JUN FAN GUNG FU GRAPPLING PROGRAMI

Grappling ayakta uygulanan en yakın mesafede göğüs göğse dövüştür.  Larry Hartsell’in “Jun Fan Jeet Kune Do Grappling Programı” ile bir yandan kendi yorumumuzu da katıp açıklayarak kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Grappling Pozisyonları:

1. Ayakta bağlamak

2. Çeyrek pozisyon

3. Gard (kapalı)

4. Üzerine çıkmak

5. Çapraz vücut

6. Kesagatame

No 1 indirmeye karşı, lövyeye karşı

No 2-6 arası daima lövyeye karşı

No 2-6 arası daima kurtulmaya karşı

Ayakta bağlamaktan anlaşılan şudur: Bazı teknikler yerde hareketsiz bırakıyor (immobilisation) iken bazı tekniklerle – grapplig’e mahsus olarak- bu ayakta da mümkündür. Bu durumda hasımla temasımız ayakta olduğu için ‘tam’ olmaktan ziyade daha çok ‘yarım’ veya ‘çeyrek’ olacaktır. Yakın mesafe dövüşlerde uzak mesafeye nispeten doğal olarak gard daha kapalıdır. Üzerine çıkmak (mount position) yerde sırtüstü yatan hasmın göğsüne oturmaktır. Bazı JKD’ciler grappling’i yer dövüşünden (ground fight) ayrı değerlendiriyorlar. Fakat burada anlaşılıyor ki bu program yer dövüşünü kapsamış olmaktadır. Çapraz vücut (cross body) pozisyonunda eğer gard sağ ise soldan müdahale söz konusudur ve hasma düz pozisyonda durulmaz; mesela clinch pozisyonu örnek verilebilir. Kesagatame jiu jitsu, judo ve güreş (wrestling) gibi sporlarda kullanılan bir ters boğma tekniğidir ve grappling’te uygulama imkânı çok yüksektir. Lövyeden kastımız ivmedir. İndirmeye ve lövyeye karşı ayakta bağlama ve kurtulmaya karşı sıralanan çalışmalar engeldir.

Hartsell programa şöyle bir not düşmüştür: “Her pozisyona bir kabul, her pozisyona bir kontra.”

Denilmek isteniyor ki her pozisyona cevap verilebilecek bir savunma ve yine her pozisyona cevap verilebilecek bir saldırı mümkün olsun.

Alıştırmalar / partnerle birlikte:

1.Defansif boks 1 dakikalık raund

2.Defansif kick boks 1 dakikalık raund

3.Ayna alıştırması 1 dakikalık raund

4.Boksa karşı öndeki elle boks 1 dakika

5.Kick boking’e karşı ön el kick boxing’i 1 dakika

6.Atak: (sahte) biu jee –  tekme - biu Jee –  pak sao da

7.Defans jeet tek  –  ön el vuruşu  –  trapping  –  yere alma

8.SDA ve SAA, ABC ve HIA’dan birer saldırı örneği

Defansif boks sırf savunma yaparak boks çalışmaktır. Aynısı kick boks’a karşı da yapılır. Bu çalışmada hasım eldiven ve lapa kullanabilir. Ayna karşısında gölge boksu (shadow boxing) çalışılır. Karşımızda boks’un her atağını yapan birine öndeki elle savunma ve saldırı yapılabilir. Benzer şekilde kick boks’un her atağına karşı da çalışılır. Mızrak vuruşu (biu jee) yapacakmış izlenimi verip aniden tekme, sonra gerçek mızrak vuruşu, sonra hasma tokatlayan el (pak sao) ve nihayet vuruş (da) çalışılır. Bundan başka durduran tekme (jeet tek) ile atağı durdurduktan sonra ön elle herhangi bir vuruş yaparak tapping oluşturulur ve hasım herhangi bir çelme ya da denge bozmayla alaşağı edilir. 8. Maddede kısaltma olarak kullandığımız atağın 5 yolundan dördüdür; fakat hatalıdır: (SDA dediği Single Direct Attack; SAA dediği de aynı şey yani Single Angular Attack’tır. Basit atak zaten az açılı yapılır. Burada ya dikkatten kaçmış ya da baskı hatası söz konusu olmuş olmalıdır. ABC dediği Attack by Combination’dur ve HIA dediği ise Hand Immobilisation Attack’tır. PIA yani Progressive Indirect Attack ise hiç zikredilmemiştir. *

Program içerisinde geçen hasma etkinliğin hasmı vuran her şey olması, hasmı vuran en önemli şey olarak telakki edilmelidir. Antrenman programlarında da görüldüğü gibi savunma ve saldırı çalışmalarına çok önem verilmiştir. Bize yapılan saldırının biçimine göre adımlı veya adımsız olarak kayarak ve sokularak ve yahut hattın içine adım atarak ileri veya geri doğru hareket ederiz. Vücudumuzun sol ve sağ düz olarak kavislenmesi, beşik gibi diğer yana doğru hafif yükselip alçalarak veya sarkaç gibi yanlara hafif alçalıp yükselerek karşıdan gelen hamleden korunuruz. Bize yapılan atak yumruk ise adımsız, tekme ise adımlı veya adımsız olarak basit bir kavisle geçiştirebiliriz. Ayaklar içe veya dışa dönük olarak, topuklar ve parmak uçlarına hep aynı – sabit basmaksızın kullanılabilir. Grappling’te ayakta da bir şeyler yapabilmeliyiz. Yerde yapılan bir kısım bükme ya da kilitleme gibi teknikler ayakta da yapılabilir. Her pozisyona bir cevap verebilecek ve kontra yapabilecek kadar hazır olmalıyız.

 

Not: (*) Biz “bilen”e değil “bilgi”ye bağlıyız. Eğer size başkasının JKD’sini öğretiyorlarsa bilen’e bağlı kölesiniz ve JKD felsefesine aykırı bir müşterisiniz; yok eğer bilgi’ye bağlı iseniz işte burada özgürce bir hata tespit ederek itiraz ediyor ve kendi JKD’nizi keşfetmeye davet ediyoruz.