MİLLİ GENÇLİK PROJESİ: ALİ İNŞA ETMEK

İnancınız varsa sabrınız da var demektir. Sabrınız varsa azminiz de var ama hırsınız yok demektir.  Azminiz varsa idealistsinizdir. İdealist  iseniz aktivist birisinizdir. Aktivist iseniz hedefe ulaşamamanız için sebep yoktur.

Mademki inancınızdan ötürü sabrınız var, hayatın girinti çıkıntıları sizi çok sarsmayacaktır. Eğer bu suretle stres denen iç tehlikeden hasbelkader uzak durabilirseniz, bu sağlıklı zihinle izdivaç yapabileceğiniz adayınız sizden razı olacaktır. Şayet o da sağlıklı bir zihin, ruh ve beden yapısına sahipse, bu sağlık büyük olasılıkla doğacak olan çocuğunuza da intikal edecektir. Genetiği olumlu etkilemek uzun zaman alsa da bir gün gerçekleşecektir.

Çocuğunuz doğal anne sütüyle beslendikten sonra kesinlikle doğal ortamda büyütülmelidir. Bu durumda her vatandaş çevresini temiz tutmalı, ağaçlandırarak ve yeşillendirerek doğal bir ortam oluşturulmalıdır. Belediyeler yeşile ve doğaya dönük projeler hazırlayıp toplumun sağlığına hizmet etmelidirler. Yol kenarları boydan boya muayyen aralıklarla ağaçlandırılmalıdır. Yazın bunaltıcı güneşine karşı beton bir duvarın gölgesi bir ağaç gölgesinin yerini asla tutmaz.

Devlet suni ve hormonlu gıdalara tıpkı sigara konusunda  olduğu gibi savaş açmalıdır. Sigara içen ya da çok kilolu yahut stresli bir aile bireyi ailesine zulümdür. Dişlerini düzenli fırçalamayan biri eğer midesi kaldıramıyorsa eşinin kabusudur. Nazik bir hanımefendi olmak şişko olmaya zıt düşer. Şişmanlık insanı eşyalaştırır.

Gerek birey gerekse toplum olarak zihinsel, ruhsal ve bedensel sağlığımızı en öne almalı ve aldırmalıyız. Spor yapmayan tek bir aile hatta tek bir birey kalmamalıdır. Her gün düzenli egzersizler yapmalıyız. Bedenimizi uygun ve yeterli gıda ile beslemeliyiz. Zihnimizi bilinçlendirerek ve bilgi potansiyelimizi gitgide artırarak geliştirmeliyiz. Moral değerlerimizle de ruhsal olgunluğumuzu artırmalıyız.

Çocuğumuzu ilk birkaç yıl içinde üç dört yaşını bile geçmeden jimnastik eğitimine başlatmalıyız. Beş altı yaşlarında ise bunun yanısıra yüzme kursuna katılmalıdır. Yüzmeyi öğrendikten sonra her yaz denize gitmeyi ihmal etmemek üzere jimnastik ve yüzmeyi on iki ya da on üç yaşına kadar sürdürmelidir. Sonra bu sporları bırakıp Jeet Kune Do Kulelkavido idmanlarına başlayabilir. JKD Kulelkavido'da devam ederken JKD'deki mevcut jimnastik hareketleriyle ve her yaz denize gidip yüzerek bu iki yeteneği koruyabilir. Tam bu sırada zihin antrenmanı olarak masa tenisi öğrenmesini de tavsiye ederim. İyi bir oyuncu olduğunda zaman zaman oynamak üzere oynamayı seyrekleştirebilir hatta ayda bire kadar düşürebilir. Çünkü artık yeni ve yoğun bir tempo başlayacaktır.

Kemik gelişiminin nihayetlendiği 25 yaşına kadar egzersiz programı maksimale tırmanmalıdır. Jimnastikten edindiği esneklikle akrobatik hareketler ve yüzmeyle kazandığı güzel vücudunu dövüş sistemi egzersizleriyle de besleyince; ortada esnek, hızlı, güçlü ve dayanıklı yani bedenen çok sağlam bir delikanlı vardır. Bu sizin oğlunuzdur; bu sizin kızınızdır; bu sizin evladınızdır... Onunla övünebilirsiniz...

Bu sağlam yapıyı taşıyan zihin nitelikli ve nicelikli bilgiyle doluysa ve gönlü ise merhamet, vicdan, sevgi, saygı gibi çok önemli değerlerle doluysa daha ne istiyorsunuz? Tıpkı Hz. Ali gibi... Bedenen sağlam, tam bir cengaver. Zihnen ilmiyle yarışacak pek bir kimsecik yok. Ruhen ise Allah aşkıyla tutuşan bir hümanist. Bir model olarak beşer yönünü de dikkate alarak son Nebi hazretlerini örnek alabilirsiniz. Ya da onu bir model olarak başarıyla örnek alan Hz. Ali'yi... Tek taraflı dambıl ve balmumuyla güçlenen bilekleriniz adeta ‘zülfikar' misali nunchakuyu tutabilir ya da hiç hava boşluğu bırakmamak üzere yumruğunu sıkabilir; ta ki sıkılan parmaklar kanı durdursun...

Biz JKD Kulelkavido'cular olarak her birimiz gerek eğitmenler, gerek idareciler ve gerekse öğrenenler olarak birer Ali, birer Aişe yetiştirirsek nasıl olur? Bir düşünsenize bedenen, zihnen ve ruhen sağlıklı binlerce, yüz binlerce, milyonlarca Ali'ler, Aişe'ler... Her biri dünyaya bedel olan bir toplum...

Bir düşünsenize her biri babayiğit, her biri cengaver, her biri tam bir savaşçı ... Barış Dininin zaruret savaşı yapan kahramanları... Her biri ilmen de sağlam, itikaden de... Her biri inançlı, adil, faydalı, dürüst, stressiz bir nesil... Ali inşa etmenin dünyada ve ahirette kazandırdığı saadet bize yeter...

Duamız odur ki bu uğurda bize yardımcı olanlardan Allah razı olsun ve onları sevdikleriyle Cennette buluştursun. Yolumuza engel olanları yolumuzdan kenara çeksin. Seyircileri ise gafletten uyandırsın. Hem manen hem bedenen güçlü bir gençlikle milli bir nesil inşa edebilirsek ve bu suretle bir emsal  teşkil edebilirsek, bütün kardeş ülkelere toplumsal ve milli bir model biz olabiliriz. Bunu tüm dünya insanlığının model almaması için geriye bir neden bırakmamalıyız. Tek neden bilmemeleri. Hadi haberdar edelim. Haydin yola...Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.