KİŞİSEL GELİŞİM

Çok kıymetli edebiyatçılarımız mevcut olduğu halde hiçbiri Mehmet Akif Ersoy kadar zeki, bilge, şuurlu ve allame gelmiyor bana. O der ki, “Bilgi zekâyı artırır.”

Gerçekten de çocukluğunuzda bazı arkadaşlarınız belki sizin kadar zeki olmadıkları halde sonradan sizden fazla okudukları ve içselleştirdikleri için sizi geçebilir ve belki yıllar sonra tekrar karşılaştığınızda dersiniz ki: “Yıllar önce çok iyi anlaşan iki arkadaştık. Fakat zamanla kendini o kadar iyi yetiştirmiş ki artık benim yanımdayken sıkılacak kadar benden ilerde.”

İlerledikçe pek çok ders alacak, ekarte ettikleri ona makul bakmayacak, hatta tenkit edecektir. Bilgisi onun zekâsını da artırmış ve zekâsı yeni tespitler yapmıştır. Ona ayak uyduramayanlar sorunu kendi tembelliklerinde değil de onun farklı düşünce sisteminde arayacaktır.

Sizinle kişisel gelişime faydası olabilecek çok önemli 10 tespiti paylaşmak istiyorum.

TALAŞ KESMEYİN: Her geçen gün boşa harcamayıp daha fazla erdemleşerek de olsa hayat pilimiz bitiyor. Asla dönmemek üzere çıktığımız bu dünya yolculuğunda kaybedecek avunarak zamanımız hiç yok. Kişinin kıymeti zamanı nasıl kullandığından anlaşılır. Boş ve boşuna yaşama. Odunu kesersen talaş çıkar; ama talaş kesersen yine talaş çıkar.

KÖPEĞİN BACAĞINI ISIRMAYIN: Ne kadar uzak dursak da birtakım şartlar sizi uygunsuz muhataplarla bir araya getirebilir. Böyle bir durumda seviyesizlerin bizi aşağıya çekmesini engellemeliyiz. Biz tutup onu yukarı çekemiyorsak bırakalım gitsin. En kötüsü bunlarla cedelleşerek ona yakışan kötü bir tartışmanın kurbanı olmaktır.

HER ALANIN UZMANINI ARAYIN: Her konu hakkında bir şeyi değil bir konu hakkında her şeyi bilendir uzman. Avam farkında olmasa da her alanın en uzmanları mutlaka vardır. Hangi konuda mesai harcayacaksak o konunun en iyi isimlerinden yararlanmaya bakarsak ne aldatılırız ne de zaman kaybederiz.

İNAT EDİYORSA ISRAR ETMEYİN: Zamandan kar etmenin en iyi yollarından biri tartışan değil paylaşan kimseleri ikna etmeye çalışmaktır. Önyargılı kimseler anlatmaktan bile daha ziyade anlamamak için inat ettikleri halde didişmenin anlamı yoktur. Bırakalım da hak ettiği yanılgıyla baş başa kalsın.

LİMON YERİNE LİMONATA UZATIN: Stresin her türlü hastalığa yol açtığı şu zamanda daima pozitif enerjiyle dolu olarak geçici sorunların kalıcı etkilerinden kurtulmalıyız. Moralin iyileştirici özelliği sadece kendimize değil yakınlarımıza da şifadır. Gülmek ruhsal mukavemeti güçlendirirken dostluğu da pekiştirir.

BAŞI DİK OLURKEN DİKBAŞLI OLMAYIN: Başı dik olmak, haksızlık kimden gelirse gelsin ve kime yönelik olursa olsun daima haklının yanında olmaktır. Dik başlılık ise haklı olduğumuzda bile bizi haksız duruma sokabilir. Öyleyse başı dik olmanın ölçüsü haklılıktır; dik başlılık ise haksızların tutumudur.

MERDİVENİNİZİ DOĞRU DUVARA DAYAYIN: Çok doğru düşüncelerle hiç ara vermeksizin ilerliyor ya da yükseliyor olabiliriz. Fakat yanlış istikamette daha ilerde olmak daha kötüdür. Kötü karakter ne kadar yukarıda ise o kadar sakıncalıdır. İyi niyet ve gayretten daha önemlisi istikametin doğru olmasıdır.

“GETİRİN DELİLLERİNİZİ HAKLIYSANIZ” DEYİN: Amaç birliği değil, ölçü birliği daha hakiki birlikteliktir. Haksızlık kendisini delilsizlikle ele verir. Delil gerçeğin resmidir ve tartışmayı bitirir. Delil kötülere haddini bildirir; iyileri kendine getirir. Delilde ısrarcı olun ki tartışma boşuna uzamasın.

İNANMAKTA VE İNANMAMAKTA ACELE ETMEYİN: Doğruyu yanlış bilmek ve yanlışı doğru bilmek ve hele bunun bir de savunucusu olmak zaman kaybettirir. Yanlış bir şeye inanmak kadar doğru bir şeye inanmamak da kötüdür. Kendimize yanılmama şansı vermek gerçeği anlamak için önyargısızca kendimize zaman tanımamızla mümkünüdür.

KUŞATABİLECEKLERİNİZ TARAFINDAN KUŞATILMAYIN: Kendimizi sınırlamadan özgürce düşünürsek bizden daha zeki olmayanların gölgesinde helak olmayız. Kendimizi keşfetmeden başkasını keşfedersek kendi önümüzü keseriz. Kafamıza ne dayatılırsa o şekilde düşünmek kaderimiz olurken bırakın şikâyet etmeyi hatta şükür bile ederiz.

2007/YÜKSEL YILMAZ

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Su Sıçratmak Kaza Sebebidir Genel 17.06.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
DAĞILMIŞ MİLLETLER Genel 22.05.2021
Varlığımızı Anlamlandırmak Genel 20.05.2021