BRUCE LEE'NİN LOS ANGELES SERÜVENİ

Bruce Lee’nin açtığı son okul Los Angeles’tadır. Burası onun en renkli dünyasıdır. Buraya eşiyle taşındı. Dizi filmde rol aldı. Daha sonra tekrar Seattle’a döndü. Bir filmde rol almak için Hong Kong’a giderek Yip Man’i iknaya çalıştı; edemedi.

LOS ANGELES şehri Büyük Okyanus'un doğu kıyısında bulunan, nüfus sayısına göre ABD'nin ikinci en kalabalık şehridir. Her ne kadar Kızılderililer uzun süredir burada yaşasalar da İspanya kontrolündeki Meksika tarafından el konulan bu şehir Kaliforniya'nın bir parçası olmuştur. Burada yer altı zenginlikleri keşfedilmiştir. İsmi İspanyolcadan gelmekte olup ‘Melekler Şehri’ anlamına gelir.

Bruce Lee, Ed Parker'la 1964 yılında ilk uluslararası çıkışını yaptı. Sonrasında “Green Hornet” adlı dizide oynadı. Bruce bunun kendisi için bir çıkış olacağını düşünürken dizi bir sezon sonra yayından kaldırıldı. Daha sonra James Garner'in oynadığı "Marlowe" adlı filmde küçük bir rol kaptı ve birkaç bölümünde göründü. Bu küçük rol kariyeri ona hiçbir fayda sağlamadı.

İlk uzun metrajlı filmi; Çinli prodüktör Raymond Chow'un yeni kurduğu film şirketi Golden Harvest ile çekilen “Big Boss” (Büyük Patron) filmidir. Film, Hong Kong ve güneydoğu Asya bölgesinde şimdiye kadar kırılmış tüm gişe rekorlarını alt üst ederek büyük bir patlama yaptı. Bunun üzerine Asya milliyetçiliğinin ön plana çıktığı “Fist of Fury” (Öfkenin Yumruğu) filminde oynadı. Lee'nin bu filmlerinde Jeet Kune Do’yu da görmek mümkündür. Hong Kong film sanayinde avantür filmlerin hareketli sahnelerine Bruce Lee'nin Hollywood tecrübesiyle olağanüstü koreografileri yeni bir boyut kazandırdı. Dönemin süper starı Jimmy Wang Yu bile onun altındaki rollere razı hale geldi. Bruce Lee çekilen filmin güzel olması için dövüş sahnelerinin koreografisini düzenlerken çok titizdi. Hareketli sahneler için uzun plan çekimler yaptı. Yüksek ama hızlı tekmeler kullandı. Escrima (Kali), Nunchaku, Bo, bıçaklar ve kısa Çin okları silahları kullanarak dövüş sahnelerini artistik figürlerle süsledi. Kung Fu sineması sektörüne yeni bir boyut kazandırdı. Escrima ustası Dan Inosanto, Lee'nin özgün stili Jeet Kune Do’nun kesinlikle gösteri olmadığını, aksine çok gerçekçi, fantezisi olmayan, vücut hareketlerinin işlevine uygun bir sanat olduğunu söyledi. Lee'nin komple bir sanatçı olduğunu ve Jeet Kune Do'nun gerçek dövüş için çok etkili bir sistem olduğunu hararetle savundu. Bruce Lee'nin de çok iyi bir aktör olduğundan ve dövüş sanatını beyaz perdede fantastik bir şov olarak seyirciye sergilediğinden söz etti. Filmleri dünya sinema klasikleri arasına girdi.

Bruce Lee’nin üçüncü filmi “Way of The Dragon” (Ejderin Yolu) için yanına yardımcı oyuncu olarak, Amerika’da yedi defa karate şampiyonu olmuş Chuck Norris’i aldı. Filmin final mücadelesi adeta Karate ve Kung Fu'nun üstünlük mücadelesiydi. Bruce Lee'nin her filmi bir diğerine nazaran yenilikleriyle dikkati çeker. Dan İnosanto ve Kerim Abdül Cabbar ile birlikte rol aldığı “Game of Death” (Ölüm Oyunu) filmi tamamlanamadı. Amerikan filmlerinde başrol oynamayı çok isteyen ancak bunu başaramayan Lee, dördüncü filmini çekerken Amerikalı yapımcılardan başrol oynayacağı bir film teklifi aldı. Bunun üzerine “Ölüm Oyunu” filmini yarıda bırakarak, Çin-Amerikan ortak yapımı olan “Enter The Dragon” (Ejder Kalesi) filmini çekti.

