BRUCE LEE'NİN SERÜVENİ

Bruce Lee’nin serüveni denince akla Seattle, Oakland ve Los Angeles serüveni gelir. Bu üç şehirdeki serüven onun Jeet Kune Do serüvenidir ve buralarda okul açmış olduğundan özellikle bu üç şehir bizim için önemlidir.

SEATTLE, Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyaletinde bulunan bir şehir olup ABD'nin en kuzeybatı ucu olan King County'de yer alır. Şehir adını daha kurulmadan bile önce bölgenin asıl sahipleri olduğu halde zorla göç ettirilen İki Kızılderili kabilesi önderi Şef Seattle'dan almıştır. ABD'nin en büyük on şehrinden olan Seattle, Kanada'da altın bulunması ve Kanada'dan önceki son ABD şehri olması nedeniyle çok kalkınmıştır.

Seattle Bruce Lee için çok önemli bir şehirdir. Babasının arkadaşının yanında lokantada çalışmak için yıllar sonra yerleşmek üzere Seattle’a taşındı. Orada dövüş sanatlarını öğretmeye de başladı. Seattle’da Üniversiteye University of Washington’da felsefe okudu. Ayrıca öğrencilere Kung Fu da öğretti.

Lokantadan ayrıldıktan sonra Jun Fan Gung Fu Enstitüsü’nü kurdu. İlk kez Garfield High School’da 1 inch yumruk kullanımını gösterdi. Jun Fan Gung Fu Enstitüsü’nü Üniversite kampusuna yakın bir binaya taşıdı. Chinese gung fu: The Philosophical Art of Self Defense” (Çin Kung Fu’su: Kendini Savunmanın Felsefi Sanatı) kitabını yazdı. Asyalılar sadece kendi ırkdaşlarına ders verirlerken Bruce Lee herkese ders verdi.

OAKLAND da Bruce Lee için çok önemlidir. Kaliforniya'nın en büyük şehirlerdendir. Bölge, İngilizlerin keşfiyle yerli kabilelerin icabına bakılarak, Büyük Okyanus kıyılarında en elverişli körfez çevresindeki yerleşim yerlerinde kurulmuştur.

James Jimm Lee ile Oakland’da ikinci bir Jun Fan Gung Fu Enstitüsü açma fikrini konuştu. Nihayet Seattle’ı bırakarak Oakland’a geldi ve ikinci okulunu açtı. James Jimm Lee yardımcı öğretmen oldu. O sıralar Ed Parker’ın Long Beach’a davetine icabet etti. Orada 1 inch yumruk ve iki parmak şınavını (two finger push up) gösterdi. Bunu gören bir televizyon yapımcısı çok etkilendi. Deneme için Los Angeles’e gitti.

LOS ANGELES şehri, Büyük Okyanus'un doğu kıyısında bulunan, nüfus sayısına göre ABD'nin ikinci en kalabalık şehridir. Her ne kadar Kızılderililer uzun süredir burada yaşasa da İspanya kontrolündeki Meksika tarafından el konulan bu şehir Kaliforniya'nın bir parçası olmuştur. Burada yer altı zenginlikleri keşfedilmiştir. İsmi İspanyolcadan gelmekte olup ‘Melekler Şehri’ anlamına gelir.

Bruce Lee eşiyle Los Angeles’e taşındı. Dizi filmde rol aldı. Daha sonra tekrar Seattle’a döndü. Bir filmde rol almak için Hong Kong’a giderek Yip Man’i iknaya çalıştı; edemedi.

Oğlu Brandon Oakland’da doğdu.

Oakland’da öğretmeye başladıktan birkaç ay sonra Wong Jack Man isimli bir Kung Fu’cu ona meydan okudu. Bruce Lee kaybederse ya okulu kapatacaktı yahut Asyalı dışındakilere ders vermeyecekti. Wong Jack Man karşılaşmayı ertelemek istese de Bruce Lee hemen istedi. Artık ok yaydan çıkmıştı. Başka çaresi kalmayan Wong Jack Man kurallı olmasını istediyse bile Bruce Lee bunu da kabul etmedi. Bruce Lee karşılaşmadan 2 saniye sonra dövmeye başlayınca Wong Jack Man kaçtı. Onu yakalayıp yerde dövmeyi sürdürdü. Wong’un öğrencileri araya girmek istedilerse de Wong onların bu iş karışmalarına izin vermedi. Bruce Lee daha sonra dövüş neden bu kadar sürdü diye sıkılarak stilini gözden geçirmeyi düşündü. Zaten Kung Fu’daki problemleri gözden geçirince de Jeet Kune Do ortaya çıktı.

Kızı Sharon Los Angeles’ta doğdu.

Jhoon Rhee tarafından kendisine öğretilen hızlı tekmeleri kullandı. Los Angeles’te aynı isimle üçüncü okulunu açtı. Dan İnosanto asistanı oldu. Bu süreçte henüz otuz yaşında ağırlık kaldırırken sırtını incitti. Doktoru bir daha tekme kullanmasını yasakladı. Dinlenme sürecinde JKD ile ilgili notlar aldı. Oakland’da James Jimm Lee öldü. Ertesi yıl da Bruce Lee beklenmedik bir şekilde öldü.

Seattle’da küçük bir tören yapıldı.

Kung Fu birlikleri ona “sijo” ünvanını verdiler.

Böylece Taki Kimura’nın yardımcı öğretmenliği ve ilk öğrencisi Jesse Glover ile Ed Hart ve James DeMile’nin yetişmeleri bakımından Seattle önemlidir. James Lee’nin yardımcı öğretmenliğiyle birlikte Alan Jo’nun yetişmesi bakımından Oakland da önemlidir. Dan İnosanto’nun yardımcı öğretmenliği ile Bob Bremer, Dan Lee, Jerry Poteet, Pete Jacobs, Steve Golden’ın yetişmeleri bakımında da Los Angeles önemlidir.