ANTRENMAN BİLİNCİ

Antrenman bilinci makul ölçülere göre çalışmaktır. Yani antrenman bilinci hangi egzersizi, hangi sırayla, nerede, nasıl ve ne kadar yapacağını bilmektir. Her branşın antrenmanı diğerlerinden ve her sporcunun antrenmanı başkalarından farklılıklar içermelidir. Antrenman araçları antrenmanın amacına hizmet etmelidir. Araçlarından bağımsız hale getirilen bir amaç gerçekleşemez.

Jeet Kune Do Kulelkavido çalışırken karma çalışmalıdır. Fakat partnerin (hasmın) yetersizlik durumuna göre JKD çalışma imkânı yoksa Wing Chun, Aikido, Muay Thai, Dim Mak, Grappling, Wrestling gibi benzer branşlar karma için tercih edilebilirler ve bu branşlar dönemlere serpiştirilebilirler. Fakat bunlardan sadece birini tercih ederken unutulmamalıdır ki birinin tercihi başka yönden zaafımız olacaktır. Yani Boks’u tercih edince Güreş’e zaafımız oluşur. Bu nedenle karma antrenman yapılmalıdır. Çünkü JKD “her mesafede rahatlık” ister ve her mesafede rahatlık yakın, orta ve uzak mesafede beceri demektir.

Bazı insanlar ellerine hafif el halterleri (dambıl) alıp yürüyerek direnç eğitimiyle yürüyüşü birleştirmenin iyi olduğunu sanırlar. Bu durumda kolları nasıl saldıklarına dikkat etmediklerinden sakarlaşırlar; omuz eklemlerinin travma, yırtılma ve yıpranması hatta uzun vadede omuzların normal hareket alanlarının dışına çıkması gibi sonuçlarla karşılaşırlar.

Bazıları ise yüzmenin eklemlere iyi geldiğini düşünürler. Bu garanti olmayıp belki bu tür bir sorunu geciktirebilir. Daha kesin olarak bir form kazandırabilir.

Fırsat buldukça hareketlilik iyidir; fakat programlı olması daha iyidir. Müsait değilseniz hiç olmazsa şunu yapınız:

1- Onar dakikalık üç çalışmaya bölünmüş şekilde günde yarım saat yürüyüş,
2- Onar dakikalık üç çalışmaya bölünmüş şekilde haftada yarım saat direnç,
3- Yirmişer dakikalık üç çalışmaya bölünmüş şekilde haftada 1 saat dayanıklılık,
4- Beşer dakikalık beş gerinme seansına bölünmüş şekilde haftada 25 dakika esneklik.

Fakat bu sporcu olmayanlar için alınacak bir tedbirdir. Yani egzersizi (kendinizi) bırakmanızdan iyidir. Spor yapmayanlar hiç olmazsa düzenli egzersiz yapmalıdırlar. Zira sporun (başlama) yaşı vardır ama egzersizin yaşı yoktur. Egzersiz ana karnında siz doğmadan doğar. Egzersiz nitelikli olması için yürüyüş çok yavaş olmamalıdır; yavaş yürüyüş hamallıktır. Bu program riayet ister; aksatılmamalıdır.

Şayet böyle basit çalışmalar canınızı sıkıyorsa ve sağlam bir antrenman yapmak istiyorsanız JKD okulunuza devam edin. Bazı antrenmanlarınız-ki günaşırı-sert veya ağır olduğundan kemiklerinizin güçlenmesi için gıdanıza dikkat etmelisiniz. Proteinli (aşırı) beslenme alışkanlığı kemik kaybını hızlandırabilir. Çünkü vücudunuzun kalsiyumu hazmetmek yerine dışarı atmasına neden olabilir. Karbonatlı ve kafeinli içeceklere de dikkat ediniz; zira kafein vücudumuz daha kullanma fırsatı bile bulmadan kalsiyumu dışarı atabilir. Siz her gün tükettiğiniz 350 m’lik meşrubat,120 ml’lik kahve ve 120 gr’lık protein için mutlaka 20 miligram kalsiyum ekleyiniz. Ya da Bruce Lee gibi kahve yerine çay çeşitlerini tercih ediniz-ama kalsiyumu da unutmadan…
 

www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/antrenman-bilinci-/16922.html

25 Şub 2016 - Yüksel Yılmaz