İLK SAFLIK

Bekârlık, sözlü ya da nişanlı olmanın hatıraları ve buna ilaveten cicili aylar olarak da ifade edilen evliliğin ilk ayları acısıyla tatlısıyla gelecekte yâd edilir. Belki her evlenenin okumaya değer bir roman tadında anıları vardır. Burada saygınlığı hak eden evliliğin keyifli taraflarından ziyade saflığıdır. O saflık aşktır ve hayat dolu saygınlıkla sayılmaya değer...


Daha sonra ona babadan oluşan yekpare ağacın ilk meyvesi verilir. İlk evlat, aşkın peşinden gelen bir başka aşktır. Buna evlat aşkı da denebilir. Eşine âşık olamayan pek çok kişi bile evlat aşkına daha kolay maruz kalır. Bundan sonra dünyaya gelecek olan her evlat bir başka aşktır ve evlat aşklarının hiç biri bir diğerinden daha fazla değildir. Yanıltıcı olarak bir evlat diğerinden daha saygılı olduğunda ebeveyn onu kendisine daha yakın hissetse bile iş ikisinden birini feda etmeye gelse anlaşılır ki bu imkânsızdır.

Eşler arasındaki geçimsizlikler bir parça esmekte olan ekonomik, sosyal, ahlaki, psikolojik fırtınaların limitine bağlıdır; biraz da bu fırtınaları göğüsleyecek olan erdemin limitine... Fakat her ne olursa olsun geçmişte saf bir aşk vardır ve bu gün o günün devamıdır.

Evlat aşkı, anormal derecede psikolojik ve ruhsal sorunlar olmadığı takdirde hayat boyu saflığını ve çıkarsız fedakârlığını koruyabilir. Fakat bazıları bir hata olarak evlat aşkına gereksiz yere eşinin aşkını da feda ederek o ilk saflığa gafilce yazık eder. Oysaki evlat aşkının varlığı eşe olan aşkın idamesine bir köstek değildir ki. Aksine ortada en değerli varlığın ortaklığı hasebiyle destektir. Erdemliler için evlat meyvesi eşlerin birlikteliğini ve ortaklığını daha da güçlendirir. Cahiller ise bunu değerlendirebilme bilinci ve becerisine sahip değildirler.

İlk saflık denince akla çocukluğunuz gelebilir; ama aşk açısından ilk saflık ilk aşktır. İlk aşk ise hoşlanmalardan kendisini aşırıya kaçmasıyla ayırır. Aşk kaçıncı olursa olsun saftır ve ahlaki meşruiyet ölçülerine bağlı kalındıkça saygındır.

Eşler arasındaki münakaşaları münazaralara çevirmenin kolay yolu evlat aşklarının mevcudiyeti ve erdemdir. Evlatlar ana babalarının münakaşalarında haklı olandan yana olabilseler de haksız olandan da vazgeçemezler. Bu kavgada bir kalemde silinecek ana ya da baba yoktur. Saygı sınırlarını aşmadan tasvib etmeyebilirsiniz ama ana veya babaya hakaret edemez veya darılamazsınız. En fazla yapabileceğiniz onların bir canı olarak üzülerek sıkılmaktır. Evet, siz onların canısınızdır ve siz sıkılınca onlar sıkılacaktır. Zaten istediğiniz biraz da bu değil miydi?..

Eşler saflığı ve saygıyı nasıl koruyabilirler? Maneviyat sabır verir ve sabır erdeme diretir. İstikameti düzgün maneviyatlı ve ölçülü tutum ve davranışlarıyla erdemli bir kimse kolay kolay tartışma ortamına sebep olmaz. Saf aşk korunursa ve erdem de sabır vereceğinden saygı devam edeceği için tartışmalar ya hiç olmayacak yahut büyüyemeyecektir. Zaten bu aşkın sınavıdır. Bakalım sarp kayalar gibi olduğuna inandığınız aşkınız esen problemler karşısında direnebilecek kadar güçlü müdür? Kişilik ne kadar gelişmiş ve ne kadar direnebilmiştir?

Bu açıdan bakılmaya devam edecek olursak varacağımız sonuç şudur: Allah asaleti adeta seçerek serpiştirmiştir. Söz konusu ettiğiniz saflığı koruyan ve erdemli olan herkes asildirler. Fırtınalar karşısında direnemeyip de yamulan herkes ise sefaleti yaşarlar. Bu itibarla asalet ya da sefalet soya değil erdeme bağlıdır. Gusül cimayı paklar; zinayı paklamaz. Edepsiz bir kral sefildir; edepli bir çoban asil... Aşkın saflığı asildir; kirin varlığı sefil.

23.08.2012/İZMİR/YÜKSEL YILMAZ


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Rahat Bir Günümüz Olacak mı ? Yaşam 13.06.2021
Bisikletimle Beyşehir’e Yaşam 03.06.2021
İstanbulun Öteki Yüzü Yaşam 31.05.2021
Sokakta oyun oynayan son nesil Yaşam 29.05.2021
Tüm Yanlışlar Gibi Unutulacak Bir Dışa Vurum Yaşam 02.05.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.