GLOBAL DALGADA SÖRF

Siyaset günceli belirleme ve leyhine çabasıdır. Bu nedenle özelikle siyesetteki  ekonomist kurnazlara dikkat etmek gerekir. Onlar sizi cennet içinde aç ve susuz bırakabilecek meziyettedirler. Oysa “kıt kaynak sınırsız istek” milyonlarca yıldır vardır ve burdan yola çıkarak iktisat, sınırsız ihtiyaçlarımızı sınırlı kaynaklarla nasıl karşılayacağımızın hesabıdır.

Global dalgalar finans piyasalarını sallayabilir. Öyle ki bir iki günde bile borsadan milyarlarca dolar uçar gider. Hele bir de döviz ve faizlerdeki hareketlilik hesaba katılırsa uçan milyarlarca dolar katlandı ve kanatlandı demektir.

Ülkemizdeki finans piyasaları yabancı piyasalara entegre olmamalı ki, dünyanın herhangi bir yerinde olabilecek bir finansal sarsıntı derhal bizde de hissedilmesin. Bizim reel sektörümüz güçlü ve finans sektörümüz derin olmadığından dünyaca ünlü güçlü sektörleri fazla etkilemeyen depremler bizi yerle bir edebilirler.

ABD’nin cari açığı çok olduğundan bunu kapatabilmek için sürekli fon çekmek zorundadır. Bu çekimde oluşabilecek sürpriz şartlar global bir kriz dalgasını tetikleyebilir. Bunu yapıp yapmamayı ise gelişmekte olan ülkelere asla sormaz.

Dünya finans piyasalarının vampirleri olan trilyonluk hedge fonları kan kokusu alan vampirler gibi “kolay para” kokusu peşindedir. Ülkemizde uygulanan “yüksek faiz düşük kur”  politikası, hedge fonlarının ülkemize girip hayat bulmasına neden olmuştur. Bu da bir global kriz tetiğidir.

Çin ve Japonya  gibi yüksek rezerv tutan ülkelerin piyasaya para basmaları da tetikleyicidir. Çin’deki rezervlerin 1 trilyon  doların üzerinde ve Japonya’dakinin de neredeyse 1 trilyon dolar olduğunu dikkate alırsanız, bu korkunç dalgaya karşı bizim gibi gelişmekte olan ülkeler fırtınaya maruz okyanus dalgalarındaki bir kayık gibi rotasını kaybedecektir.

ABD ekonomisinin durgunluğa gireceğini anlayan - hatta bunun sadece duyum olması bile kafi - Uzak Doğulu finansal yatırımcılar kar realizasyonuna giderek global dalgalanmayı tetikleyecektir. Bu durum seviyemizdeki ülkelerde milyarlarca doların bir yerden başka bir yere gitmesi için ivme oluşturacaktır. Asıl tehlike kar realizasyonundan ziyade ABD’nin fon çekmek için faizleri artırmasıdır ki- bu onun için çözümdür. Fakat sen o kadar güçlü olmadığın için bir çözüm bulamayacaksın. Bu durumda Merkez Bankası’nın korunmak için bir alternatifi olamayacağından piyasadaki likitideye yani nakde ve vadesiz mevduata dönüştürülme hızı ve kolaylığına göre piyasya döviz basacaktır ki bu zatürree olmak gibidir. Yok eğer faizleri artrmayı seçerse işte bu ölümlerden ölüm beğenmektir.  Gelişmekte olan ülkeler bazında açık piyasa işlemlerinin yürütülmesinde tüm insiyatifi elinde tutan Merkez Bankası global depremlerde kudretsizdir.

Bizde çok yüksek cari açık, çok yüksek dış ticaret açığı, çok yüksek sıcak para miktarı, çok yüksek oranda ithalata dayalı ihracat ve çok yüksek döviz rezervi söz konusu olduğu için ülkemiz çok yüksek kırılganlıkta bir finans piyasasına sahiptir.

Sörf sporcusu gibi okyanusun dev dalgalarının üzerinde kısa süreli denge peşinde olacağımıza dev bir gemi yapıp güvenlice içine girmeye bakalım…

12 Kasım 2011