JUN FAN GUNG FU BOKS PROGRAMI

Boks egzersizleri Bruce Lee’nin antrenman müfredatında çok önemlidir. Hatta Bruce Lee’nin Muhammed Ali Clay’ın gard halinde dans etmesinden çok etkilendiği ve bunu çalışmalarına kattığı da bilinir. Jeet Kune Do (JKD) camiasında Boksun özellikle yumruk ve eskiv egzersizleri önemsenmiştir

Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinden Larry Hartsell’in özellikle Avrupa’daki öğrencilerinin bir kısmının çalıştığı Jun Fan Gung Fu (JFGF) programı boks antrenmanını da içermektedir. Jeet Kune Do felsefesinin prensiplerinden kopmaksızın çalışılan bu program, tam olarak boks olmamakla birlikte büyük ölçüde boks içerdiği için “boks programı” olarak tanımlıyoruz.

Şimdi bu programı kendi bakış açımızı da katarak değerlendirelim:

Boks Savunması:

1.         Kayma - sol / sağ

2.         Savuşturma - sol / sağ

3.         Bob and Weave - sol / sağ

4.         Omuz yuvarlama

5.         Eğilme

6.         Selam

Yukarıdaki çalışma partnerle daha uygun olduğu için “selam” (salute) ile bitmektedir. “Kayar adım” çalışmaları savunma amaçlı daha iyi akış ve çabukluk için tabanlara fazla yüklenilmeden ağırlık merkezde iken yapılır. Her iki yöne de çalışılması önemlidir. Burada “savuşturma” çalışması “blocking” değil, “parrying” tir. Böylece blokeye nispeten daha eşzamanlı müdahale mümkün olur. “Bob + Weave” de yukarıdan gelen kroşe (hook punch) yumruğa karşı sinerek aşağıdan kroşe ya da aparkat ile cevap verme çalışmasıdır. “Omuz yuvarlama” (shoulder roll) çalışmasında yumruklu atağa karşı geriye esneyerek omuzun arkasında saklanma söz konusudur. “Eğilme” (ducking) çalışması kroşe ve kanca tekme (round kick) gibi dairesel gelen hamlelere karşı sinerek yapılır.

Bu çalışmanın devamı şöyledir: (*)

1.  Jab - ön el

2.  Çapraz

3.  Aparkat - ön / geri

4.  Kanca - ön / geri

5.  Kafa üstünden

6.  Biu jee

7.  Chik chung chuie

8.  El sırtı

9.  Dirsek vuruşları (yatay, dikey, çapraz)

“Jab” vuruşu patlayıcı ve şaklayıcı olarak önden direkt olarak çıkan yumruktur. “Çapraz” (cross) vuruşlardan kastedilen mesela sağ gardda iken sol yumruğu düz olarak çıktığınızda vücut belden döneceği için vuran yumruğun hasmın çaprazında kalmasıdır. “Aparkat” çalışması gerek ön gerekse arka kol ile aşağıdan yukarıya doğru uygulanan yumruk hamlesidir. “Kanca yumruk” (hook punch) da ön ve arka kol ile uygulanabilen kroşe vuruşlardır. “Kafa üstünden” yumruktan kasıt hamleler biraz başın hizasının üzerinden çıkıldığı için bu adı almıştır. Bu yumruğa “overhand” veya “overcut” da denilir. “Biu jee” baş parmağın içeriye katlandığı ve diğer dört parmağın kasılarak birleştiği mızrak vuruşu dediğimiz el pozisyonudur. Duvar yastığına çalışılarak güçlendirilir. “Chik” ya da “jik” sözcüğü dikey (literal) anlamına gelir. “Chung” düz (horizontal) demektir. “Chuie” yumruk demektir. Bu durumda “chik chung chuie” dikey düz yumruk’tur. El sırtı (bagfist) çalışmasında özellikle son üç veya dört parmak tam vuruş anında hava boşluğu kalmayacak kadar iyice sıkılır. Dirsek vuruşu (elbow hit) çalışmaları dıştan içe ya da içten dışa olarak yatay; direkt, aşağıdan yukarı veya yukarıdan aşağı olarak dikey; gardda geriden gelerek çapraz çalışılır.

 

NOT: *(Avrupa’daki Hartsell grubundan bazı JKD’cilerde bu dokuz maddenin programdaki adı “Eldiven - Temel Boks Yapan Eller/izole”dir.)

www.bizimkocaeli.com/.../yuksel-yilmaz/jun-fan-gung-fu-boks-programi/14631.html

18 Ara 2014