BRUCE LEE'NİN OAKLAND SERÜVENİ

Oakland Bruce Lee’nin okul açtığı ikinci şehir olduğundan bizim için önemlidir. Burada geniş bir kitleye (Amerikalılara) yabancı olan bu sanatın ne kadar geniş içerikli ve derin bir felsefeye sahip olduğunu ispatladı.

OAKLAND da Seattle gibi Bruce Lee için çok önemlidir ve Kaliforniya'nın en büyük şehirlerdendir. Bölge, İngilizlerin keşfiyle yerli kabilelerin icabına bakılarak, kan ve gözyaşı akıtıldıktan sonra Büyük Okyanus kıyılarında en elverişli körfeze döndürülmüştür.

Oğlu Brandon Oakland’da doğdu. Bruce Lee, arkadaşı James Jimm Lee ile Oakland’da ikinci bir Jun Fan Gung Fu Enstitüsü açma fikrini konuştuktan sonra Seattle’ı bırakarak Oakland’a geldi. Önce Jun Fan Gung Fu ve sonra Jeet Kune Do iki kulüp açtı. İlk kulüp olan Jun Fan Gung Fu Enstitüsü’nü (Jun Fan Gung Fu Institute) arkadaşı James Yimm Lee ile beraber kurdu; James Jimm Lee yardımcı öğretmen oldu. Birkaç yıl devam etti. Sonra yıkılıp gitti; yerine bir Toyoto bayii açtılar. İkinci bir yer de James Yimm Lee’nin garajında açıldı; oraya da farklı öğrenciler cumartesi günleri geliyordu; bu 1972’ye kadar sürdü. James Yimm Lee Oakland’da Bruce Lee ile tanıştığında zaten ünlü bir öğretmendi. Aralarında yirmi yaş fark olmasına rağmen James Yimm Lee Bruce Lee’den yararlanmaya karar verince ömür boyu sürecek bir dostluk da başlamış oldu. 1964’te Bruce Lee, Linda ile evlenince Oakland’da James Yimm Lee’nin yanına taşındılar. İşte o sırada James Yimm Lee’nin garajında okul açtılar (1). Orada 1 inch yumruk ve iki parmak şınavını (two finger push up) gösterdi. Bunu gören bir televizyon yapımcısı çok etkilendi. Deneme için Los Angeles’e gitti.

Oakland’da öğretmeye başladıktan birkaç ay sonra Çin mahallesinde (Chinatown) Bay Bölgesi (Bay Area) dövüş sanatları kuruluşu Çinli olmayan öğrencileri aldığı için Bruce Lee’yi uyardı. Kung Fu’cu ustası Wong Jack Man dövüşmek için Bruce Lee’yi davet etti. Bruce Lee kaybederse ya okulu kapatacaktı yahut Asyalı dışındakilere ders vermeyecekti. Anlatana göre değişmekle birlikte dövüşün berabere bittiğini söyleyenler de Bruce Lee’nin üstün geldiğini söyleyenler de var. Bir rivayete göre maç zamanı geldiğinde W.J.Man ertelemek istemiş. Bruce Lee kabul etmemiş. Başka çaresi kalmayan Wong Jack Man teknikleri sınırlayarak kural koymak istemiş. Bruce Lee bunu da kabul etmemiş ve kuralsızlık istemiş. Bruce Lee karşılaşmadan 2 saniye sonra dövmeye başlayınca Wong Jack Man kaçmış. Onu yakalayıp yerde dövmeyi sürdürmüş. Wong’un öğrencileri araya girmek istedilerse de Wong onların bu işe karışmalarına izin vermemiş. Bruce Lee daha sonra dövüş neden bu kadar sürdü diye sıkılarak stilini gözden geçirmeyi düşünmüş. Zaten Kung Fu’daki problemleri gözden geçirince de Jeet Kune Do ortaya çıkmış. Diğer bir rivayette anlatıldığı üzere W.J.Man 4 yaşında dövüş sanatlarına başlayan biri olarak onunla beraber kaldıysa bile bu 3 yıl Wing Chun yapmış genç Bruce için büyük başarıdır. Aralarında bu müsabakadan bahsetmemeye söz verdikleri için W.J.Man da hayatı boyunca bahsetmemiş. Orada tanık olanlardan yayılmış.

