KİTAP SEÇMEK

Kitabın iyisini seçmesini biliyor musunuz?

Bence kitap kurtlarına sorulacak ilk soru budur. Yeni arkadaşlık yapanların “çok kitap okuyor musunuz?” diye sormalarını ezber buluyorum ve bu soruyu ancak çok kitap okumayanların sorabileceğine inanıyorum. Zira çok okuduğunuz kitaplar içerik bakımından beş para etmez şeylerse kıymeti yoktur. Şu halde bu soru artık geçmişte kalabilir…

O halde sorumuza geri dönelim. “Kitabın iyisini seçmek nasıl belirlenir ya da kitabın iyisi nedir?” diye sorarak sorumuz genişletilebilir. Bir kitabın iyi olmasının ölçüsü nedir? Kitabın iyisi kişiye göre değişir mi? Değişse bile iyi olan kitaplar gerçekte bir yerlerde yine de vardırlar. Mesela siz sizden daha bilge bir arkadaşınızla şu kitap şundan daha iyidir diye tartışırsanız, ileriki yıllarda siz de bilgeleşince artık arkadaşınıza hak verirsiniz. Demek ki siz bilmiyor ve karşı çıkıyorken de gerçek gerçekti… Değişen daha iyi olan değil, daha iyi bulandır ya da bir başka deyişle seçilen değil, seçendir. Hakikat değişmez.

O halde bilgelik kriterler belirler. Bilgelik duygusal davranmaz. Çünkü ölçülere ve delillerle sahiptir.

Kitabın iyisini seçme becerisi zaten çok okumayı da beraberinde getirir. Böyle biri her şeyden önce hür olmalıdır. Hür olmayan kendi idealinin, fraksiyonunun ya da cemaatinin sınırlarını aşamayacağından hatasının bedeli olarak daha iyi eserlerden mahrum kalır.

Birçok kitap iftira doludur. Delilsizdir. Delil vereyim derken saçmalar ve alakasız bağlantılar kurmaya çalışır. Bunlardan biri sahte bir şeyhtir. Düşüncelerini yazar, Kur’an-ı Kerim’den cımbızla bir ayet seçer ve oraya koyar. Böylece saçmalıklarına yüce Kur’an’ı alet eder. Oysa o ayetin o anlatılanla alakası yoktur. Eğer ayetin öncesine ve sonrasına bakılırsa bellidir. Sahte bir şeyhtir derken bazı şuurlu Müslümanlar şunu sorabilirler:”Şeyhliğin kendisi inancımıza ithal olarak geldikten sonra şeyh saçmalamasa meşru mu olacak?”

Başka bir tanesi on yaşındaki çocuğunun saçma bulacağı menkıbelerle kitabını şişirir. Bir çocuğun bile bu saçmalıklara inanması için o çocuğun onların içinde dar kalıplar arasında yaşayıp alternatiflere ve hakikate önyargılarla kapalı olması gerekir. Kitabın içinde sözüm ona bir bilge(!) bir şey sorar, cevaplayamazlar; sonra o çok erdemli (!) adam bir cevap verir. Fakat günümüz insanını ikna edemeyecek çok saçma bir cevaptır bu. Kalın kafasına müsait olan bu saçmalığa şikâyet söz konusu bile olmaz tabi. Hemen inanır.

Bir sürü iftiralarla doludurlar. Fakat işin kötüsü iftiraya uğrayanların bir kısmı merhumdur ve o merhumdan helallik istemek ise imkânsızdır.

Bazıları ise kitabını gelişigüzel şeylerle doldururlar. Adama dersin ki, “Yahu neden bunları yazdın, hiç üşenmedin mi? Bunları yazan çok kitap var. Neden kalabalık ediyorsun?” Belli ki amacı ‘yazar’ denilmek, saygın bir etiket ve para kazanmaktır. Bu nedenle piyasadaki kitapların çoğu kalabalık ederler ve gereksizdirler.

Yeterli olmadan yazanlar kalıcı tenkitlere yol açarlar. Çok kalabalık cemaat liderleri bile öyle saçma ve çelişik eserlere sahiptirler ki, düne kadar onları tenkit ederek kitap çıkarmak cesaret isterken bugün gerçekleşmektedir.

Özetle iyi bir kitabın iyi bir okuyucusu olup kendinizi öyle bir yetiştirin ki, sizden daha zeki olmayan kişilerin ardına düşüp “sürü” oluşturmayın. Sürüyü oluşturanlar kendilerini keşfedemeyen ve aşamayanlardır. Ufka bak, belki de sen ondan daha akıllısındır…

Geridekiler hallerinden memnunlar; çünkü ileride olmanın ne olduğunu bilmiyorlar…

 

                                                                                                           2006 / YÜKSEL YILMAZ

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ameno Genel 20.06.2021
İnsanlığın Distopyası Genel 19.06.2021
Su Sıçratmak Kaza Sebebidir Genel 17.06.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021