AL NOVAK JKD

Al Novak kesinlikle sıradan olmayan biridir. 1964’lerde Oakland’da Bruce Lee’nin derslerinde bulunmuş ünlülerdendi ama onun aşırı yoğunluğu nedeniyle olsa gerek daha ziyade Bruce Lee’nin en iyi öğrencilerinden biri olan James Yim Lee’den istifade etmiştir.

7 ay hastanede yatınca çok borçlanmış ve Robert Garriott’tan kitaplarının pazarlanmasını bile istemiş. Garriott diyor ki: “Eğer onu tanımıyorsanız Bruce Lee dedi ki, onu durdurmak eğer imkânsız değilse çok zordur”. İşte böyle bir adam. Bruce Lee kolay kolay bir adamı bu seviyede övmez. Lakin diğer öğrencileri bile ondan pek söz etmiyorlar. Hatta 2000 yılındaki Bruce Lee Fuarı’nda Novak’a konuşma sırası gelince sadece Linda Lee ayakta alkışlamıştı. Çünkü onu orada ondan başka kimse tanımıyordu.

Sid Campbell ve Greglon Yimm Lee’nin yazdığı “The Dragon and the Tiger: The Oakland Years” isimli kitapta da ondan bahsedilmektedir.

Al Novak, geleneksel Çin dövüş sanatlarını çalışan ilk Amerikalılardandır. İlk zamanlar bunlar Amerikalılara pek öğretilmiyordu. Hocası James Yim Lee idi. Aslında o da ilk Çinli Amerikalılardandır ve Al Novak’a ‘Sil Lum’ stilini öğretmiştir.

Al Novak’ın yaklaşık yarım yüzyıllık dövüş sanatları kariyeri vardır. Neredeyse bütün ustalarla az ya da çok çalışmıştır. Ayrıca Amerika’da ticari dövüş sanatları okulunu açan ilk Amerikalıdır. Hatta James Lee ile birlikte açmıştır. James Y. Lee’nin “Modern Kung-Fu Karate: Iron Poison Hand Training” isimli kitabının kapağında onun resmi vardır.

James Yim Lee ve Al Novak’ın bu konudaki çalışmaları Bruce Lee’ye kısa mesafe delici yumruk teknikleri için ilham vermiştir. Ayrıca ‘Iron Palm’ (Demir Avuç) çalışmasını araştıran ve üstesinden gelen ilk Amerikalılardandır. Çok sayıda Karate turnuvasına katılmış ve son 40 yılda 600’den fazla turnuvada hakem olmuştur. Hatta turnuva hekimi olarak da görev yapmıştır.

Al Novak, Bruce Lee’nin topluluk önünde sparring yapmadığı tek kişidir. Çok büyük gücü ve şimşek gibi olan el hızı nedeniyle sparring’te Al Novak ile ellerini çaprazlayan herkes reaksiyon vermeden veya onu bloke edemeden korkunç barajıyla (engeliyle) dümdüz olurdu. Fakat yine de buradan Bruce Lee’nin çekinmiş olabileceği anlaşılmasın. Çünkü bu hususlarda az kaynakla hareket edebiliyoruz ve şundan eminim ki sonuç her ne olursa olsun Bruce Lee kimseden çekinmez. Aksine çok iyi olanlarla denemeyi kendi isterdi. Çekinmez çünkü JKD ilkelerini bilmemeleri onları onun karşısında sakıncalı yapmıyordu.

Al Novak, James Lee ile beraber mümkün olan en kısa mesafeden yumrukları uygulamak için en kısa mesafe prensibini geliştirdiler. Bu yüzden 2 veya 3 inçlik mesafede tahta ve tuğla kırabiliyorlardı. Bu tür bir şey için sıkıştırılmış güç uygulamak gereklidir. Kolay kolay kimse çok kısa mesafede güç oluşturamaz. Çok ihmal edilmiş bir konuya el atan bu iki usta (Al ve James) diğer JKD sanatçılarından özellikle bu yönleriyle ayrılırlar. Özellikle çok yakın mesafede yumrukların etkisi azalmaktadır. Mesele bu olunca çok yakın mesafede etkili vurma becerisi önem kazanır. Hele bu öncü yumrukla (lead punch) gerçekleşirse daha kıymetlidir. Çünkü öncü yumruk hasma gerideki koldan hem daha yakındır ve hem de kalçayı katma imkânı çok sınırlıdır; ama öte yandan haber vermeme avantajına da sahiptir. Bu durumda geriye bir şey kalıyor: Antrenmanla avantajı artırmak.

Al Novak uzun ömrü boyunca dövüş sanatlarının çok küçük bir gruptan milyonlarca uygulayıcıya doğru geliştiğini gördü. Çok az kişi böyle bir şeye tanıklık etmiştir. Kendisi de bu uzun tecrübesini Bruce Lee’den doğrudan ya da James vasıtasıyla edindiği ilkleriyle harmanladı. James’ten Jun Fan Gung Fu dışında aldıklarını da buna eklersek eğitiminde James Lee’nin ne büyük bir yerinin olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Garriot’un ondan bahsettikleri dikkate alacak olursak bu Al Novak’ı çok istisnai bir dövüşçü yapar.

Çalıştığı aletlerin sağladığı direnç genellikle dövüş sırasında gerçek bir hasmın uyguladığından daha fazlaydı. Çok sayıda JKD çalışanı egzersizlerin kıymetini ya hiç bilmemekte ya da çok az bilmekte yahut kıymetini biliyorsa bile ihmal etmektedir.

Al Novak, kendi yolunu “Al Novak Jeet Kune Do” olarak tutmuştu…
 

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/al-novak-jkd/16765.html     28 Oca 2016