BRUCE LEE'NİN SEATTLE SERÜVENİ

Bruce Lee’nin Kantonca'daki adı Jun Fan Lee’dir. 27 Kasım 1940’ta San Francisco’da doğdu ve 20 Temmuz 1973’te Hong Kong’ta öldü. Çin kökenli bir aktördür ama daha çok bir dövüş sanatı filozofudur. Klasik sistemlerin karşısında bir oyun gibi değil hayati bir gerçek olarak duran Jeet Kune Do sanatının kurucusudur.

Bruce Lee, Amerika doğumlu olsa bile Çin kökenlidir. San Francisco'daki Chinese Hospital hastanesinde dünyaya gelmiştir. Babası Lee Hoi-Chuen’dir ve annesi Grace Lee’dir. Bruce Lee Jeet Kune Do ya da The Way of the Intercepting Fist (durduran yumruğun yolu) adını verdiği bir dövüş sanatı geliştirmiştir. Lee'nin bu sistemi geliştirmeden önce eğitimini aldığı savaş sanatları elbette hep klasik sanatlardır.

Bruce Lee’nin serüveni denince akla Seattle, Oakland ve Los Angeles serüveni gelir. Bu üç şehirdeki serüven onun Jeet Kune Do serüvenidir ve buralarda okul açmış olduğundan özellikle bu üç şehir bizim için önemlidir.

SEATTLE, Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyaletinde bulunan bir şehir olup ABD'nin en kuzeybatı ucu olan King County'de yer alır. Şehir adını daha kurulmadan bile önce bölgenin asıl sahipleri olduğu halde zorla göç ettirilen İki Kızılderili kabilesi önderi Şef Seattle'dan almıştır. ABD'nin en büyük on şehrinden olan Seattle, Kanada'da altın bulunması ve Kanada'dan önceki son ABD şehri olması nedeniyle çok kalkınmıştır.

Seattle Bruce Lee için çok önemli bir şehirdir. Sık sık karıştığı sokak kavgalarından dolayı 19 yaşındayken kötü şöhret edinince 1959'da ailesi onu doğduğu Amerika Birleşik Devletleri'ne kendi arkadaşlarının yanına göndermişti. Babasının arkadaşının yanında lokantada çalışmak için yıllar sonra yerleşmek üzere Seattle’a taşındı. Seattle'de otururken bir restoranın çatı katında garsonluk yaptığı sürece kalmasına izin verildi. Daha sonra dövüş sanatlarını öğretmeye de başladı. Liseyi bitirip üniversiteye geçti. Seattle’da Üniversiteye University of Washington’da felsefe okudu. Ayrıca öğrencilere Kung Fu da öğretti. Washington Üniversitesinde Felsefe bölümündeyken de geceleri restoranda çalışmaya devam etti. Bir yandan okula devam ederken, bir yandan da Amerikalılara Çin Kültürü'nün zenginliğini anlatmak için o güne kadar Çinlilerden başkasına öğretilmesi yasak olan Kung Fu dersleri vermeye başlamıştı. Bu amaçla kendi adını taşıyan Jun Fan Kung Fu adında bir okul açmıştı. Bu spor okulu 1963 yılına kadar açık kalmış olup yine aynı yıl Amerikalı Linda Emery ile evlenmiştir.

Lokantadan ayrıldıktan sonra Jun Fan Gung Fu Enstitüsü’nü kurdu. İlk kez Garfield High School’da 1 inch yumruk kullanımını gösterdi. Jun Fan Gung Fu Enstitüsü’nü Üniversite kampusuna yakın bir binaya taşıdı. Chinese gung fu: The Philosophical Art of Self Defense” (Çin Kung Fu’su: Kendini Savunmanın Felsefi Sanatı) kitabını yazdı. Asyalılar sadece kendi ırkdaşlarına ders verirlerken Bruce Lee herkese ders verdi.

Bu okulda selamlamayı (gin lai), bai jong’u (hazır duruş), Wing Chun’un teorilerini (immovable elbow theory ve four corner theory gibi), adım çalışmalarını, Wing Chun’un sil lum tao formunu, yumruk ve tekme çalışmalarını, Wing Chun’un chi sao metodunu, blokeleri ve teknikleri çalıştırdı. Kısacası ilk dönem Wing Chun’dan en çok etkilendiği dönemdi.

Böylece Taki Kimura’nın yardımcı öğretmenliği ve ilk öğrencisi Jesse Glover ile Ed Hart ve James DeMile’nin yetişmeleri bakımından Seattle önemlidir.

 

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/bruce-leenin-seattle-seruveni/14273.html   9 Eki 2014