BRUCE LEE' NİN YOLUNDA DÖRT KOŞUL

Dünya çapında bir araştırma yapabilseniz, ilgili kitapları okusanız ya da internete şöyle bir girseniz Bruce Lee’nin görüntülerinin büyük bir kısmının egzersiz çalışırken olduğunu görürsünüz. Hiçbir dövüş ustasının değişik egzersizlerle görüntüsü onun kadar çok sayıda olamaz. Onun egzersiz çalışmaları hakkında kaynak niteliğinde kitaplar yazılmış ve bu kitaplarda çeşitli egzersiz çalışmalarıyla görüntülenmiştir. Onun yolunda olduğunu iddia eden herkes onun kadar egzersizleri önemsiyorlar mı?.. Söze hemen gireyim, Bruce Lee’nin takipçisi olmanın yolu dörttür:

 

1. Disiplinli ve yoğun egzersiz programlarıyla vücudun elastikiyetini, hızını, gücünü, mukavemetini ve koordinasyon becerisini artırmak,

2. Jeet Kune Do felsefesinin ilkelerini sindirip tekniklere yansıtmak,

3. Onun olduğu gibi sizin de özgün çalışma programlarınızın olması,

4. Programınızda onun programındaki çalışmaların ana hatlarının kısmen ya da tamamen bulunması; hatta felsefesinden çıkmamak kaydıyla geçerli bir alternatif ise tamamen de modifiye edilebimesi.

 

Bunun dışında belki bir şeyler daha eklenebilir ama her ekleyeceğiniz bu dört maddenin içine girecektir. Bunlar yerine getirilmeden JKD adamı olunamaz ve onun yolundan gidilemez.

Misal verecek olursak çalışmalarınızın önü açık olmalı ve başka sistemlerin teknikleri katılabilmelidir. Böylece sistemin zenginleştirilmesinin önü kapanmamalıdır. Teknik zenginliği olmadan farklı şartlara hitap edebilmek mümkün değildir. Bu telafi edilmezse yeni şartların oluşturduğu yeni sistemler JKD’nin alternatifi olurlar. Fakat felsefesinin sınır kabul etmez oluşu buna imkân vermez ve bu felsefe her özgür adam için öğreti olabilir.

Vücudunuzu egzersizlerle beslemek zorundasınız. JKD sokağa hitap ediyor. Sokak çoğu zaman kondisyon gerektirir. Ancak egzersizlerle kondisyon artırılabilir. Özellikle birden fazla kişinin varlığında, kaçarak ya da kovalayarak dövüşmek zorunda kaldığımızda kondisyona ihtiyacımız olacaktır. Kovaladığımız adamı yakaladığımızda nefes nefese kalırsak, şayet kovaladığımız adam bizden kondisyonluysa tekniği kullanabileceğimiz takadı bulamayız. Bitkin olduğumuz için normalde kendisinden üstün olduğumuz kişiye yenilebiliriz. Yahut kaçarken bizi bir ya da birkaç arkadaşının yanına çekmiş olabilir. Onun dinlenmiş arkadaşlarıyla nefes nefese kalan halimizle başa çıkabilir miyiz? Bu durumda sadece dövüş ya da teknik bilgisi yeterli midir? Hayır, bildiklerimizi tatbik edebileceğimiz kondisyona ihtiyacımız vardır.

JKD’nin ilkeleri kendisini tüm dövüş sistemlerinden ayıracak kadar barizdir. Bu ilkeler tekniğimizi avantaja çevirirler. Bize dövüşçü zihni kazandırırlar. Tecrübeyle sabit olan teknik ve taktiklerle güven verirler. Bu ilkelere göre karate, judo, tae kwon do gibi yarışmalı dövüş sporları çalışılabilinir mi? Hayır. Çünkü bu sporlar sizi sınırlarlar. JKD’nin olmazsa olmazlarından biri zihnin su gibi özgürce akması ve düşünceyle tıkanmamasıdır. “Şu yasak” dediğiniz an tıkanma söz konusudur.

