BRUCE LEE KRONOLOJİSİ

1940 yılı Kasım 27’de Lee Jun Fan (Bruce Lee) doğdu.

1941 yılı Şubat’ta 3 aylıkken ilk kez filme çıktı ve etkili olduğu yıllar başladı. “Golden Gate Girl” de bebek rolünde idi. Kowloon (Hong Kong)’a ailesi ile geri döndü.

1942 yılı babası üç yıl önce ilk filmini “Robbing the Dead” çevirdiğinden beri bu yıl da teklif almadı.

1943 yılı aktör babası bu yıl da film çevirmedi. Lee henüz üç yaşında bebek.

1944 yılı toplam 86 film çevirecek olan Lee’nin babası için film çevirmeden geçti.

1945’te on dokuz yıl sonra Bruce’un evleneceği kadın olan Linda doğdu.

1946 yılı “The Birth of Mankind” de çocuk yaşta rol aldı.

1947 yılı babası 3 film çevirirken Lee henüz yedi yaşında çocuk.

1948 yılında “Fu gui fu yun” (Wealth is Like a Dream)’da "Yam Lee" adında bir çocuk rolünde oynadı. O yıl babası 11 film çevirdi. Aralık 16’da kardeşi Robert Lee doğdu.

1949 yılında babası 6 film çevirirken Lee dokuz yaşındaydı.

1950 yılında “Xi lu xiang” (The Kid)’da "Lee Siu Lung" (My Son, Ah Chung) isimli çocuk rolünde oynadı.

1951’de “Ren zhi cue” (Infancy)‘de "Ngau" isimli çocuk rolünde oynadığı yıl babası 10 filmde rol aldı.

1952’de Hong Kong’ta La Salle College adında bir Katolik koleje girdi. O yıl babası 3 film çevirdi.

1953’te Hong Kong’ta sürekli sokak kavgaları yaptığı bir zamanda Yip Man’in yanında Wing Chun öğrenmeye başlıyor. O yıl da babası 3 film çevirdi.

1954 yılı 14 yaşındaki Lee’nin babasının hiç çevirmediği bir yıl olarak geçti.

1955 yılı babası 9 film çevirdi.

1956 yılı babası 10 film çevirdi.

1957 yılı da babası 10 film çevirdi.

1958’de Lee Hong Kong’ta “Crown Colony Cha-Cha” Şampiyonasında kazandı. Mart 29’da St. Francis Xavier Yüksek Okulu’na başladı. Babası o yıl 6 film daha ekledi.

1959 yılı Nisan 29’da Hong Kong’tan ayrılıp Birleşik Devletler’e gitti. Mayıs 17’de San Francisco’ya vardı. Eylül 3’te Seattle’a geldi ve Edison Teknik Okulu’na girdi. Jesse Glover, Ed Hart ve Skip Ellsworth Seattle’da onun ilk öğrencileri oldular. Aynı yıl Taky Kimura onunla tanışıp öğrencisi oldu. Jesse, Bruce ile 1962’ye kadar çalıştı. Babası o yıl 7 film çevirdi.

1960 yılı başlarında Seattle’da tanıştığı Joe Cowles, Lee Oakland’dan ayrılana kadar onunla çalıştı. George Lee de sene başlarında tanışmıştı. Aralık 2’de Edison Teknik Okulu’ndan mezun oldu. “Ren hai gu hong” (The Orphan)’da "Ah San" adında bir genç rolünde. Babasının film çevirmediği bir yıldı.

1961 yılı Mayıs 27’de Washington’daki üniversiteye girdi. Doug Palmer Seattle’da bir Japon festivalinde onunla tanıştıktan sonra Lee’ye öğrenci oldu. Babası bu yıl 3 film çevirdi.

1962 yılında Allen Joe, Bruce Lee ile 1962 yılında Bruce henüz restaurantta 22 yaşında genç bir garson iken tanışmış ve daha sonra ona öğrenci olmuştur. Babası son filmini çevirdi: “Ong bak 4”.

1963 yılı Mart 26’da Birleşik Devletler’den Hong Kong’a dönüp ayrıldığından beri ilk kez ailesini ziyaret etti. Ağustos’ta Seattle’a dönüp Kung Fu okulunu açtı. “Chinese Gung-Fu: The Philosophical Art of Self Defense” isimli kitabını yazdı.