Bruce Lee 1964’te 24 yaşındayken Jhoon Rhee ile tanıştığında Jhoon Rhee Tae-kwondo-do’nun babası kabul ediliyordu. Onu yeteneklerini göstersin diye çeşitli yerlerdeki turnuvalara davet etti. Bruce Lee de Washington ve başka yerlerdeki turnuvalarda yeteneklerini gösterdi. 1964’ün 2 Ağustos’unda Long Beach’teki (Kaliforniya) Uluslararası Karate Şampiyonasına (International Karate Championship)  Kenpo ustası Ed Parker’ın davetlisi olarak katıldı ve iki parmak şınavı (two-finger push-ups) ve 1 inç yumruğu (one inch punch) gibi ilginç gösteriler sergiledi. Bu gösteride "Batman” TV dizisinin berberi Jay Sebring de vardı ve Bruce Lee’den çok etkilenince onu  "Batman" TV dizisinin prodüktörü William Dozier ile tanıştırdı. O da Bruce Lee’yi Los Angeles’a  "The Green Hornet" (Yeşil Yabanarısı) dizisinin çekimlerinin denemesi için çağırdı. Sonra sinema serüveni başlayacaktı…

James Yimm Lee hem Sil Lum Kung Fu ve Judo çalışmış ve hem de amatör boksördü. Sonra Hung Gar Kung Fu ve sonra İron Palm stili dahil ezoterik Çin dövüş sanatları da çalıştı. Sonra da Bruce Lee ile tanıştı. İkisi de kendilerini ömür boyu öğrenci kabul edip daima yeni teknikler araştırıyorlardı. Ne yazık ki ikisi de 70’lerin başında öldüler. Bruce Lee öğrencilerine demişti ki: “Bu (JKD) bir bot gibidir; onu ırmağı geçmek için kullandıktan sonra atın; sırtınızda taşımayın.”

Jeet Kune Do dünyasını orijinalciler OJKD ve konseptçiler CJKD olarak ikiye ayırmak noksan olur. Çünkü Macias ailesi gibi tamamen orijinale bağlı kalmayan ya da tamamen konsept olmayanlar da var. Bu konuda benim de hemfikir olduğum Macias ailesi, “One problem faced by “Original JKD” instructors is that Bruce taught different things to different students, and at times he intentionally withheld knowledge” diyor. Yani diyor ki: “Orijinal JKD’cilerin problemi Bruce Lee değişik öğrencilere değişik şeyleri öğretti ve bazen bilinçli olarak bazı bilgileri esirgedi.” Macias haklı çünkü orijinalciler ve konseptçiler birbirlerinin bilmediği şeyleri biliyorlar. Neden? Çünkü Bruce Lee’nin öğrenim ve öğretim serüveni aralıksız olarak evreseldir; sürekli bir değişim içindedir. O yüzden hiçbir grup ortaya çıkıp sadece kendilerinin Bruce Lee’nin programlarını çalıştıklarını söyleyemez.

Bu yüzden OJKD’nin çeşitli grupları Lee’nin metodu hakkında aynı fikre sahip değildirler. Bu iki büyük kurcuların (Bruce ve Yim) ölümünden sonra JKD, Seattle Okulu ve Los Angeles Okulu olarak ikiye ayrıldı. Bazı Los Angeles Okulu öğrencileri Orijinal JKD hareketine katıldılar. Macias ailesi hiçbir tarafa katılmadı. Sadece Bruce Lee ve James Yimm Lee tarafından geliştirilen JKD’yi öğretiyorlar. Onların JKD için “kurucular” şeklindeki ifadesi Yim’in de JKD’ye katkısı olduğu düşüncesinden ileri gelir. Bu aileye göre sistem orijinal olmasına rağmen sabit değildir; sürekli gelişir. Pardon “sistem” mi dedim? Macias ailesi de aslında birçoğu gibi “sistem” diyor; bakabilirsiniz (2). JKD’ye “sistem” dediğim için bana kızanlara duyurulur!

Neyse, James Lee’nin yardımcı öğretmenliğiyle birlikte Alan Jo’nun yetişmesi bakımından Oakland da önemlidir.

 

DİPNOTLAR:

1. Bruce Lee'nin ilk savaş sanatı okulunun açık adresi: California, 4175 BROADWAY, OAKLAND, CALIFORNIA (94611).

2. “Thus, while this system is "Original", it is not stagnant but ever evolving as the founders envisioned. It is the pathless path.” “Therefore the Macias family refers to the system of self defense that has been passed down to them through the Oakland School as simply “ The Way of the Intercepting Fist.” http://www.oaklandjkd.com/JKD.htm

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel.../bruce-leenin-oakland-seruveni/14311.html    16 Ekim 2014