Kızı Sharon Los Angeles’ta doğdu. Jhoon Rhee tarafından kendisine öğretilen hızlı tekmeleri kullandı. Los Angeles’ta aynı isimle üçüncü okulunu açtı. Dan İnosanto asistanı oldu. Bu süreçte henüz otuz yaşında ağırlık kaldırırken sırtından sakatlık geçirdi. Doktoru bir daha tekme kullanmasını yasakladı. Hatta doktorları ona dövüş sanatlarını kesinlikle bırakmasını ve iyileşmesi için yataktan çıkmaması gerektiğini söylediler. Bu Bruce Lee'nin hayatında en kötü dönemlerinden biriydi. 6 ay boyunca sırtüstü yatakta kaldı. Ama zihnini çalışmaktan alıkoyamadı. Dinlenme sürecinde JKD ile ilgili notlar aldı ve bu zaman diliminde "Tao of Jeet Kune Do" adlı kitabını yazdı. Daha sonra iyileşti. Oakland’da James Jimm Lee ölmüş ve Bruce buna çok üzülmüştü.

Betty Ting'inde başrol oynayacağı "Game Of Death" adlı filmini bitirmek için yapımcısı Raymond Chow'la görüşmek üzere Betty'nin dairesine gitti. Raymond, öğleden sonra akşam tekrar konuşmak üzere onlardan ayrıldı. Baş ağrısından şikâyet eden Bruce, Betty'den her zaman kendisinin de kullandığı bir aspirin karışımı olan Equogesic aldı. Ondan sonra Bruce uzanmak için yatak odasına gitti. Raymond akşam niçin gelmediklerini öğrenmek için onları aradığında Betty, Bruce'un uyuyakaldığını söyledi. Raymond, Betty'nin dairesine gidip Bruce’u kaldırmaya çalıştı ama başaramadı. Paniklediler ve Betty doktor çağırdı. Ambulans geldi. Bruce hastaneye gittiğinde ölmüştü. Henüz James Jimm Lee’nin ölümünün ertesi yılı idi. Acil serviste kalp ve solunuma müdahale edildiyse bile bir hayat belirtisi yoktu. 20 Temmuz 1973'te her şeye rağmen nasıl öldüğü tartışma konusu oldu. Ölümünün beynindeki tümörden olabileceği söylendi. Bunun doğuştan mı yoksa daha sonra mı ortaya çıktığı meçhuldü ama kafasında her an patlamak üzere olan hasar görmüş bir damarla birlikte zaten çok vakti yoktu. Hatta ölümünden 2 ay önce bir beyin travması geçirmişti. Bruce Lee'nin ölümüyle Seattle’da küçük bir tören yapıldı. Hong Kong ise yasa boğuldu; binlerce insan sokaklara dökülerek son yolculuğunda onu yalnız bırakmadılar. Kalabalığı durdurmak için polis tarafından barikatlar bile kurulmuştu. Kitabını da bitiremeden hayata veda etmiş ve onun ölümünden sonra karısı yayınlatmıştı. Bruce Lee Amerika'nın Seattle eyaletinde “Lake View” mezarlığına gömüldü. Daha sonra 3 Mart 1993'te Brandon Lee de babasının yanına gömüldü. Her gün kendisinin ve oğlunun mezarı dünyanın dört bir tarafından gelen insanlar tarafından ziyaret edilir. Kung Fu birlikleri ona “sijo” ünvanı verdiler.

Böylece Dan İnosanto’nun yardımcı öğretmenliği ile Bob Bremer, Dan Lee, Jerry Poteet, Pete Jacobs, Steve Golden’ın yetişmeleri bakımından Los Angeles da önemlidir.

 

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel.../bruce-leenin-los-angeles-seruveni/14344.html       23 Ekim 2014