1964’te Washington’daki üniversiteyi bıraktı. Seattle’da “Lee Jun Fan Gung Fu Enstitüsü”nü açtı. Temmuz 19’da Oakland’da (California) Kung Fu okulu açtı ve James Yimm Lee onun yanında kıdemli eğitmen oldu. Al Novak da bu derslerde bulundu. Ağustos 2’de Ed Parker’ın Long Beach’deki Uluslararası Karate Turnuvası’na katıldı. Ağustos 17’de Linda Emery ile Seattle’da evlendi. Aralık’ta Wong Jack Man ile JKD’yi bulmasına neden olan kavgayı kabul etti.

1965 yılı Şubat 1’de Oakland’da oğlu Brandon Lee doğdu. Şubat 7’de babası Lee Hoi-chuen öldü. Los Angeles’a taşınarak üçüncü ve son okulunu yakın arkadaşı Dan Inosanto ile açtı.

1966 yılı Mart’ında ailesiyle Los Angeles’a taşındı. Haziran 6’da “The Green Hornet” (Yeşil Yabanarısı) isimli TV dizisinde ve 26 Eylül’de “Batman” dizisinde “Kato” rolündeydi.

1967 yılı Ocak 8’de günlüğünde ilk kez Çince “Jeet Kune Do” ismimi kullandı. “The Green Hornet” dizisinde “Kato” rolünde devam etti. Şubat 5’te Los Angeles’ta Jun Fan Gung Fu Enstitüsü’nü açtı. 1 ve 2 Mart’ta Batman dizisinde yine “Kato” rolündeydi. Mayıs 6’da Washington’daki ulusal Karate Şampiyonası’nda performans gösterdi. Haziran 24’te Madison Square Garden’da (New York) Amerikan Açık Karate Şampiyonası’nda göründü. Temmuz 14’te Los Angeles’ta “Ironside”ın bir bölümünde gözüktü. Temmuz 30’ta Long Beach Uluslararası Karate Turnuvası’nda performans gösterdi. 26 Ekim’de “Ironside” dizisinde “Leon Soo” rolündeydi.

1968 yılı Haziran 23’te Washington’da Ulusal Karate Şampiyonası’na katıldı. Temmuz 5’te “The Wrecking Crew” teknik direktörü olarak çalıştı. Ağustos 1’de “Marlowe” filminde "Winslow Wong" adlı kötü kişiyi oynadı. Ona bu fırsatı veren Hollywood yazarlarından Stirling Dale Silliphant de Bruce Lee’ye öğrenci oldu. Ekim 1’de Bel Air’e taşındı. Kasım 12’de “Blondie”nin bir bölümünü çekti.

1969 yılı Lee Oakland’da ders veriyor. Nisan 19’da kızı Shannon Emery Lee Santa Monica’da (California) doğdu. Marlow filmi Eylül 19’da Almanya’da ve Ekim 22’de ABD’de vizyona girdi. 9 Nisan’da “Here Come the Brides” dizisinde “Lin” rolündeydi.

1970’te Brandon’ı da yanına alarak Hong Kong’ta tekrar ailesini ziyaret etti. Ağustos 13’te “goodmorning” egzersizi yaparken sakatlandı ve altı ay boyunca hastanede yatmak zorunda kalınca “Tao of Jeet Kune Do” kitabını yazdı.

1970’ de James Coburn and Stirling Silliphant ile beraber “The Silent Flute” senaryosu ve felsefesi hakkında çalışmalar yaptı.

1971’de Warner Brothers’ın “The Warrior” daha sonra “Kung Fu” adını alan TV dizi çalışmalarına başladı. Temmuz’da Tayland’a gidip Golden Harvest için “The Big Boss” filmini çekti. Aralık 7’de Warner Brothers şirketinden The Warrior’da ana karakter olmayacağını onun yerine Kafkas aktör David Carradine’in star olacağını öğrendi. “Longstreet” dizisinde “Li Tsung” rolündeydi.

1972’de Golden Harvest için ikinci filmi olan “Fist of Fury” i çekti. “Concord” isimli kendi şirketini kurdu. “The Unicorn Palm” da filmin dövüş koreografisini yaparak bir yerinde görünüyor. "The Way of the Dragon”u yazdı, yönetti, koreografisini yaptı ve oynadı. Ekim-Kasım “Game of Death” için dövüş sahneleri çekmeye başladı. Aralık 2’de hocası Yip Man öldü. Doug Palmer Hong Kong’a giderken Lee’ye eşlik etti.

1973 yılı Şubat “Enter the Dragon”u çekmek için “Game of Death” çekimlerine ara verdi. Temmuz 20’de Bruce Lee Hong Kong’ta öldü. Temmuz 31’de Seattle’da (Washington)’da defnedildi.

 

KAYNAK: http://www.bizimkocaeli.com/yazar/yuksel-yilmaz/bruce-lee-kronolojisi/16725.html