TOPU TOPU OTUZ İKİ FARZ

Hatiplerin ve ucuz ilmihal kitapçıklarının yazdığı "32 Farz" o kadar meşhurdur ki kırsal bölgelerde kız isterken damat adayına önce bu sorulurdu. Özellikle dini konuda çok zayıf olanların temel konularından birini teşkil eden "32 Farz" aşağıda biraz daha terbiye edilmiş şekliyle açıklanmıştır. Daha sonra da Kur’an’daki kıstaslar dikkate alınarak yorumlara geçilmiştir.

NAMAZIN FARZLARI

Dışındakiler :
1. Hadesten taharet Abdest ya da boy abdesti almak
2. Necasetten taharet Etraftaki pislikleri temizlemek
3. Setr-i avret Namazda örtünme adabı
4. İstikbal-i kıble Kıbleye dönük olmak
5. Vakit Zamanında olması
6. Niyet Allah’ın rızası için salât amacıyla kılmak

İçindekiler :
1. İftitah tekbiri Başlama tekbirinde Allah’ın ismini zikretmek
2. Kıyam  Ayakta durmak
3. Kıraat Namazda sesini çok yükseltmeden âyetlerin bir kısmını okuması
4. Rukü Yarıya kadar eğilmek
5. Sücud Tam eğilmek
5. Kade-i ahire Son oturuş (tahiyyat)

Burada ihlâs unutulmuştur. Niyet ettikten sonra huşu ile devam etmemiz de farzdır. Gösteriş için namaz kılanlar kınanmıştır. Namaz sadece şekilden ibaret değildir. Mutedil (vasat) bir namaz olması da farzdır. Aşırılıklardan uzak olmalıdır. İsteksizce kalkmama konusunda Allah uyardığına göre şevk de farzdır. Yukarıda geçen salt niyet ifadesini biz bu şekilde besledik. Namaz Allah’adır. Ona kılınması farzdır. Namaz içinde bir başkasına ‘es sselamu aleyke eyyuh enne biyyu’ (selam olsun sana ey nebi) denilemez. Yoksa enam süresinin 162. ayeti başımıza bela olur. Ayetlerden yola çıkılırsa farzlar devam ediyor. Mesela namazda titizlik yani namazı korumak, namazda süreklilik, disiplin de farzdır. Belirli saatlerde kılınmak zorundadır. Kazası yoktur. Vakti ertelenemez. Çünkü ayetler gündüzün iki ucu, öğle vakti, güneşin yönelmeye başlaması, güneş batarken, gecenin erken vakti gibi zamanların adını vermiştir. Kıyam, rükû ve secde gibi farklı vücut pozisyonlarında Allah’ın huzurunda olduğumuz bilinciyle gelişigüzel ya da lakayt durmamak da farzdır. Kıyam deyip geçmek yetmemektedir. Vakitlerin toplam beş adet olması da farzdır. Abdest ya da boy abdestinin geçerli olacağı bir temizlik de farzdır. Son oturuşta tahiyyat okumak yoktur; tahiyyat okunulan bir süre kadar oturmak yani oturmayı çok uzun ya da çok kısa tutmamak böylece namazı mübalağasız dosdoğru kılmak da farzdır. Yukarıda bunları göremiyoruz.

İSLAMIN ŞARTLARI

1. Kelime-i şehadet getirmek
2. Namaz kılmak
3. Oruç tutmak
4. Zekât vermek
5. Hacca gitmek

Bütün bunları yaptığı halde şirkte olan İslam (Müslüman) sayılamayacağından ‘şirkte olmamak’ unutulmuştur. ‘İtikadın doğruluğu’ gibi bir madde de eklenebilir. Bu beş şey varsa diğer tüm günahları işleyenleri hala Teslim (Müslüman) sayan bir anlayış doğru değildir. Mesela bu beş şey var olduğu halde kişi şirkte olabilir. Kelime-i şehadet getirmek ile şehadeti yaşamayı karıştırmamak gerekir. İslamın ilk şartı akıl baliğ olmaktır. 3–4 yaşındaki çocuklara da kelime-i şehadet getirtebilirsiniz. Bu onları Müslüman yapmaz. Yukarıda bunları göremiyoruz.

ABDESTİN FARZLARI

1. Yüzü yıkamak
2. Kolları dirsekleriyle beraber yıkamak
3. Başının dörtte birini meshetmek
4. Ayakları topuklarıyla beraber yıkamak

Ayet-i kerime elleri de dâhil etmektedir. “Yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın” demektedir.  Başlarınızı meshedin” derken dörtte birini dememektedir. Hatipler ‘başın en az dörtte birini’ dedikten sonra ihale ‘dörtte bir’e kalmış görünüyor. Her iki topuğa kadar ayakların meshedilmesi gerekiyor.

GUSLÜN FARZLARI

1. Ağıza dolu dolu su vermek
2. Buruna dolu dolu su vermek
3. Bütün bedeni yıkamak

Ayet, “Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin)” demekte, sonuç olarak kişi ağzını ve burnunu temizlemeden banyodan çıkacak değildir. Bu bildiğiniz titiz bir duştan başka bir şey değildir. Bu üç madde tek bir maddede toplanabilirdi. İlmi olsun diye gerekmedikçe maddeleştirmek kaş yaparken göz çıkarır..

TEYEMMÜMÜN FARZLARI

1. Niyet etmek
2. Temiz toprağa vurup yüzü ve kolları meshetmek.

Ayet, “…su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün…” demektedir. Robot gibi niyet tekrarı yapmadan bu niyetle teyemmüm edilebilir. Zaten başka bir şeye niyet etmişken kendinizi birden teyemmüm ediyor halde bulacak haliniz yok. Kolları ya da dirsekleri katmak Kur’ani değildir. Ayaklar da yoktur. Birimiz şunu birimiz bunu katarsak diğerimiz de öbürünü katarak gitgide değiştirecek ve mesajda olandan uzaklaştıracaktır. Burada ayette maksat şudur: “Allah size güçlük çıkarmak istemez, ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz.” (Maide:6). 

O halde farzın 32 ile sınırlanmadığını unutmayın… Hatta konumuz değil ama söyleyelim: Namaz "farz" bile değil, daha da ötesidir yani "emir" dir.

                                                                                       15 Eylül 2009/YÜKSEL YILMAZ


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
DAĞILMIŞ MİLLETLER Genel 22.05.2021
Varlığımızı Anlamlandırmak Genel 20.05.2021
DI-RIŞ! Genel 15.05.2021