JUN FAN GUNG FU TEKME PROGRAMI

Temel Tekme:

1. Kanca tekme (ayağın üstüne, incik kemiğine, ayak ucuna)

2.Düz tekme (ayağın üstüne, ayak ucuna, ayağa)

3.Çapraz tekme

4.Ters kanca tekme

5.Durduran tekme

6.Yan tekme

7.Thai kick - Tayland tekmesi (arkadaki bacak)

8.Diz

Temel Tekme Savunması (Orta Seviye):

1.Tekmenin üstüne bin

2.Yukarıdan kanca (A yakalaması)

3.Aşağıdan kanca (B yakalaması)

4.Ha wong pak (aşağı çapraz tokat)

Temel Tekme Savunması (Alt Seviye):

1.Jeet tek

2.Jeet dum tek

3.Sol kalkan

4.Sağ kalkan

Temel tekme çalışmalarında ayağın üstüne, ayak bileğine yakın yerde bulunan incik kemiğine ve ayakucu gibi hassas noktalara “kanca tekme” uygulanabilir. “Düz tekme” de ayağa, ayaküstüne ve ayakucuna vurulabilir. Bu vuruş ezici de olabilir. “Çapraz tekme”, “ters kanca tekme”, “yan tekme”, “durduran tekme” ve Tayland boksu’nda çok uygulanan gerideki bacakla dıştan içe “dairesel tekme”nin sert tatbiki sıkça uygulanabilecek tekme varyasyonlarıdır. Bunlar içerisinde kanca tekmeler ve üst seviyeye her türlü tekmeler vücut ısıtıldıktan sonra çalışılmalıdırlar. Yakın pozisyonlarda “diz vuruşu” tekmeden daha geçerli olabilmektedir. Tüm bu tekmeler sağ ve sol bacakla çeşitli yönlere çalışılmalıdırlar.

Orta seviye vuruş çalışmalarında “tekmenin üstüne binmek” tekmenin tamamlanmasını engellemek, yarıda kesmek demektir. Mesela orta seviye bir yan tekmeye veya düz tekmeye bu uygulanabilir. Hasım tekmeye kalkıştığı anda ona aynı anda bir adım yanaşarak tekme mesafesini bozabiliriz. Bu takdirde kendimizi hasmın hattının içinde buluruz ve derhal vurma şansına sahip oluruz. Özellikle ön kol bu fırsatı değerlendirebilmek için müsait olacaktır. Orta seviyede gerçekleşen gerek “yukarıdan aşağıya kanca” ve gerek “aşağıdan yukarıya kanca”larla da engellemek mümkündür. Bunun için ayak veya kaval kullanılabilir. “Aşağıya çapraz tokat” engellemesiyle derhal hasma atak yaılabilir.

Tekme savunmalarında alt seviye söz konusu olduğunda vurarak “durduran tekme”ler ve bacağı kalkan gibi kullanmak için yukarı kaldırmak akla gelir. Her iki bacak da bunu antrene etmelidir.

Tekme boksu çalışmalarında jab kullanmak vazgeçilmezdir. Daima öncü olarak jab vuruşu çalışılır. Jab sonrası yakalama, savuşturma, omuz yuvarlama, eskiv, kanca vuruşu kullanılabilir. Üçüncüsü ve sonrası çok çeşitli şekilde devam edebilir. İlk vuruş olan jab aniden patlar ve devanına olanak verir. Jab sonrası daha ziyade yakalama, çapraz ve kancalar uygulanır. Jab’dan sonra yakalama, sonra tekrar jab, sonra ön veya geri kanca tekmeler uygulanabilir. Yahut jab’dan sonra omuz yuvarlama ile kanca tekme, sonra çapraz, sonra kanca, sonra tekrar çapraz çalışılabilir. Yahut jab sonrası kayan yumrukla beraber vücut kancasına savuşturma sonrasında kanca, çapraz, tekrar kanca çalışılabilir. Jab’dan sonra omuzla durdurma, sonra geriden kanca uygulanabilir. Yahut da jab’dan sonra ön dirseğe karşı örtmek ve dizi bıçak elle kesmek çalışılabilir. Bütün bunlar alıştırma amaçlıdır. Bunların dışında bunlara benzer çalışmalar yapılabilir. Şartlanma olmadığı için çeşit sınırı yoktur.

Not: Tayland tekmesinden kastettiği Muay Thai’deki dıştan içe dairesel tekme olan Dtae Wiang’dır.

 

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel.../jun-fan-gung-fu-tekme-programi/14702.html

01 Ocak 2015 Perşembe