Minimal Dünya savaşı

Birinci Dünya savaşının görünen yüzü olarak, 28 haziran 1914 yılında Avusturya veliahdı Arşidük Franz Ferdinand'ın Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip tarafından Saraybosna'da düzenlediği suikast sonucu öldürülmesi anlatılır sürekli. Fakat bunun bombanın fitilini ateşleyen kıvılcım olduğundan pek söz edilmez. Olayın altında yatan sosyal, ekonomik konjonktür göz ardı edilir çoğu zaman.
Yine Aynı şekilde Osmanlı'nın Birinci Dünya savaşına girişi de, Almanya'dan satın alınan Goeben ve Breslau isimli iki geminin bandırası değiştirilip personeline Osmanlı üniforması giydirilmesinden. İsimlerinin Yavuz ve Midilli olarak değiştirilmesinden. Ardından bu gemilerin Karadeniz'e açılıp Rusya'nın,Odesa, Sivastopol, Novorossisk ve Fedosya limanlarının bombalandığından. Bunun sonucu olarak da Osmanlı devletinin savaşa girdiğinden söz edilir. Yine olayların ardındaki sosyo-ekonomik durum göz ardı edilir.
II.Dünya Savaşı'nın başlangıcı olarak Almanya'nın Polonya'yı işgal ettiği 1 eylül 1939 kabul edilir. Bu savaşın sebep ve sonuçları ile ilgili bir çok kitap yazılmasına rağmen çok zaman üstünkörü anlatılıp geçilir.
Gerek birinci gerekse ikinci dünya savaşının ardında yatan sebeplerin çok daha eskilere dayandığını öğrenmek için keşifler, ilk sömürgecilik dönemlerine gitmek gerektiği hatta daha geriye Rönesans ve Reform hareketlerine kadar gitmek gerektiği pek düşünülmez.
Geçmişle ilgili anlatılacak bir çok konu olmasına rağmen bu güne gelmeliyiz. Soğuk savaş döneminin ardından SSCB'nin kağıttan bir kaplan olduğunun anlaşılması dünyayı tek kutuplu bir sisteme itmiştir. Bu gün tek kutuptan da gerek askeri gerekse ekonomik açıdan çok kutuplu bir sisteme geçilmiştir. Bunu bir tek ABD kabul etmiyor görünmekte ve hala projelerini tek kutuplu sisteme göre dizayn etme çabasındadır.
Ortadoğu'nun şekillendirilmesinde kendisini tek otorite olarak gören ABD bir anlamda burada da Vietnam da olduğu gibi batağa saplanmış durumdadır ve tabir yerindeyse debelendikçe batmaya devam etmektedir.
Suriye'nin parçalanması için elinden gelen çabayı gösterse de bu durum sadece BDT'nin çıkarına ters düşen bir durum değildir. Suriye konusu BDT için hayati öneme haizdir. Zira Akdeniz'deki tek üssü Suriye'dir. Bu durumun değişmesini de asla istemez. Peki Suriye'nin bölünmesi konusunda Çin, Japonya, Hindistan kimin yanında yer alır bu konuyu da çok iyi araştırmak gerekir.
Bu gün baktığınızda Suriye'de, Irak'ta kısmen de olsa Türkiye'nin doğusunda mini bir dünya savaşı yaşanmakta. Bu bölgede neredeyse olmayan ülke yok gibi görünüyor. Amerikalılar, Ruslar, İngilizler, Almanlar, Fransızlar, İsrailliler. ABD ve BDT silahları ve askerleriyle olmasına karşın Japonlar dahil neredeyse tüm dünya ülkelerinin istihbarat birimleri bölgede cirit atıyor.
Filler komşunun bahçesinde tepişiyor, çimenler eziliyor. hepsi o. Bu minimal savaşın galibi kim çıkar bilinmez fakat mağlup olanlar şimdiden ortada.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ukrayna gezisi - I Turizm 27.12.2016
Donbass krizi devam ederken Politika 28.03.2016
Ortadoğu'da Prestroika Evrensel 05.01.2016
PKK'sız HDP mümkün mü? – II Politika 06.11.2015
Kale'mi ? Fil'mi ? Evrensel 28.10.2015
Başlık Kategori Yayın Tarihi
TRT'NİN DÜZENLEDİĞİ 'KUR'AN-I KERİM'İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI' İSLAMİYET'E AYKIRI SAVIM Evrensel 21.12.2020
Aman size bir şey olmasın ... Evrensel 18.09.2020
Ayasofya'dan Bana Ne Evrensel 08.07.2020
CİNSİYETÇİ TOPLUM Evrensel 26.06.2020
BERAAT BATAKLIĞI OLDUK Evrensel 15.06.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.