Özgür bir programınızın olması Bruce Lee’nin yaptığını yapmaktır. Bu program JKD ilkelerine uygun çalışılmalı ve ilkelerine hizmet etmelidir. Sizin programınız adeta sizin ölçülerinize uygun giysinizdir. Başkasına oturmayabilir. Sizin yeteneğiniz ve zaafınız dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Onun programını motomot almak taklittir. Bruce Lee böyle yapmamıştır. Program herkesi kendine uyduran bir klişe değildir. Herkesin kendine mahsus imzası ve kaşesi gibi programı da özgün olmalıdır. Fakat bu programın olmazsa olmazları mesela mesafe kriterinin yakın, orta ve uzak ya da kicking, punching, trapping, grappling olması ve buna göre çalışılmasıdır. Yine mesela bu camia Bruce Lee’nin ölümünden sonra artık günümüzde “JKD framework system” ve “JKD personal system” olmak üzere iki kısımdır (OJKD ve JFJKD). Bunların her ikisinden de izler taşımak gerekir. Bunlardan biri olmazsa programın ana karakteri değişir. Fakat bunların içi sizin yetenek ve zaaflarınıza göre doldurulmalıdır ki, daha iyi olduğunuz beceriler daha çok gelişsin ve zaafınız kalmasın. Gerçek dövüşe hazır olmada temel çalışmalar, beceri teknikleri, ileri teknikler ve self-defense teknikleri çok önemlidir. Karakteristik atağın beş yolu’nun bilinmesi gerekir. Su gibi akan bir zihinle prensip olarak basit, direkt ve etkili olan ekonomik hareketler, durduran yumruk ve tekmeler, eşzamanlı savuşturma ve yumruk çalışmaları programda mutlaka yer almalıdır. Bruce Lee’nin programına baktığınızda basit trap’lar vardır. Bunları çalışıp geliştirmek kolaydır. Hatta ilaveler de yapılabilir. Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinin özgün çalışmaları da programınıza dâhil edilebilir. Kask, eldiven ve sair koruyucularla karşınızda bir partnerle çalışabilirsiniz. Bunu siz de zenginleştirebilirsiniz. Başka bir idman ya da aynı idmanda grappling çalışarak daha yakın mesafede göğüs göğse mücadele edebilirsiniz. Trapping’ten grappling’e ve grappling’ten yer dövüşüne (ground fighting) su gibi geçebilirsiniz. Bu durumda hasım üst seviyesini kapatıp alt seviyesini açarken birden açığına diz çıkabilirsiniz. Böylece hasmın her açığını bir atakla doldurarak idman yapabilirsiniz. Sıkça sparring çalışarak savunma ve ataklarınızı daha canlı hale getirebilirsiniz. Dünyayı yeniden keşfetmiyorsunuz; olağanüstü bir durum yok. Burada Bruce Lee’nin dehasını programından ziyade felsefesi sergiliyor. Onun programı daha da geliştirilip daha kaliteli bir hale getirilebilir. Fakat felsefesini geliştirip çok bir şey katmak pek olanaklı gözükmüyor.

Sonuç olarak temelde iki kriterimiz var: Birincisi Bruce Lee’nin felsefesi (çünkü egzersizleri ve teknikleri değişebilir) ve ikincisi zamane şartlarımız (şartlar da sürekli bir değişim içindedirler). Yani ne bu şartlarda JKD dışına çıkmak, ne de JKD’yi bu şartlara göre dikkate almamak. JKD’yi eski şartlarında dikkate alarak bugün çalışırsak JKD felsefesine aykırı olarak program çalışıyor oluruz. Programınızın adı Bruce Lee ya da Jun Fan değil, sizin adınız olmalıdır. Zira kendisi kendi adını kendi özelliklerine uygun olduğu ve kendisini sergileyeceği için koymuştu. Siz onun Jun Fan Gung Fu çalışma programlarını kaldıracak performansa sahip misiniz? Asistanlarına ve hatta diğerlerine özel çalışma programları hazırlayıp veriyordu. İnosanto’ya yazdığı programın aynısını Bustillo’ya, Kimura’ya ya da Wong’a vermiyordu. Öğrencilerini tanıdığı için onlara uygun olanı ayrı ayrı hazırlıyor, sadece JKD ilkelerine uygun çalışılmasını öneriyordu. Şimdi sormanın tam sırası: Sizin size özgü bir programınız var mı?

 

16.03.2011

www.bizimkocaeli.com/.../yuksel-yilmaz/bruce-leenin-yolunda-dort-kosul/17634.htm...     14 Tem 2016