum düşmanınızı pişman hatta dost yapabilir. Fakat düşman kolay lokma değilse zarar vermemek de mümkün olmaz. Bu zarar en aza indirgenmelidir. Düşman sizin ayarınızda ise işte o zaman zarar vermek tek çıkış yoludur.

          Mümkünse Zarar Vermeden: Dövüşmek zorunda kaldığınızda çıldırmış ve insanlığını bir kenara atmış bir işkenceci olmak asla bir dövüş sanatçısına yakışmaz. İyi bir usta pekâlâ hiç zarar vermeden işin içinden çıkabilir. Bu merhamet düşmanın kendini sorgulamasına neden olabilir. Çünkü pek çok insan sonradan pişmanlık duygusunu tadabilir. Zaten çok üstün geldiğiniz birinde ille de hasar yapmak ne insanlığa ne de ustalığa yakışır.

          Zarar Vermeden Mümkün Değilse En Az Zararla: Düşmanınız her zaman çok kolay lokma olmayabilir. Bir ustanın çırağıyla karşılaşması başkadır; kalfasıyla karşılaşması başkadır. Bunun gibi dövüştüğünüz kişiyle olan mesafeniz çok fazla olmayabilir. Ama yine de az zararla işin içinden çıkmak mümkünse tercihe şayandır. Unutmayınız: Sizin için önemli olan dayak yememenizdir; düşmanı koyma sokmanız değildir.

          Az Zarar Mümkün Değilse Zararla: Düşmanla aranızdaki mesafe ne kadar az ise şiddet o kadar tavan yapacaktır. İşte sadece bu durumda şiddet tek çıkış yolu olarak maalesef ne kadar fazla olursa o kadar sonuç alcıdır. Düşman ne kadar şiddetli geliyorsa ona iki katıyla cevap vermek Bruce Lee’nin tavsiyesidir. Fakat yine de abartılmamalıdır. Teke tek dövüşürken hayatınızdan sonra en değerli şey rakibinizin hayatıdır.

Şu halde tüm dövüş sanatçılarına şunu kriter almalarını öneriyorum: Hayatta en iyi bildiğim şey, en sevmediğim şeydir: Dövüşmek.

 

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/etik-acidan-dovusun-ilkeleri/17595.html  06 Temmuz 2016