Afrodit'in Memleketi Karpaz

Doğal güzellikleri ile büyüleyen Karpaz, adanın oldukça farklı bir bölgesi. Burada Türkler ve Rumların barış içerisinde yaşıyor olması, adanın geneline harika bir örnek teşkil etmektedir. Ayrıca bu insanlar ile son derece samimi ve sıcak sohbetler edebilir, keyifli zaman geçirebilirsiniz. Karpaz bölgesinin doğallığını sahile çıkan Caretta Caretta kaplumbağaları ve de bölgenin ünlü yabani Karpaz eşekleri ifade etmektedir. Üstelik bunu altın kumsallarda da rahatlıkla hissedebilirsiniz. Her bir kıyısı ile doğanın en güzel halini yansıtan bölge, adeta el değmeden geçmişten günümüze ulaşmıştır.

Diğer taraftan Karpaz, tarihi oldukça eski zamanlara uzanan bir bölge olması sebebi ile değerli tarihi ziyaret noktalarına sahiptir. Bu bölgede, antik kent, tarihi kilise ve manastırlar gibi tarihi ve mimari nitelikleri ile dikkat çeken eserler ile karşılaşabilirsiniz. Bu demek oluyor ki Karpaz hem deniz, kum ve güneşe doyacağınız bir tatil bölgesidir, hem de tarihi ve kültürel anlamda zenginleşeceğiniz turistik bir niteliğe sahiptir. Şimdi Karpaz’a gittiğinizde ziyaret etmeniz gerektiğine inandığımız noktaları sizinle paylaşalım. İşte kısaca Karpaz’ın görülmeye değer yerleri!

Emin olun Kıbrıs Tatili, tatil planlarınız için iyi bir fikir olacak, tatil anlayışınızı değiştirecek kıbrıs otelleri ile  yaşadığınız bu keyifli tatil tecrübesi ile Akdeniz'in incisi olan bu güzel adaya tekrar tekrar gelmek isteyeceksiniz. 
 

Apostolos Andreas Manastırı

Apostolos Andreas, efsaneler ile anılan tarihi bir karakterdir ve de bugüne ulaşmış olan kilisenin de isim babasıdır. Efsaneye göre Apostolos Andreas, İsa’nın askerlerinden biridir ve deniz yolculuğu sırasında su sıkıntısı sebebi ile Kıbrıs’a çıkma kararı almıştır. Adanın, bugün manastır olan bölgesine çıkan Apostolos Andreas, bastonunu yere vurur ve o noktadan su fışkırır. Tek gözü kör olan gemi kaptanının da bu su ile görmeye başladığı iddia edilir. Bu efsane ile ölümsüzleşen manastır, yanında hala çıkan su kaynağı ile ziyaret edilen bir bölgedir. Turistler bu suya büyük ilgi göstermektedir. Siz de böylesine rağbet gören bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Aphendrika

Karpaz bölgesinin kuzey kesiminde yer alan Aphendrika, antik dönemlere ait bir kent özelliği gösterir. Bu kent kalıntısı, tahminen M.Ö. 2. Yüzyıla aittir ve de oldukça ilgi çeken niteliklere sahiptir. Ada genelinde az sayıda bulunan antik kentlerden biri olması sebebi ile sizin de gezi programınızda olması gereken duraklardan biri olarak ifade edilebilir. Kuzey Kıbrıs’ta görmekten hoşlanacağınız bir diğer antik kent ise Soli Harabeleridir ve de Karpaz bölgesine oldukça uzak bir konuma sahiptir.

Ayios Philon Kilisesi

Ayios Philon Kilisesi, 4. Yüzyıla ait kıymetli tarihi ve dini bir yapıdır. Bir taraftan mimari anlamda da önem taşır. Ünlü Dipkarpaz köyünün kuzey kesiminde yer alan kilise, antik dönemlerde Fenikelilerin yerleşmiş olduğu bir kent kalıntısında yer alır. Kubbeli bir yapı olan kilise, özellikle Roma dönemi ve de Helenistik dönemin izlerini taşımaktadır. Sahip olduğu ince işçilikten bunu anlamak mümkündür. Ayrıca kilisenin zeminindeki mozaikler de görülmeye değer birer sanat eseridir. Ulaşımın da çok zor olmadığı düşünülecek olursa, zaman kaybetmeden bu bölgeyi de gezinize dâhil edebilirsiniz.

Panaya Kanakaria Kilisesi

Günümüze ulaşmış olan Panaya Kanakaria Kilisesi, tarih boyunca defalarca yıkıma uğramış bir yapıdır. Ancak yapılan çalışmalar ile bugüne kadar ulaşması mümkün olmuştur. İlk halinden uzaklaşmış olsa dahi bugün sahip olduğu mozaikler ve de çeşitli süslemeler ilgi çekiciliğini korumasını sağlıyor. Panaya Kanakaria Kilisesi, İsa’yı ve de beraberindeki 5 melek ile birlikte havarileri gösteren, gösterişli bir mozaiğe sahiptir. Ayrıca yapının duvarlarında da Bizans’ı hatırlatan taş işçiliği gözlenir. Bu sebeple de Panaya Kanakaria daha çok mimari ve sanatsal yönü olan bir yapıdır. Bu anlamda ilgileriniz varsa, görmekten zevk alacağınız bir gezi noktası olarak düşünebilirsiniz.

Karpaz İskelesi

Karpaz’da Karpaz İskelesi adı verilen bölge, 1974 yılına kadar Trikoma adı ile anılmış bir bölgedir. Ancak bu tarihten sonra ada genelinde değişen dengeler burayı da etkilemiştir. Larnaka’nın köylerinden gelen Kıbrıslı Türk aileler, bu bölgeye yerleşmişlerdir ve artık burası Karpaz İskelesi olarak anılmaya başlanmıştır. Ayrıca bölgenin önemli özelliklerinden biri burada yer alan turistik tesislerdir. Çeşitli restoranlar ve turistik tesisler, burada keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Belki de Karpaz’ın en çok ilginizi çekecek olan bölgesi de burasıdır. Girne için Girne Kalesi neyse, Karpaz için de Karpaz İskelesi’nin aynı özelliklere sahip olduğu söylenebilir.

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Erken Rezervasyon İçin Doğru Zaman Turizm 14.04.2016
Su Arıtma Cihazları Gerçekten İşe Yarıyormu? Sağlık 09.04.2016
Sunucu Kiralama ve Cloud Teknoloji / İnternet 30.12.2015
Web Sitesi Sahibi Olmak Çok Kolay Teknoloji / İnternet 31.03.2015
Pastorize Bir Çözüm; Hazır Web Sitesi Teknoloji / İnternet 27.03.2015
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Covıd 19 ile sektörün yeri Turizm 22.01.2021
Cennetten bir köşe;Prestige Thermal Hotel Turizm 19.01.2020
yaşmak motel Turizm 14.08.2019
Karaaslan kamping Turizm 13.08.2019
Ukrayna gezisi - I Turizm 27.12.2016

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.