Erken Rezervasyon İçin Doğru Zaman

Tatil sezonu yaklaşıyor. Havalar biraz ısınmaya başlayınca tatil hayalleri kurulmaya, tatil planları planları yapılmaya başlandı. Tabiki tatil söz konusu olunca elini çabuk tutup erken rezervasyondan istifade etmek isteyenler şimdiden arama motorlarına koşmaya başladı. 

İşin mutfağından biri olarak Erken Rezervasyon için doğru zamanı ve doğru hesaplamayı nasıl yapacağımızı anlatacağım. 
 

Ne Kadar Erkense Okadar Ucuz Olmuyor

Evet, erken rezervasyonun avantajlarını belirleyen tek kritik erken olması değil malesef. Zira otellerin fiyat politikaları kendi müşteri segmentine göre değişiyor. Örnek olarak Antalya için rezervasyon sezonu Ocak ayında başlamaz. Genellikle Türistlere hitap eden Antalya bölgesi, erken rezervasyon uygulamasını daha çok Mayıs ayından itibaren uygulamaya koymaya başlar. Bunun nedeni sürekli dalgalanan yabancı turist katılımlarının ön görülememesidir. Antalya'da yurt dışı turistlere ağırlıklı olarak hizmet veren bir otelden erken rezervasyon yaptırmayı düşünüyorsanız Turizm bakanlığının ve Tursab'ın duyurularına ve aylık istatistik rakamlarına göre karar vermeniz akıllıca olacaktır. Eğer yoğun bir turist katılımı bekleniyor ve ön görülüyorsa yurt içi tatilciler için erken rezervasyon sezonu takriben Şubat aylarında başlar. Katılımcıların artması ile doğru orantılı olarak kademeli olarak indirim oranları düşmeye başlar. Yabancı turistlerin katılımları yoğun ise erken rezervasyon sezonu Mayıs aylarına kadar itidalli bir indirim oranıyla uygulanır yani aslında pekte ekonomik olmaz. 
 

2016 İçin Erken Rezervasyon Zamanlaması

2016 yılını mülahaza edecek olursak, bu yıl yabancı turist sayısında önemli bir düşüş bekleniyor. Dolayısıyla tatil için akdeniz kıyılarını tercih ediyorsanız Şubat ayından itibaren Haziran ayına kadar devam edecek zaman diliminde yaklaşık %20 ortalamada bir erken rezervasyon indiriminden istifade edebilirsiniz. 

Son 5 yılda, özellikle yerli turistlerin tercihi Kıbrıs'a kaymış durumda. Antalya ve Akdeniz şehirlerindeki otellerin yabancı turistlere konsantre olması, yerli turistlerin tercihinin Kıbrıs'a doğru kaymasına yol açmıştı. Bu nedenle yerli turistler için en cazip indirimler aslında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti otellerinde bulunuyor. 

Kıbrıs Erken Rezervasyon bakımından yerli turistlerin indirimden en yoğun istifade ettikleri bölge diyebiliriz.

Nedeni çok açık! Kıbrıs, siyasi handikapları hasebiyle avrupalı turistlerin pek tercih etmediği bir bölge. Bunun yanında Kıbrıs Turları ve  Kıbrıs Otelleri kalitesi ve popülasyonu bakımından da Türkiye'deki otelleri aratmayacak konfor ve kalitede. Erken rezervasyon indirimleri ise %40'lara kadar ulaşabiliyor. Bu açıdan değerlendirecek olursak tatil için Kıbrıs'ı tercih ederseniz Türkiye'de olduğundan çok daha indirimli fiyatlardan istifade edebilirsiniz. 
 

Özetleyecek olursak, Erken Rezervasyon için doğru zaman, Akdeniz otelleri içinde Kıbrıs otelleri içinde halen geçerli. Aslında bu yıl Akdeniz otelleri, ortaya çıkan tatilci açıklarını yerli turistlerle karşılamak düşüncesindeler ve bu durumdan istifade etmek için Mayıs'a kadar zamanınız var. 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Su Arıtma Cihazları Gerçekten İşe Yarıyormu? Sağlık 09.04.2016
Sunucu Kiralama ve Cloud Teknoloji / İnternet 30.12.2015
Afrodit'in Memleketi Karpaz Turizm 23.12.2015
Web Sitesi Sahibi Olmak Çok Kolay Teknoloji / İnternet 31.03.2015
Pastorize Bir Çözüm; Hazır Web Sitesi Teknoloji / İnternet 27.03.2015
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Covıd 19 ile sektörün yeri Turizm 22.01.2021
Cennetten bir köşe;Prestige Thermal Hotel Turizm 19.01.2020
yaşmak motel Turizm 14.08.2019
Karaaslan kamping Turizm 13.08.2019
Ukrayna gezisi - I Turizm 27.12.2016

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.